Вирок досліднику сталінізму: Чому Дмитрієва не змогли виправдати і побоялись знищити в таборі

Сфабрикувавши звинувачення в педофілії, російська влада намагалась дискредитувати не тільки карельського історика чи ціле товариство "Меморіал". Вона намагалась дискредитувати ідею бодай історичної, якщо вже не юридичної відповідальності за злочини держави перед своїми громадянами

Вирок досліднику сталінізму: Чому Дмитрі…
Фото: ptzgovorit.ru

Дослідника сталінських репресій, члена правозахисного товариства "Меморіал" Юрія Дмитрієва російський суд визнав винним. Винним у справі про насильницькі дії сексуального характеру стосовно своєї прийомної доньки. При тому Дмитрієва засудили до трьох з половиною років позбавлення волі. Хоча початково для історика прокуратура "просила" 15 років ув'язнення.

При тому для Дмитрієва це вже другий подібний процес. Два роки тому, в квітні 2018-го, його виправдали за звинуваченням у виготовленні порнографії за участю його прийомної дочки і розпусних діях стосовно неї. "Порнографія" полягала в двох фото дівчинки без одягу, які Дмитрієв робив для фіксації її фізичного стану. Після місцевого дитбудинку дитина страждала на дистрофію, яка не минала навіть за кілька років життя з нормальним харчуванням.

Тоді навіть російські експерти не зуміли побачити у фотографіях нічого "порнографічного" – і справу закрили. Другий раз слідство підготувалося до справи краще. І після того, як дитину вилучили із родини і провели серію "розмов з психологами" дівчинка, яка попервах заперечувала будь-які неналежні дії стосовно себе, вже дала покази на прийомного батька. Який буцімто торкався її промежини. Через спідню білизну. В той період, коли у неї був підтверджений медичними довідками енурез. В такий спосіб, російські правоохоронці зламали не одне, а одразу два життя. Врешті, однозначно не вперше – і, мабуть, не востаннє.

Якщо хто не в курсі, хто такий Дмитрієв – то, можна сказати без перебільшення, це один з найвидатніших дослідників сталінського терору. Який брав участь в дослідженні багатьох злочинів сталінізму. А також активно співпрацював з авторами бази даних співробітників радянських органів держбезпеки періоду "великого терору".

Хоча "перлиною" в науковій роботі Дмитрієва, звісно, є відкриття місць масового знищення та подальшого поховання в'язнів в урочищі Сандармох у Медвеж'єгорському районі Карелії. Де радянська каральна система вкоротила життя як мінімум 10 тисячам політв'язнів – здебільшого, із пекельного СЛОНА, Соловецького табору особливого призначення. Дмитрієв не просто знайшов місце поховання – він зумів віднайти імена багатьох із похованих там.

Серед них – Микола Зеров і Микола Куліш, Лесь Курбас та Валер’ян Підмогильний. І тисячі інших "з/к", яких карельський історик зумів вихопити із забуття. Зумів назвати поіменно як тих, хто вбивав, так і тих, кого вбили.

Не дивно, що подібна людина була не найзручнішою особою для теперішнього російського режиму. Пропагандистські організації якого знову завели мову про те, що в урочищі Сандармох лежать не понівечені трупи жертв радянських концтаборів, а "вбиті фінами червоноармійці".

Дмитрієва було нескладно фізично знищити – але смерть Кремлю не підходила. Надто великою була ймовірність того, що постать стане символічною, і невдовзі знайдуться послідовники. Тому було обрано сценарій дифамації. Руйнування імені й долі – при живій іще людині. Сильною стороною Дмитрієва завше була репутація – саме її і вирішили знищити. Звичку впливати на людину за посередництвом її рідних і близьких сучасна ФСБ добре перейняла від своїх радянських попередників.  

А помітивши, який резонанс викликає шита білими нитками справа, путінський суд вирішив навіть лицемірно "помилували" історика, замість "п'ятнадцяточки" давши йому термін ув'язнення, фактично рівний тому, що він пробув у слідчому ізоляторі. Щоб заспокоїти "стурбовану світову громадськість" і продемонструвати "ліберальний характер російського правосуддя". Тому десь на початку листопада Дмитрієв, скоріше за все, вийде на волю. З тавром "педофіла" у вірнопідданих ЗМІ. З прийомною донькою – яка рано чи пізно зрозуміє, яку роль зіграла в його житті. І з розумінням того, що досліджуваний ним мертвий змій виявився напрочуд живим.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"