Вчені розкрили секрет звучання скрипок Страдіварі

Секрет звучання знаменитих скрипок майстрів Антоніо Страдіварі і Андреа Гварнері полягає в особливій мінеральній просочці, їх віку і трансформації, яка викликана їх використанням, припустили вчені з Тайваню та Німеччини

Опис їх дослідження інструментів опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, передає Depo.ua.

Вчені вивчили хімічний склад дерева двох скрипок і двох віолончелей роботи Страдіварі, а також скрипки роботи Гварнері. В результаті аналізу дослідники знайшли кілька важливих відмінностей цих інструментів від сучасних. Перш за все, в дереві були виявлені сліди просочення, що містить алюміній, кальцій, мідь, цинк та інші хімічні елементи. Останні покоління скрипкових майстрів не використовують такі склади.

За словами одного з авторів роботи, хіміка з Національного університету Тайваню, зараз неможливо сказати, чи спеціально майстри XVII-XVIII століть використовували таку суміш хімічних елементів, щоб домогтися кращого звучання, або це збіг. Можливо, вважає вчений, просочення застосовувалася торговцями тієї епохи, щоб уберегти дерево від грибка і шкідників.

Також дослідники з'ясували, що в клені, з якого виготовлені інструменти Страдіварі і Гварнері, міститься менше геміцелюлози - компонента, який вбирає вологу. Через це в скрипках їх роботи на 25% менше води, ніж в сучасних. Нарешті, при нагріванні стружки, взятої зі скрипок, прилади показали пік в окисленні - ознака розшарування між волокнами дерева. На думку вчених, розшарування могло статися внаслідок вібрацій, викликаних століттями гри на інструментах. У віолончелях "зайвого" окислення не зафіксували.

Скрипки Страдіварі і Гварнері відомі своїм чистим і глибоким звучанням. Дослідники давно намагаються розкрити їх секрет, щоб добитися такої ж якості звуку у сучасних інструментах. Одне з досліджень припускає, що своїми властивостями скрипки зобов'язані так званого Малому льодовиковому періоду - епохи відносного похолодання клімату, яка зачепила Європу в 1645-1715 роках і вплинув на зростання дерев.

На думку німецьких і тайваньських вчених, відкриті ними відмінності в хімічному складі дерева можна відтворити, щоб спробувати поліпшити звук сьогоднішніх струнних. Критики цього дослідження вказують на те, що його автори проаналізували лише хімічний склад дерева і не намагалися вивчити сам звук - наприклад, вібрації, які залежать у тому числі від взаємодії складових інструменту.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme