Українська загроза Балканам: Скільки Путін заплатить за сербського патріарха для Кирила

Дивовижна заява російського зовнішньополітичного відомства - це вкрай незграбна спроба виторгувати у сербського патріарха готовність піти в розкол разом із Москвою

Журналіст відділу «Світ»
Українська загроза Балканам: Скільки Пут…

До неординарних, м'яко кажучи, заяв російського МЗС звикати не доводиться. Але сьогоднішній документ цього відомства перевершив майже все, бачене раніше. Суть коментаря Департаменту інформації і друку МЗС Росії "Про ситуацію навколо об'єктів Сербської православної церкви в Автономному краї Косово Республіки" зводиться до наступного.

"В Автономному краї Косово Республіки Сербії" (як називають в Москві державу, відому світові під назвою республіка Косово), у місті Печ, один місцевий православний храм (церкву Іоанна Предтечі) і одну каплицю в місцевих кадастрових документах не позначили, як "власність Сербської православної церкви". Сказати напевне, що там трапилось - помилка укладачів кадастру, претензій на храм з боку інших православних конфесій, які також присутні у Косово, чи щось іще - сказати неможливо.

Цікавим в коментарі російського відомства є інше. "Розглядаємо такий стан (відсутності права власності СПЦ на церкву у кадастрі міста Печ, Косово - ред.) як наслідок неканонічних кроків Константинопольського патріархату стосовно православ'я на Україні. Очевидним є посилення політизованих підходів щодо канонічних православних структур, та порушення їх законних прав". У зв'язку з чим російське міністерство закликає Миротворчу місію ООН в Косово "вчинити тиск" на Приштину для "захисту законних інтересів Сербської православної церкви на території краю".

В цій заяві прекрасно все. Починаючи від того, що тепер не тільки РПЦ, але й російське МЗС визначає, які кроки Константинопольського патріархату є канонічними, а які - ні. Мабуть, там тепер діє підпільний Синод, чи може навіть богослівський трибунал.

І закінчуючи тим фактом, що в місті Печ, що знаходиться не території Косово, мешкає 80 з гаком тисяч осіб, з яких 86% - албанці. Решту - турки, цигани, трохи сербів та босняків. І жодного українця. Скоріше за все, православних Константинопольського патріархату також негусто.

Тому зрозуміти, хто саме в Печі реагує на "неканонічні кроки Константинопольського патріархату", і чи то легковажно губить, чи законно забирає, чи навіть абсолютно протизаконно цупить сербські храми, не видається можливим.

А якщо серйозно, то вся ця історія має дуже просте пояснення. У намаганні натиснути на Константинополь, Москва зрозуміла, що окрім патріарха Антіохійського, який перебуває на території Сирії і чиє фізичне виживання (як і життя його вірних) залежить від доброї волі Москви, радикально підтримувати РПЦ, ризикуючи розсваритися з повнотою світового православ'я, ніхто не збирається. Навіть патріарх Сербський, якому дуже хочеться і Москву підтримати (справа все ж прибуткова), але й з Константинополем не надто розсваритися.

От для стимуляції рішучості патріарха Іринея, в РПЦ придумали - а в Кремлі затвердили - цю чудову відозву. Яка повинна, з одного боку, підзалякати сербського патріарха, що той втратить останнє майно у своєму духовному центрі (патріархи Сербські за давньою традицією носять титул "архієпископів Печських"). А з іншого переконати, що єдиним надійним союзником, який може допомогти в цю скрутну хвилину, є Росія.

Спроба в російського МЗС, ніде правди діти, вийшла відчайдушна. Але дуже, дуже вже недолуга.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme