Вбивство Захарченка: Для чого Путін відрядив слідчих на Донбас

У Кремлі не повірили в "київських вбивць", яких вигадали бойовики на Донбасі. А результати слідства у справі Захарченка Путін, вочевидь, планує використати як у внутрішній, так і у зовнішній політиці

Журналіст відділу «Світ»
Вбивство Захарченка: Для чого Путін відр…

Розслідування вбивства ватажка донецьких бойовиків Олександра Захарченка, "блискавично" закінчене сепаратистами, явно рухається "на друге коло". Яке буде набагато довшим — і, вочевидь, знайде радикально інших винних, аніж спіймані на вулиці бідолахи, яких призначили на роль "агентів Києва" бойовики за лічені години після вбивства Захарченко.

Російські ЗМІ із хорошими інформаторами в правоохоронних структурах самопроголошених "республік", зокрема, оприлюднили дані про те, що із Москви на Донбас прибула спеціальна слідча група, яка повинна розслідувати всі подробиці вбивства.

"Вчора вночі приїхала група від Путіна... Багато хто до цих пір звинувачує директора РДСО (Республіканська державна служба охорони ДНР - ред) і керівника "лічки" (особистої охорони- ред.) Захара. Ця смерть - некомпетентність повна", - висловило думку джерело.

А також повідомило, що затримані раніше підозрювані у вбивстві Захарченка особи, яких "по гарячих слідах" затримали донецькі бойовики, зараз відпущені. "Реальних виконавців так і не затримали. Експерти стверджують, що на ту "закладку" (вибуховий пристрій, яким був вбитий Захарченко — ред.) пішло б не менше півгодини. Тому ті, кого затримали, причетні до неї бути не могли", - додав співрозмовник російських журналістів.

Звичайно, не можна виключати ймовірність того, що вбили Захарченко таки за вказівкою Кремля, а "слідча група" має на меті не провести розслідування — а навпаки, його унеможливити, знищивши сліди свої колег — але така гіпотеза видається малоймовірною. Бо бойовики і самі знайшли "винних" - і справа була б забута без будь-якого втручання.

В подібному контексті найбільш вірогідною видається версія, що в Кремлі і справді не знають до ладу, хто саме вбив Захарченка. Або здогадуються — але не мають достатньо доказів.

У цьому плані вельми знаковою є обмовка речника Путіна Пєскова, який одразу після події встиг назвати смерть Захарченка "зрадницьким вбивством" - що непрямо, але доволі прозоро натякає на те, що виконали цю акцію люди з оточення ватажка сепаратистів.

Таким чином, виїзд російської слідчої групи до Донецька каже про дві речі. Перша із них полягає в тому, що деградація "силових" та "правоохоронних" структур бойовиків на Донбасі дійшла до такого рівня, що навіть штатні представники Москви не мають повного контролю над ситуацією, і змушені викликати спеціальну слідчу групу для встановлення істини.

А друга річ, про яку каже факт направлення "слідчого десанту" - це той факт, що достовірна інформація про те, хто саме вбив Захарченка, для чогось потрібна Путіну.

Можливо, російський президент просто планує посилити контроль над ситуацією на Донбасі. Але для цього йому, насправді, не потрібні жодні приводи. Тому ймовірними є і радикальніші способи використання цієї інформації.

Повноцінне слідство стосовно вбивства Захарченка, перш за все, може стати потужним медіа-сюжетом, який потрібен Кремлю на тлі зростання протестної активності. Бо 53% росіян, які готові взяти участь в протестних акціях проти підвищення пенсійного віку — це насправді багато. І спроби Кремля "підпорядкувати" економічний протест кишеньковій опозиції з КПРФ (якщо хто дивився на кадри з вчорашніх акцій — то виглядали вони, як заліплена "кумачовими стягами" першотравнева демонстрація) теж рано чи пізно почнуть пробуксовувати. А пошук винних на Донбасі цілком може виконати роль своєрідного серіалу, який бодай ненадовго відволіче увагу від "хліба насущного".

А іще радикальнішим, але теж, загалом, ймовірним видається сценарій, за якого вбивць Захарченка таки знаходять в його оточенні, проводять над ними гучний процес — винісши на світ всі економічні передумови вбивства, і взагалі специфіки управління "ДНР-ією", після чого Росія приймає щодо Донбасу наскільки завгодно радикальні рішення. Від введення прямого правління (що вкрай малоймовірно) — і до фактичної відмови від будь-якої підтримки. Виправдовуючи ці рішення неефективністю, продажністю і відвертим бандитизмом в середовищі еліт самопроголошених республік, які "не виправдали сподівань російського керівництва та народу". Що, в принципі, відкриває шлях введенню міжнародної миротворчої місії під егідою ООН.

Хоча найбільш ймовірним є варіант, за якого результати слідства — і спосіб їх використання — стануть предметом чергової кабінетної війни у Кремлі між умовними "лібералами" - і безумовними яструбами російської політики. Де перші настоюватимуть саме на скороченні участі у проблемах Донбасу — а другі — на більш жорсткому контролі над ситуацією в сепаратистському анклаві. Від результатів цієї суперечки, на жаль, залежатиме мир і війна на нашому східному кордоні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme