Ультиматум Волкера: Що Держдеп пообіцяв Путіну за полон українських моряків

Не факт, що Держдепу вдасться реалізувати ідею відключення Росії від SWIFT впродовж місяця, як на то натякнув Волкер. Але будь-які кроки в цьому напрямку самі по собі є потужними ударами по російській економіці

Журналіст відділу «Світ»
Ультиматум Волкера: Що Держдеп пообіцяв…

Зміна тону американської дипломатії в розмовах про Росію відбулась не тільки в керівника дипломатичного відомства США Майка Помпео, який останнім часом зовсім недипломатично заговорив про шахрайство з боку Кремля - і про 60-денний ультиматум стосовно договору про РСМД.

У далеко різкішому тоні висловлює тепер свою думку і спецпредставник США стосовно України Курт Волкер. У розмові з "Голосом Америки" він заявив, що США зараз не тільки вимагають негайного звільнення захоплених в полон українських моряків та їх кораблів, але й припинення спроб "одностороннього контролю" з боку Росії у водах Азовського моря.

В якості можливих санкцій за продовження агресивної політики на Азові Волкер назвав відключення російських банків від міжнародної банківської мережі SWIFT, яка забезпечує міжнародні банківські транзакції, відправляючи платіжні доручення фінансовим інститутам в різних країнах.

"Відключення Росії від SWIFT називають "ядерною" опцією", - констатував Волкер. Воно "призведе до витрат для всіх учасників... але в кінцевому підсумку, ми повинні зберігати можливість такого варіанту, тому що ми не можемо і далі дивитися, як Росія робить нові агресивні кроки щодо сусідів", - стверджує дипломат.

Що підводить нас до висновку - рішення по останню чергу економічних санкцій, яку очільники російських держбанків вже назвали "фактичним початком війни" наразі не прийняте.

При тому що це вже далеко не перша обіцянка відключити Росію від SWIFT. Якщо бути точним, то вперше такий крок запропонував Девід Кемерон в лютому 2014 року. За кілька місяців Європарламент запропонував "вивчити можливість" таких жій Єврокомісії. Потім цю ідею творчо розвинув тодішній керівник МЗС Великої Британії Філіп Хеммонд, а в серпні 2017 року два російські банки (РНКБ и Тембанк) навіть були відключені від SWIFT. При чому, що цікаво, рішення про це приймала не організація - а британська компанія Finastra, яка продає програмне забезпечення для роботи зі SWIFT.

Але пропозиції Великої Британії, яка розглядала "теоретичну можливість" - це одна річ. Натомість Держдеп США, який цілком успішно застосовував цей механізм проти Ірану - це вже зовсім інша річ.

Втім, той факт, що рішення не прийняте, не применшує важливості того факту, що про нього заговорили американські дипломати.

Оскільки, по-перше, сам факт подібних розмов надсилає недвозначні сигнали бізнесу - як світовому, так і російському - щодо того, яким будуть майбутні дії США у разі подальшої ескалації на Азові. При тому і світовий, і навіть більшою мірою російський бізнес чудово розуміє, що теперішній президент Росії цілком може піти на таку ескалацію. Що посилює втечу капіталу з Росії.

А другий момент полягає в тому, що по мірі наростання втечі капіталу, Росія стає менш цінним учасником SWIFT. Який генеруватиме менше прибутків - себто й відключити його бельгійська керуюча компанія зможе без зайвих душевних мук.

Відчуваючи реалістичність погроз Заходу, у Росії поспіхом створили національний аналог SWIFT, "систему передачі фінансових повідомлень". Однак, як і будь-який аналог, він виявився досить сумнівним. Станом на весну цього року до СПФС були підключені лише чотириста учасників. З яких близько 60 - регіональні відділення державного Ощадбанку. При цьому російська система не має виходу ні на один закордонний банк. Не кажучи вже про такі тонкощі, як відсутність обслуговування вночі і на вихідних.

Тому російська економіка все ще цілком залежна від SWIFT - за минулий рік російські банки здійснили за допомогою цієї системи 117 мільйонів транзакцій.

Зважаючи на це, відключення Росії від SWIFT було б колосальним ударом як по російській економіці в цілому, так і по бізнес-інтересам друзів Володимира Путіна (і його самого, якщо на те пішло) зокрема.

Політична готовність до такого рішення у США потроху формується. Справа за черговим приводом - будь то нові агресивні дії, чи тривала відмова звільнити наших моряків. Шкода тільки, що приводи ці трохи забагато коштують Україні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme