Ліквідація посади Волкера: Чому в США вирішили жити без спецпредставника по Україні

Ліквідація посади спецпредставника по Україні неминуче призведе до згортання активності Держдепу в українських справах. І президент Зеленський в своїх переговорах з Росією залежатиме здебільшого від Макрона, який закликає відновити діалог з Росією, та Меркель, яка потроху готується до пенсії

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Ліквідація посади Волкера: Чому в США ви…

Про те, що посада спеціального представника Державного департаменту США з питань України після відставки Курта Волкера на довший час може залишитись вакантною, в принципі, підозрювали всі. Але свіжі плітки з Держдепу, оприлюднені в Politico, змальовують ситуацію в далеко темніших тонах.

Якщо вірити джерелам журналістів, то посадовці зовнішньополітичного відомства США в приватних розмовах констатують, що посада Волкера, швидше за все, буде скасована. При тому це трапиться не через якісь принципові міркування, а через те, що буде фактично неможливо знайти когось, хто був би готовий зайняти це місце.

"Важко знайти хоч когось, хто погодиться торкнутися цієї роботи навіть десятифунтовою палицею", – повідомляють журналістам джерела в дипломатичному середовищі США.

І зрозуміти подібну позицію американських дипломатів, звичайно, можна. Оскільки посада представника по Україні і без того ніколи не виглядала синекурою. Хоча б в силу того, що досягнути, наприклад, успіху в модерації україно-російських переговорів наразі видається неможливим. Але зараз ця посада стала реальною кар’єрною пасткою для кожного, хто захоче її обійняти.

І тут є вельми показовим приклад Волкера, який займався Україною на неповну ставку і без оплати, а в результаті опинився під вогнем Конгресу, який хоче компромату на Трампа, з одного боку, і трампівської команди, яка хоче вигідних для себе свідчень посадовця – з іншого. В результаті обидві сторони на публіку голосно хвалять кожну заяву допитуваних Конгресом дипломатів, стверджуючи, що ця заява демонструє саме їхню правоту. А щасливі заявники твердо розуміють, що з такими плямами на репутації їхня наступна дипломатична місія буде хіба на острів з людожерами. І якщо посол США до ЄС Гордон Сондленд, який замастився в цій історії навіть гірше за Волкера, зможе повернутись до своїх готелів та мільйонних статків, то кадрові дипломати без власного бізнесу змушені думати і про перспективи свого існування.

При тому, якщо абстрагуватись від приватних проблем американських дипломатів і подивитися на історію з точки зору України, все виглядатиме ненабагато краще. Ліквідація посади спецпредставника по Україні – і розподіл його обов’язків серед інших чиновників Держдепартаменту, чия робота стосується України – нітрохи не зменшить "токсичність" цієї теми. При тому що можливості для уникання активності в цій сфері у "непрофільних" дипломатів будуть незрівнянно більшими, ніж у Волкера. Що фактично неминуче призведе до ослаблення дипломатичної активності США в українських справах. Наприклад, формат "Сурков-Волкер" зникне назавжди – в силу відсутності "нового Волкера". При тому не можна сказати, що цей формат і дотепер демонстрував небачену ефективність, але певні гарантії стримування апетитів російської сторони на Донбасі він міг і давати.

Достатньо сміливо проводити якусь політичну лінію у стосунках з Україною може собі дозволити хіба Конгрес. Що може позитивно вплинути на розмір ймовірної військової допомоги для України. А після історії з Трампом навряд чи знайдеться багато охочих цю допомогу "пригальмовувати".

Але питання дипломатичної підтримки України у справі розв’язання україно-російського конфлікту, в силу обставин, тепер майже цілковито входить в залежність від "нормандського формату". В якому у списку вельми формальних союзників Києва залишається Еммануель Макрон, котрий періодично розповідає про "українські банди", "смерть НАТО" і "потребу діалогом із Путіним", та Ангела Меркель – яка просто потиху готується до пенсії, періодично намагаючись розібратися зі своїми багаточисельними "політичними спадкоємицями". Тому в найближчий рік, впродовж якого чи то Трамп залишиться господарем Білого дому, чи то американські політичні еліти будуть надто заклопотані його виселенням, Києву залишається надіятися, здебільшого, на власні сили.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme