Весняна атака на Путіна: Які санкції проти Росії готують США та ЄС

Наступний березень обіцяє принести декілька свіжих пакетів антиросійських санкцій. Втім, якщо прислухатись до поінформованих чуток про ці ще не прийняті офіційно документи, спливає доволі цікава картина

Журналіст відділу «Світ»
Весняна атака на Путіна: Які санкції про…

Кількість повідомлень про скоре прийняття антиросійських санкцій впродовж останньої доби приємно потішила. Із заявою про завершення роботи над санкціями за російську агресію в Керченській протоці виступило МЗС Великої Британії.

Про намір США ввести додаткові санкції проти Москви через отруєння в Британії колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії повідомив главі МЗС Росії Сергію Лаврову держсекретар США Майк Помпео.

А європейська преса з посиланням на джерела фактично підтвердила той факт, що довготривалі переговори між США та ЄС стосовно антиросійських санкцій за агресію в Керченській протоці наблизились до успішного завершення, і оголошення свіжого санкційного пакету можна чекати до кінця березня.

Втім, та ж преса повідомила і одну вельми неприємну деталь. Скоординовані трансатлантичні санкції стосуватимуться "осіб та компаній, задіяних у російському захопленні трьох українських кораблів у Керченській протоці в листопаді".

Що майже наводить на думку про те, що у березні в нас є всі шанси побачити черговий список "майорів Іванових та прапорщиків Сидорових", які були низовими керівниками та безпосередніми виконавцями агресивних дій. І яких покарають багаторічною гарантованою відмовою у в'їздній візі хоч до ЄС, хоч до США. Що навряд чи істотно вплине на зовнішньополітичний курс путінської Росії.

Натомість американські санкції за атаку у Солсбері, як показує практика, можуть бути куди істотнішими.

Наприклад, у кінці серпня минулого року, коли була прийнята перша черга цих санкцій, Вашингтон повністю заборонив продаж Росії зброї, а також товарів і технологій подвійного призначення, і окрім того, ввів низку фінансових обмежень.

Тому є всі причини підозрювати, що й наступна порція антипутінських санкцій матиме масштабний економічний характер, а не буде списком "путінських стрілочників".

Звичайно, Вашингтон підтримає і персональні санкції проти російських військових, прийняті ЄС. Але це буде швидше жест, покликаний продемонструвати залишки вцілілої трансатлантичної єдності, аніж осмислений зовнішньополітичний крок.

Чому ж виходить так, що США, відділені від зони конфлікту половиною земної кулі, і формально націлені зараз на політику ізоляціонізму, протидіють Росії потужніше і реалістичніше ніж ЄС, кордони якого від зони протистояння відділяє декілька сот кілометрів? І навіть наявні декларативні, щоб не сказати декоративні санкції в ЄС готові прийняти тільки після того, як Росія не тільки влаштувала сеанс "морського бою" в Керченській протоці, але й продовжує демонстративно відмовиляти у видачі українських моряків?

Відповідь на це питання водночас видається і певним діагнозом Європейському Союзу в його теперішньому вигляді. Який наразі явно страждає від двох проблем. Перша з яких полягає в тому, що за своєю суттю економічний союз має дуже великі проблеми у прийнятті рішень, які є життєво важливими з точки зору політики, але не надто приємними з точки зору економіки. Це чудово розуміють в Москві, продовжуючи будівництво того ж "Північного потоку - 2".

А друга проблема полягає в тому, що статутні норми про консенсусне прийняття помітної частини зовнішньополітичних ініціатив, а також рівне право голосу для всіх без винятку держав, в результаті ускладнюють прийняття взагалі хоч якихось рішень. В такій ситуації для збереження обличчя Берлін, Париж та Брюссель змушені йти на такі кроки і з такими формулюваннями, проти яких не протестуватимуть країни - традиційні адвокати Росії всередині ЄС.

Все це, в сумі, і призводить до того, що попри схожу риторику, свіжа порція антиросійських санкцій від ЄС та США буде зовсім по-різному впливати на путінську Росію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme