Вчені вияснили, чому в космосі людські м'язи слабшають

Експерименти в невагомості допомогли японським біологам знайти причину того, чому м'язи космонавтів і астронавтів поступово слабшають при житті на борту МКС

Їх висновки були опубліковані в журналі npj Microgravity, передає Depo.ua.

"Щось схоже відбувається з людьми, які страждають від різних вікових хвороб м'язів, таких як саркопенія. Ми виділили ряд генів, таких як Myod1, чия структура особливо сильно змінюється в таких умовах. Їх можна використовувати для боротьби з атрофією м'язів як у літніх, так і у молодих людей ", - заявив Луїс Юге з університету Хіросіми (Японія).

Російські та американські вчені вже багато років вивчають те, як життя в космосі впливає на здоров'я людини і роботу імунної системи людей і тварин. Наприклад, в 2015 році вони з'ясували, чому багато космонавти скаржаться на проблеми із зором в космосі, а також те, чому астронавти програми "Аполлон" періодично падали і втрачали рівновагу на Місяці.

У минулому році космічні медики розкрили ще більш тривожні зміни в роботі організму людей і модельних тварин за життя в космосі. Зокрема, з'ясувалося, що тривале перебування в невагомості безповоротно послаблює м'язи спини і веде до "округлення" серця, а політ до Марса може привести до помітного погіршення в інтелектуальних здібностях астронавтів через деструктивні дії космічних променів на їх мозок.

Причини розвитку майже всіх цих аномалій, як зазначає Юге, до сих пір залишаються або повною загадкою для вчених, або ж предметом запеклих суперечок. Японські біологи розкрили причини розвитку "найстарішого" з них, дистрофії м'язів, спостерігаючи за тим, як змінюється робота клітин м'язів при житті в умовах невагомості.

Для цього вчені помістили культури м'язових клітин і їх "заготовок" в особливі центрифуги, всередині яких виникав стан невагомості, і протримали їх у цьому "лабораторному космосі" протягом тижня. Після цього біологи порівняли стан клітин і проаналізували те, змінилася робота їх ДНК після подібного "польоту".

Як виявилося, їх геном дійсно змінився. Багато генів, пов'язані з перетворенням "заготовок" м'язів в дорослі м'язові клітини, вкрилися особливими хімічними мітками, які поміняли характер їх роботи. Частина генів стала менш активною, а інші, навпаки, стали незвично багато проявляти себе в роботі клітин, що радикально змінило їх долю.

Подібні зміни, як відзначають вчені, привели до того, що клітини "заготовки" майже повністю припинили перетворюватися в м'язові волокна на 2-3 день життя в невагомості. Цього, як показали подальші експерименти, можна було уникнути, вводячи в клітини речовину, яка блокує нанесення подібних міток на нитку ДНК.

Більш безпечні версії цього препарату, як відзначають Юге і його колеги, можуть допомогти астронавтам і космонавтам не втрачати форму при довгих експедиціях в космос. До того ж, їх можна використовувати для лікування старечої м'язової дистрофії та інших хвороб рухового апарату.

Нагадаємо, що у квітні вчені заявили про плани запустити у космос тисячі новонароджених черв'яків, щоб вивчати хворобу слабкості м'язів у літніх людей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme