UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У Білорусі члени виборчих комісій зізналися, як фальсифікувалися результати виборів

Члени виборчих комісій президентських виборів у Білорусі не заперечують фальсифікації, і деякі з них, які працювали у Мінську, на умовах анонімності розповіли, як насправді проголосували люди, і чому вони не змогли завадити перемозі Олександра Лукашенка

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на "Медузу".

Антон (ім'я змінено на його прохання):

Я чергував три дні на дострокових виборах, в основному в перші зміни (з 10 ранку і до другої дня). Наші цифри за день не сходилися з тими, що були в протоколах. Наприклад, в один день у нас вийшло близько 20 осіб, а в протоколі було записано більше 70.

Не знаю, як це було влаштовано. Але мій друг зіткнувся з тим, що прийшов на іншу дільницю голосувати і побачив підпис навпроти імені свого батька, хоча той помер два роки тому. Йому сказали, що, можливо, це помилка, хтось не там розписався. Але факт залишається фактом.

В основний день виборів прийшло вдвічі більше людей, ніж за час дострокового голосування. Було зрозуміло, за кого голосує більшість: 70% людей приходили з білими стрічками. В той день я ще ходив по домівках, до старих бабусь, які не могли самі проголосувати. Усі без винятку – вони не звертали бюлетень – голосували за нинішнього президента. За нього дійсно могло бути багато голосів. У нас багато людей похилого віку, багато з них поняття не мають, хто така [Світлана] Тихановська. Сам я голосував за неї і хотів, щоб вона перемогла.

Спочатку ми рахували бюлетені дострокового голосування. В основному було чутно, що перемагає Лукашенко.  У день основних виборів була протилежна картина - в основному всі були за Тихановську, тільки іноді з'являлося прізвище Лукашенко. Багато бюлетені були зіпсовані (як правило, ті, в яких голосували за Тихановську). Коли ми підрахували голоси, по обличчях членів комісії було видно, що всі радіють. Навіть без підсумкового підрахунку було зрозуміло, що більше 60% за Тихановську.

Далі голова і секретар стали підбивати підсумок. Я спочатку стояв поруч, щоб бачити підрахунок, але мене попросили "не стояти над душею", і я відійшов. Рахували дуже довго, хвилин 30-40. У підсумку нам сказали, що за нинішнього президента більше 50% голосів, а у Тихановської – близько 20%. Члени комісії почали озиратися, типу, "що це зараз сталося?". Адже явно перемагала Тихановська.

Перед тим, як підписати протокол, багато замислювалися, але все одно робили це. Я був останнім. Коли черга дійшла до мене, я довго сидів і думав, що мені робити. Не брав навіть ручку в руки. Я не хотів підписувати, але не знав, які за це будуть наслідки. Я боявся і в підсумку підписав.

Коли голова і секретар поїхали відвозити голосу, у нас запрацював інтернет. Ми побачили, що є дільниці, де перемогла Тихановська. Ми всією комісією сиділи й розуміли, що нас підставили. Хтось плакав. Ми підписали протокол без примусу, за своїм бажанням, але всі боялися якихось наслідків [за відмову]. 

Після [голосування] мені було дуже погано. Я, напевно, ніколи себе так підставлені і так гнило не почувався. Почувався дуже фігово. Мені було соромно перед собою, а не перед кимось іншим. Ще я разом з кількома людьми відправив половину отриманих за роботу в комісії грошей в дитячий фонд [арештованого кандидата Віктора] Бабарика, а другу половину – на допомогу постраждалим в протестах.

Маргарита (ім'я змінено на її прохання)

Я зв'язувалася з хлопцями, які працювали після мене, щоб вивести загальну кількість і порівняти з протоколами. Виходило, що кількість людей було завищено щодня: 7 серпня на 30 осіб, 8-го – на 50. 

В основній день люди приходили активно, з білими стрічками. Ще приходили люди, які були в списках, але вони говорили, що у них немає білоруського громадянства, тільки вид на проживання. Тобто вони не могли залишити свій голос, проте вони були в списках. І незрозуміло, як вони туди потрапили.

Я голосувала, звичайно, за Тихановську. Спочатку ми рахували бюлетені дострокового голосування –  виграв Лукашенко. У моїй стопці з бюлетенями основного дня виборів у Тихановської було в шість разів більше голосів, ніж у Лукашенка. Я переговорила трохи з людьми, які рахували інші стопки. Було зрозуміло, що Тихановська випереджає Лукашенка.

Ми здали свої результати голові виборчої комісії. Коли вона рахувала, поруч з нею нікого не було. У підсумку нам оголосили, що Тихановська програла. Багато хто почав плакати, я не була винятком. Вся виборча комісія занурилася в мовчання. 

