Референдум на Росії: Чому Путін поспішає перекроїти конституцію країни

Путін, схоже, втрачає надію влаштувати чергову "кримську весну" чи в інший спосіб підняти підупалий рейтинг. Через що форсованим темпом поспішає затвердити своє право на іще два президентських терміни до того моменту, як ситуація в Росії вийде з-під контролю

Референдум на Росії: Чому Путін поспішає…

Учора президент Росії Володимир Путін затвердив дату проведення референдуму, чи то пак, "всенародного голосування" стосовно поправок до російської конституції. Цим днем було призначено 1 липня.

В якості аргументації свого рішення російський президент розповів, що "у міру поліпшення ситуації з цієї пандемією ми, звичайно, повертаємося до нормального життя, в тому числі, повинні подумати і про подальшу роботу над поправками до конституції". У чому полягає радикальне поліпшення, якщо на Росії продовжують щодня виявляти близько 8 тисяч нових заражень – сказати складно.

Ні, звичайно, про "подолання коронавірусу" – без особливого зниження захворюваності чи смертності – розповідають уряди багатьох країн. І Україна, приміром, тут не виняток.

Але одна річ – відкриття просто-таки життєво необхідних бізнесів, без яких економіка країни стрімко йде на дно. І зовсім інша – політична авантюра. Себто авантюра, яка дозволить Путіну працювати Путіним іще дванадцять років – це для Росії, звичайно, набагато важливіше від якогось там бізнесу. Але момент, до якого повинні бути прийняті відповідні зміни – 2024 рік – іще неблизько. За цей час і вакцину проти коронавірусу можуть винайти, і підупалі ціни на нафту та газ можуть повернутися до приємніших для російського президента і російського бюджету значень.

Але Путін вирішив форсувати події, і не чекати на більш сприятливі умови для прийняття змін до конституції, які повинні дати йому іще 12 років влади. Чому?

Власне, ще в кінці березня думки росіян стосовно "обнулення Путіна", за даними "Левада-центру", розділялися фактично навпіл – її схвалювали 48% росіян, а 47% - вважали, що Путіна з них достатньо. І є вагомі причини підозрювати, що впродовж наступних двох місяців ситуація ніяк не покращала.

Себто 1 липня путінській вертикалі доведеться напружити всі свої можливості, щоб мобілізувати на дільниці всіх тих, хто проголосує "за" – і віднадити тих, хто "проти". Після чого "домалювати" десяток-другий відсотків для того, щоб перемога Володимира Володимировича виглядала достатньо переконливо.

Незважаючи на подібну ситуацію, російський президент вирішив форсувати події. Що можна пояснити лише в два способи. Або Путін, запланувавши на цей рік "суцільні тріумфи" у вигляді ювілейного сеансу "побєдобєсія" та наступного отримання права на вічне правління, був настільки заскочений злою реальністю у вигляді пандемії та падіння цін на вуглеводні, що тривіально запанікував. Або ж російський президент зараз поводиться цілком раціонально і розуміє, що покращення в осяжному майбутньому для Росії не настане.

Тому Путін прогнозує, що зможе боротися з політичними противниками всередині країни – при тому особливо навіть не напружуючись. Проти них можна відкривати кримінальні справи, їх прихильників можне пресингувати, до їхніх штабів можна засилати провокаторів – і так далі.

А от боротися з роздратуванням населення, яке за наступний рік чи три втомиться від зубожіння і все своє роздратування проектуватиме на владу – з такою тенденцією не зможе впоратися навіть Путін.

Тому все, що залишається російському президентові – це максимально швидко отримати мандат на владу впродовж багатьох років наперед, після чого пресингувати опозицію та надіятися на соціальну апатію населення. Модель, свого часу випробувана в пізньому СРСР епохи Брєжнєва. Сказати, що вона була надто успішною, не відважиться ніхто. Але й особливого вибору стосовно стратегії подальшого існування Росії у Володимира Путіна, схоже, також немає.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"