Ультиматум "Новичком": Як Мей планує знищити Путіна через Скрипаля

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей вирішила вдарити по Росії через отруєння Скрипаля у Солсбері

Ультиматум "Новичком": Як Мей планує зни…

Справа із отруєнням 4-го березня екс-полковника російського ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в англійському Солсбері залишається темою номер один. Обидві жертви в комі. Триває масштабне розслідування. У ньому задіяні 250 співробітників контртерористичного підрозділу поліції, військові, які зібрали більше 200 речових доказів. І, схоже, дещо таки знайшли.

Читайте також: Отруєння екс-шпигуна Скрипаля: Який сигнал олігархам дав Путін

Ультиматум Мей

В понеділок у Британії проходило засідання Ради з нацбезпеки, якого місцева преса з нетерпінням очікувала. The Times писав, що Тереза Мей оголосить про санкції щодо Росії з накладанням фінансових обмежень на осіб, пов'язаних з Кремлем. До жорстких дій, навіть до бойкоту ЧС-2018 з футболу, після отруєння Скрипаля закликали міністр іноземних справ Боріс Джонсон та голова оборонного відомства Гевін Вілльямсон.

Після засідання Ради з нацбезпеки Мей звернулася до Палати громад і розповіла дуже багато цікавого, оперуючи даними, які їй надали британські спецслужби. Прем'єр-міністр говорила про те, що швидше за все, отруєння Скрипаля замовила Росія і це може бути прямою дією Москви проти Британії - замах на вбивство двох і загроза сотням життів громадян. Або ж просто вона втратила контроль над нервово-паралітичною речовиною, яка потрапила у руки поганців.

"Або це була пряма дія російського уряду проти нашої країни, або російський уряд втратив контроль над поширенням катастрофічно небезпечного нервового токсину, і він потрапив в чужі руки", - заявляла Мей.

Вона також повідомила, що Скрипаль та його донька постраждали від бойової отрути групи нервово-паралітичних речовин "Новичок". Вона була розроблена в кінці 80-х в СРСР. Ще в 1999-му році США допомагали Узбекистану дезинфікувати приміщення, де він зберігався та розроблявся. Що цікаво, "Новичок" - це потужна хімічна зброя, яка здатна ухилятися від захисних систем НАТО. І, оскільки ця речовина вироблялася в СРСР, то Росія може робити це зараз.

Тереза ​​Мей дала Росії час до кінця вівторка, щоб пояснити ситуацію. І пообіцяла, якщо з боку Кремля не буде відповіді, яка заслуговує довіри, отруєння Скрипаля вважатиметься протизаконним використанням російською державою сили на території Великої Британії. МЗС також зажадало пояснень у посла Росії в Лондоні.

Цікаво, що російське посольство в британській столиці ще до виступу Мей попередило, мовляв, Велика Британія займається небезпечною грою. Мовляв, у ЗМІ ведеться справжня антиросійська кампанія, яка чинить тиск на слідство щодо отруєння Скрипаля. Росіяни говорили, що ця гра може завершитися "більш серйозними довгостроковими наслідками" для відносин між країнами. А Володимир Путін взагалі запропонував британцям самостійно розібратися у справі і "тільки потім ми з вами поговоримо". Вони, в принципі, так і роблять. От тільки реакція президента Росії по Скрипалю прозвучала з 4-го березня вперше саме сьогодні, що також не просто так.

Що це означає

У Москві вже назвали виступ Терези Мей - цирком. Постаралася представник МЗС Марія Захарова. Схоже, на Росії не збираються у вівторок надавати пояснення британцям. Щоб повірили, доведеться зізнатися, навіщо отруїли Скрипаля. Судячи із риторики Мей, британські спецслужби добряче попрацювали і мають значний компромат. А якщо вже брехати, то потрібно визнавати, що "Новичок" потрапив у погані руки через халатність власних спецслужб. Що дуже не потрібно Путіну ані перед виборами, ані взагалі. Можна, звісно, придумати версію про підставу американців, які мовляв у 1999-му викрали речовину з Узбекистану і змогли зробити альтернативу, підставивши Кремль. Але в це ніхто не повірить.

