Картинки від ІДІЛ: Чи можуть терористи підірвати фінал Ліги чемпіонів у Києві

Заклики ІДІЛ атакувати фінал Ліги чемпіонів у Києві є явним піарним ходом, що, втім, не виключає можливих неприємностей з психічно неврівноваженими людьми, які сповідують радикальний іслам

Роман Федюк

Інформація британського таблоїду The Sun про те, що "Ісламська держава" закликає атакувати вболівальників англійського "Ліверпуля" та іспанського "Реалу" під час фінального матчу Ліги чемпіонів в Києві, сподівано викликала фурор. Публіка обговорює можливість/неможливість атак. СБУ з усіх сил натякає, що це – російська провокація для "нагнітання інформаційного ажіотажу, паніки і хаосу в Києві". Може, звичайно, і так. Лише не дуже зрозуміло, чому разом з погрозами щодо Києва активно тиражуються і аналогічні погрози щодо чемпіонату світу на Росії. Фанати європейських команд, можливо, задумуються, чи варто про всяк написати заповіти.

В той же час, якщо прочитати навіть підкреслено сенсаційний матеріал британського таблоїду (така вже специфіка видання) і співвіднести його з реальністю, з'являється думка, що не все так погано.

По-перше, за інформацією The Sun, Ісламська держава не "анонсує" теракти. Вона до них "закликає". При тому заклик спрямовано на "самотніх вовків" – себто людей, які ніяк не пов'язані з ісламістськими структурами. Окрім того, в заклику йдеться про "ножові" і "автомобільні" атаки (себто скеровування свого авто у натовп жертв). Себто про речі, які може здійснити звичайна людина без будь-якої підготовки чи спеціального обладнання.

Що досить чітко підводить нас до висновку: у терористів немає в Україні тренованих людей зі зброєю чи вибухівкою, здатних масштабно атакувати вболівальників. Ну, або такі люди є – але їх не збираються використовувати.

Про декларативний характер погроз говорить і Оллі Вілтшир фахівець із діяльності терористичних угруповань з ізраїльської Max Security Solutions. Він розповів наступне: "Не зважаючи на те, що Ісламська держава, ймовірно, не має можливостей здійснити атаку з масовими жертвами в Києві, заклик до своїх прихильників атакувати висококласні футбольні матчі повинен розглядатися як показник їхніх намірів атакувати Чемпіонат світу з футболу 2018 року на Росії. Ми знаємо, що їх осередки діють у багатьох великих містах Росії і що російські служби безпеки вже арештовували бойовиків, які бажають напасти на ігри".

По-друге, за даними багатолітніх спостережень, радикальні ісламісти в Україні хоча й бувають, але використовують нашу країну головно як перевалочну базу в своїх подорожах до Сирії (через Туреччину) чи до Європи.

Щоправда, свого часу французький сенатор Наталі Гуле і розповідала фантастичні історії про "тренувальні табори ісламістів на Дніпропетровщині", – ще й посилаючись при тому на тодішнього очільника СБУ пана Грицака – але згодом з'ясувалося, що йшлося не про "тренувальний табір" а про конспіративну квартиру, де часом ніби-то хтось спав між авіарейсами. Власне, періодичними затриманнями "транзитних" ісламістів та місцевих їх помічників, які зазвичай роблять "липові" посвідчення особи, стосунки українських правоохоронців з ісламістами, по великому рахунку, і вичерпуються.

Тому цифри у "500 бойовиків, які втекли в Україну з Сирії та Іраку", які приводить британський таблоїд, посилаючись на невідомих "оглядачів", видаються дещо перебільшеними. Подібна цифра є ближчою до істини, наприклад, для Британії – звідки на війну в Сирію та Ірак з'їздило близько тисячі громадян. Чи для Франції, де кількість ісламістів-комбатантів, за різними даними, оцінюють в 1500-3000 осіб.

Та й захочуть джихадисти створювати собі проблеми в країні, яку дотепер використовували як транзитну базу і місце, де на час можна "залягти на дно"? Однозначну відповідь дати, звичайно, складно, але – "швидше ні, ніж так".

Все вищесказане, втім, не відміняє потреби з максимальною серйозністю підійти до питань безпеки проведення матчів, а не тішити себе надією що колажі бородатих чоловіків зі зброєю на тлі стадіонів – то виключно "підступи ФСБ".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