Урок для України: Чому карантин в Італії "не спрацьовує"

Тотальний карантин в Україні, незважаючи на відносно невелику кількість заражених, багатьом здається надмірним  і явно саботується. Але реалізація прийнятих норм є питанням збереження сотень тисяч життів. Катастрофа в Італії демонструє світові, що може трапитися, якщо контроль буде втрачено

Урок для України: Чому карантин в Італії…

Новини з Італії наразі поступають невтішні. За минулу добу померло 475 осіб внаслідок коронавірусу – що стало найвищим показником смертності від початку епідемії. Кількість нових підтверджених випадків заражень також вперто не скорочується.

І все це, слід відзначити, відбувається за 10 днів після введення суворого карантину, після закриття всього, що тільки можна закрити, після виведення на вулиці поліції і збройних сил, які роблять все можливе, щоб примусити людей залишатися в своїх домівках.

Така ситуація стала неприємним сюрпризом для італійських науковців. Наприклад, доктор Джорджіо Палу, колишній президент Європейського та італійського товариства вірусології та професор вірусології та мікробіології Університету Падуї, заявив CNN, що сподівався "побачити перші ознаки змін" в епідеміологічній ситуації через тиждень після початку карантину. Зараз, коли цей прогноз явно не справдився, іменитий науковець каже що "взагалі не знає, що і як тепер піде".

Бо в реальності можна спостерігати тільки зростання смертності та кількості підтверджених випадків. Спалювання трупів у крематоріях (традиційні похоронні процесії заборонено)  і складання людей в коридорах лікарень і в польових шпиталях без належного обладнання. А також неминучі втрати серед медичного персоналу, якого і без того бракує.

Пояснення чому саме карантин в Італії "не спрацьовує" – попри страх людей і жорсткість правоохоронців – науковці шукатимуть і після завершення епідемії. Але певне світло на ситуацію, здається, проливає експеримент у комуні Во Еуганео, в регіоні Венето. Комуна опинилася в самому пеклі коронавірусної пандемії, і нічим не відрізнялася від решти північноіталійських містечок, охоплених коронавірусом. Власне, саме там трапилась перша смерть від коронавірусу в Італії.

А потім почалось "велике тестування" – в ході якого перевірили всіх три з половиною тисячі мешканців комуни. З'ясували, що більш ніж три відсотки з них є носіями вірусу. У вісімдесяти із гаком відсотків заражених хвороба протікала безсимптомно. Тоді, звичайно, носіїв закатали в карантин, і через 10 днів протестували всіх іще раз. Кількість носіїв зменшилась на 90% - але не обнулилася. Носіїв відправили на повторний карантин. І з 13 березня в містечку не було жодного нового випадку зараження.

Як головний висновок з цієї історії світові ЗМІ винесли потребу максимально тестувати всіх людей із бодай якимось симптомами – а в ідеалі, і без них. "Наше основне послання: тестуйте, тестуйте, тестуйте", – з ленінськими інтонаціями заявив очільник ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус. З цим, звичайно, складно сперечатися.

Але є в цій ситуації іще один, менш помітний, але значущий момент. Якщо на кожну особу з симптомами припадають вісім-дев'ять латентних носіїв, то в ситуації, коли десяток осіб потрапило до лікарні з коронавірусом, можна бути майже впевненим, що іще сотня ходить "на волі". А в Україні, де в провінційних лікарнях немає експрес-тестів не те що на коронавірус, а навіть на грип, скоріше за все наявна ще й немала кількість "недотестованих" заробітчан-носіїв коронавірусу навіть з добре видимими симптомами.

Якими будуть епідеміологічні наслідки подібної ситуації? Спочатку все буде дуже добре – невеликі цифри, загальний спокій, і легке обурення через карантин, якого ніхто особливо не збирається дотримуватися. Особливо – представники групи ризику, житейська мудрість яких змушує їх "не вірити владі ні в чому". В цій фазі ми, скоріше за все, і перебуваємо зараз.

А потім, коли локальні популяції міст та містечок отримають 1-2% заражених (з яких, нагадаємо, тільки 0.1-0.2% матимуть симптоми), все може стати дуже недобре. Почнеться неконтрольована епідемія. І ефект від реального жорсткого карантину, який в Італії все ніяк не настане впродовж десяти днів, не буде швидшим і в Україні. Оскільки хворим може виявитися практично кожен. І можливості повторити "досвід Во" в українців з більших міст, напевно, не буде. Як через відсутність тестів, так і через особливості функціонування місцевої влади.

Єдине, що може потішити в цій історії – це той факт, що велика кількість заражених без симптомів означає не тільки більшу небезпеку від епідемічного вибуху, але й швидше закінчення епідемії, ніж прогнозували дотепер. Рано чи пізно імунітет до COVID-19 з'явиться у переважної більшості мешканців світу, і тоді карантин буде забуто. Питання тільки в тому, з якими втратами ми дійдемо до цього світлого дня.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"