ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

В Лондоні помер легендарний радянський науковець і дисидент

Радянський дисидент і науковець Жорес Медведєв помер в Лондоні на 94-му році життя

Depo.Світ
16 листопада 2018 18:53
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляють "Новые известия" з посиланням на письменника Семена Резника, передає Depo.ua із посиланням на "Радио Свобода".

Жорес Медведєв був одним з найбільш помітних критиків академіка Трохима Лисенка, президента Всесоюзної академії сільськогосподарських наук (з 1938 по 1956 рік і в 1961-1962 роках), який заперечував основні положення генетики.

Медведєв народився в 1925 році в Тифлісі (нині Тбілісі). У 1943 році був призваний до армії, брав участь у боях на Таманському півострові, був важко поранений і в тому ж році демобілізований по інвалідності. У 1950 році закінчив Московську сільськогосподарську академію імені Тімірязєва, в тому ж році захистив кандидатську дисертацію з біології.

На початку 1950-х Медведєв був звільнений з кримського Нікітського ботанічного саду за відкриту критику аграрних методів Лисенка. Повернувся до Москви, де отримав місце на кафедрі агрохімії Тімірязевської академії, але в 1962 році був звільнений і звідти в зв'язку з поширенням в самвидаві книги Медведєва "Біологічна наука і культ особистості", присвяченій Трохиму Лисенку. Був змушений перейти на роботу в Обнінський Інститут медичної радіології. Хоча після відставки Хрущова в 1965 році Лисенко позбувся всіх значущих посад, в 1969 році Медведєв був звільнений і з Інституту радіології - приводом послужив вихід в США перекладу його книги The Rise and Fall of T.D.Lysenko.

В кінці 1960-х Жорес Медведєв написав кілька публіцистичних робіт, які критикували цензуру і обмеження на свободу пересування радянських вчених. Разом з братом, відомим істориком і дисидентом Роєм Медведєвим, редагував "самвидавчий" журнал "Політичний щоденник". За словами Роя Медведєва, його брат "Жорес теж вважав себе дисидентом не по всім питанням, а лише з проблем вільного розвитку науки".

У 1970 році Жорес Медведєв був насильно поміщений в психіатричну клініку, але через три тижні звільнений після протестів відомих вчених, включаючи Андрія Сахарова і Петра Капицю і письменників, в тому числі Олександра Солженіцина, Олександра Твардовського та інших.

У 1973 році Медведєв разом з родиною виїхав до Лондона на запрошення британського Національного інституту медичних досліджень. Через кілька місяців вчений був позбавлений радянського громадянства за звинуваченням в антирадянській діяльності. Працював в Інституті медичних досліджень до виходу на пенсію в 1990 році, основною сферою наукових інтересів Медведєва була геронтологія. Запропонував теорію старіння як слідства накопичення помилок синтезу білків і нуклеїнових кислот.

У 1990 році Михайло Горбачов своїм указом повернув Жоресу Медведєву радянське громадянство, але вчений залишився жити в Англії.

У Великій Британії Жорес Медведєв продовжував займатися публіцистикою, зокрема, вперше опублікував англійською мовою інформацію про радіаційну катастрофу на комбінаті "Маяк" в 1957 році. У 2008 році опублікував в Росії книгу "Полоній в Лондоні", де, зокрема, висловив припущення, що Олександр Литвиненко міг бути отруєний на замовлення "групи олігархів", яких він шантажував.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