Викладачі, які були зі мною у виборчій комісії, досить швидко підписали протокол. Коли черга дійшла до студентів, кожен хвилин п'ять сидів над протоколом. Один хлопець запитав, чи може він це не підписувати. Йому сказали: "Ні, став свій підпис, і не потрібно розмов". Після чого він поставив свій підпис зі сльозами на очах.

Голова – декан нашого факультету. Розмова у нас була досить короткою. Нам пояснили, що якщо ми не підпишемо, це ніякої ролі не зіграє. Нас просто приберуть з членів виборчої комісії, і цей же протокол з цими ж цифрами відправиться до виконкому. При цьому до нашого подальшого життя в університеті буде багато питань. Так, нам було страшно, дуже страшно. Особисто за моє навчання в університеті батьки платять скажені гроші. Я дуже боялася.

Потім ми почувалися винними, тому що причетні до цього. Але ми не стали приховувати цю інформацію і всім знайомим розповіли те, що бачили. Мені досі жахливо. Після виборів я три ночі просто не могла заснути без валер'янки. Я багато разів прокручувала цю ситуацію в голові, думала: "Невже ти не могла бути сміливішою?"

Костянтин (ім'я змінено на його прохання)

Я – командир добровільної дружини в гуртожитку. В останній день дострокового голосування людей було близько 35, а в протоколі – близько 70. Тобто завищили майже в два рази.

В основній день голосування були порушення. У нас на дільниці голосували люди - близько 50 - не за пропискою, а, наприклад, за договором оренди квартири або тимчасовою пропискою. Це дозволено, але голова і секретар не перевіряли, голосувала людина на своїй ділянці чи ні, перед тим, як видати йому бюлетень.

9 серпня найбільше половини людей приходили з білими стрічками та в червоно-білому одязі. Відсотків 80 складали бюлетені гармошкою – так робити закликало співтовариство "Чесні люди", щоб наочно показати, що голосуєш не за Лукашенко. Наша урна була, ви не уявляєте, реально прямо вся так заповнена. Деякі показово брали аркуш, ставили галку навпроти Тихановської і не звертаючи, щоб бачила комісія, кидали його в урну.

Я зрозумів, що мені все одно, якщо мене відрахують. Зате я не буду злочинцем, не буду тим, хто забруднив свою совість. 

Перед підрахунком голосів голова сказала нам: "Не хвилюйтеся, все буде добре. Головне – слухайтеся мене ". Потім вона разом з секретарем і жінкою з адміністрації району стала щось робити з папірцями на окремому столі. Далі було найбільш грубе порушення - вони [голова та секретар] взяли списки виборців і почали їх запечатувати. Хоча не порахували, скільки людей проголосували, і не порівняли це число зі списком. Я став пояснювати, що так на тому ж достроковому голосуванні могли підкинути бюлетені і ми не зможемо виявити помилку або фальсифікацію. Але мені відповіли: "Ми рахували весь час в процесі голосування". Принесли урну і почали її відкривати. Я знову заявив про те, що не згоден з тим, що відбувається і ми, як і раніше, не знаємо кількість виборців, які прийшли. Всі інші - спостерігачі та члени комісії - мовчали. Вони боялися.

Голова попросила мене не заважати. Коли я дописав окрему думку і віддав їй, вона мені подякувала і сказала: "Ми одноголосно виключаємо тебе [з комісії]". Всі мовчать. Вона звертається до решти: "Ви ж теж згодні?" Абсолютно всі мовчать. Потім за мене заступилися двоє. Голова дала задню, передала мою окрему думку секретарю для реєстрації. І тут починається найцікавіше. Жінка з адміністрації каже: "Я не згодна, щоб він тут залишався". Голова пропонує голосувати. П'ятеро, в тому числі голова, піднімають руки за моє виключення. Решта п'ять чоловік утримуються. У підсумку останнє слово за головою, і мене виключають. Мою окрему думку так і не було зареєстровано. У протоколі йдеться, що я нібито не був присутній під час підрахунку голосів.

Потім я говорив з тими, хто рахував голоси. Стопка за Тихановську була в п'ять разів більшою, ніж за Лукашенко. При цьому з урни дострокового голосування переважна більшість було за Лукашенка. У протоколі написали, що за Лукашенко більше 500 осіб, а за Тихановську - більше 100. Ці цифри придумали з повітря. А потім всіх змусили підписати протокол.

Через два дні мені подзвонила голова, сказала, що "ніяких санкцій" проти мене не буде в університеті. І розплакалася. Вона людина досить гідна, не знаю, що з нею було, що їй сказали.

Зараз я беру участь в мирних акціях. Навіть не знаю, чим все закінчиться.

Нагадаємо, 17 серпня на Мінському заводі колісних тягачів Лукашенка прямим текстом послали.

Читайте також: Протести у Білорусі: Що відбувається (ХРОНІКА)

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme