Відлуння Чорнобиля: Як Китай втратив єдиний шанс знищити коронавірус на старті епідемії

Бажання чиновників вдавати, що проблем не існує, є спільним для всіх соціалістичних та пострадянських країн. Завдяки цьому бажанню епідемія коронавірусу перетворилася з китайської на світову

Відлуння Чорнобиля: Як Китай втратив єди…

Попри всі зусилля реаніматологів, Лі Веньліань, китайський лікар, який одним з перших попередив людство про спалах коронавірусу 2019-nCov, таки помер. Характерно, що навіть із датою і часом його смерті вийшла плутанина: повідомлення про це в китайських ЗМІ з'являлися, зникали і змінювалися впродовж половини доби — навіть в державних виданнях на кшталт Global Times та "Женьмінь жибао". Редакція останньої попервах назвала смерть медика "національною трагедією", але потім змінила формулювання. Напевно, щоб не "нагнітати обстановку".

Покійний Венліань до хвороби працював в Ухані офтальмологом. І помітив захворювання, яке спричиняє коронавірус 2019-nCov, ще в грудні минулого року в кількох своїх пацієнтів. 30 грудня він попередив про це інших уханських медиків в груповому чаті.

Історія, звичайно, не пишеться умовним способом. Але кількість заражених на той момент, ймовірно, обчислювалась не тисячами і не сотнями, а десятками. І рішучі дії місцевої влади, яка тоді довідалась про новий вірус (інститут стукачів, вочевидь, працює в Китаї не гірше, ніж в колишньому СРСР) могли не тільки зупинити розповсюдження вірусу по світу, а навіть зупинити епідемію в Ухані.

Втім, влада обрала інший шлях. Через кілька днів Веньліаня викликали в Управління громадської безпеки. Де пояснили йому, наскільки він був неправий, коли підозрював, що батьківщиною гуляє невідома зараза. Там лікаря змусили підписати зізнання в тому, що він поширював брехню з метою підриву громадського порядку. І гарантувати, що він припинить "сіяти паніку" про хворобу. Веньліань потім опублікує скан цього документу — невдовзі перед смертю.

За чутками, робота, спрямована на закривання надто балакучих ротів, тоді проводилася не тільки з Веньліанем, а й ще з півдесятком інших лікарів.

Проблема полягала в тому, що примусити мовчати одного лікаря, чи навіть цілий десяток лікарів — просто. А от зупинити поширення вірусу розпорядженням таємної поліції — неможливо.

За два тижні, поки епідемію приховували, заразилися сотні, якщо не тисячі людей. Які ходили вулицями людного міста, приймали пацієнтів у лікарні, літали по світу на бізнес-конференції. Коли стало зрозуміло, що приховувати епідемію більше неможливо, китайська влада сказала правду. І почала будувати гігантські шпиталі, перегороджувати дороги блок-постами і запитувати допомогу у світової спільноти.

Загалом, вся історія з розповсюдженням коронавірусу у Китаї чимось до болю нагадує, наприклад, реакцію радянського керівництва на катастрофу у Чорнобилі, майстерно змальовану в популярному серіалі. Чи, з більш недавнього - на реакцію офіційного Тегерану після того, як було збито український літак. За великим рахунком, і заяви української влади про те, що "країна повністю готова протистояти коронавірусу" - це музика з тієї ж опери.  Всілякий посадовець в авторитарному чи тоталітарному суспільстві на будь-яку подію-"чорного лебедя" реагує однотипно. "Цього не може бути, а паніку розповсюджують вороги нашого народу".

Хочеться надіятися, що історія з епідемією коронавірусу 2019-nCov навчить уряд Китаю — і не тільки Китаю, якщо на те пішло — кільком простим речам, починаючи від того, що китайська традиція дозволяти продаж на людних базарах всіх можливих видів живих істот — це дієвий засіб забезпечити ймовірність появи й передачі людям нової зарази і закінчуючи тим, що спроба "не помічати" епідемію нового вірусу - це найкращий спосіб перетворити складну проблему на катастрофу. Яка вже забрала сотні життів і нанесла мільярдні збитки економіці — і при тому кінця-краю їй наразі не видно.

Втім, опублікований три дні тому указ Сі Цзиньпіна про посилення цензури в ЗМІ, та його наступні заяви про "ми повинні посилити пропаганду, виховання, контроль над громадською думкою" - наводять на висновки, що Пекін урок не засвоїв.

Та й ціна цього уроку вийшла явно завелика. Що стає особливо гостро зрозуміло, коли доводиться перечитувати ранкові зведення про кількість хворих і померлих. Чи згадати долю Лі Веньліаня — людини, яка могла врятувати Китай та світ. Але була змушена виправдовуватися перед спецслужбістами за "поширення паніки", і втрачати, разом зі всією китайською медициною та владою, золоті хвилини, години та дні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"