Ультиматум Мей - це ще не оголошення повномасштабної війни. Хоча її слова про загрозу життям британських громадян і замах на вбивство і справді виглядають як акт агресії зі сторони Кремля.

Після того, як Росія не надасть пояснень, Велика Британія розпочне довготривалий процес, який затьмарить американську справу Мюллера із втручанням Москви у президентські вибори. По-перше, в Британії вже розслідують щонайменше 14 дивних отруєнь, які сталися в країні за останні роки, але в котрих до цього не підозрювали Москву. Візьмуться і за дивну смерть сина екс-ГРУшника Скрипаля. По-друге, відомим російським олігархам, які близькі до Кремля, можуть поставити ультиматум: або кидаєте Путіна, або, для початку, будуть анульовані візи. Звісно, всі, хто вже міг кинути, давно це зробили. Але чому б не спробувати. Можна розпочати розслідування, внаслідок яких олігархи можуть і певне майно втратити, якого в Британії у того ж Абрамовича чимало. Не просто так, мабуть, він дуже хотів у Швейцарію.

Зрозуміло, що російські дипломати мають бути вислані, якщо Росія незаконно застосовувала силу на території Великої Британії. Відбуватимуться і затримання російських розвідників, агентів і шпигунів. Велика Британія активніше виступатиме за впровадження санкцій і, що важливо, Мей очікувано може виступити консолідовано з президентом Франції Макроном та канцлером Німеччини Меркель. Британські ЗМІ також очікують, що Велика Британія може підтримувати посилення НАТО і більшу присутність у Східній Європі.

Британські високопосадовці не поїдуть на ЧС-2018. Щодо збірної - керівництво країни вирішувати це не може, бо національна асоціація, за статутами ФІФА та УЄФА, незалежна від влади. Окрім цього, зрозуміло, що легітимність президентських виборів в Криму визнана не буде. Привітань з перемогою Путін не дочекається після 18-го березня. І взагалі, якщо Велика Британія заручиться підтримкою США, Франції та Німеччини, то питання з визнанням легітимністі Путіна як президента може бути дуже актуальним.

Також розпочнеться процедура із "прикриттям" роботи рупорів пропаганди Москви у Британії. Мова про Russia Today.

Щодо економічних моментів, товарообіг між країнами перевищує $10 млрд (за 2016-й рік) і головний імпорт з Росії стосується мінеральних ресурсів, металів та ін. Але наскільки "різатимуть" ці зв'язки наразі судити важко.

Що може використати Путін

Необережна спецоперація російських спецслужб насправді могла бути чітко продуманим планом Володимира Путіна, який прагнув перетворити тиху гавань для російських олігархів на вороже середовище. Тепер вони не зможуть вести там справи і спокійно виводити з Росії гроші. Навпаки, якщо вже Велика Британія так відреагувала на отруєння Скрипаля, додаючи до цього Кремлівське досьє США, у людей калібру Абрамовича залишається дуже мало варіантів. Один із яких, їхати додому разом зі своїми грошима. Де поділившись можна буде отримати спокій. Бо на Заході, де мова йде про новий виток конфлікту, можуть статися й інші неприємності, наприклад, заморозка рахунків чи взагалі конфіскація майна. І саме такий фінал міг бути потрібний Путіну, який олігархів без того тримав на ланцюжку, але от до їхніх грошей дістатися не міг через непідконтрольні йому чисельні офшори. Навіть якщо це і так, російський лідер суттєво перегнув палицю. Тут справа не тільки у нових санкціях, персональних чи глобальних. А в тому, що Захід має шанс консолідуватися для того, щоб остаточно перекрити кисень Москві не цураючись методів і думок про власні бізнес інтереси. Будь це Північний потік-2, або ж щось інше. Наразі російське майбутнє все ж більше нагадує долю КНДР.

Україні ж такий хід справ може бути як вигідний, так і не дуже. З одного боку, нас підтримуватимуть і надалі. З іншого - негаразди Москви у зовнішній політиці із Британією та ЄС, що швидше за все призведе і до погіршення атмосфери із США, ризикує надовго заморозити процес щодо миротворчого контингенту на Донбасі. А це означатиме продовження війни. Як воно буде насправді - покаже лише час.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme