Третій отруйник із Солсбері: Коли Путін найматиме лондонських бандитів

Непридатність російської розвідки для роботи в сучасному високотехнологічному суспільстві рано чи пізно примусить Кремль віддати цю роботу "на аутсорсинг". Що дозволить як винаймати кращих спеціалістів, так і відмовлятись від них в разі провалу, як то широко практикується із військовими найманцями

Журналіст відділу «Світ»
Третій отруйник із Солсбері: Коли Путін…

Про деградацію російських розвідників, яких останнім часом відловлюють, як кошенят, і публічно тицяють носом у скоєне всі, включно з Маргаритою Симоньян, написано у ЗМІ чимало.

Вочевидь, повідомлення британської The Telegraph про те, що дует "Петрова-Боширова" (чи то пак, Чепіги і поки що невідомого персонажа, ім'я якого пообіцяли повідомити активісти з Bellingcat), перетворився на тріо після того, як спецслужби Великої Британії і контртерористичний підрозділ поліції встановили особу третього підозрюваного в отруєнні колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля, викличе подібну реакцію.

За інформацією газети, третій підозрюваний, як і перші два, є офіцером російської військової розвідки. Ім'я нового підозрюваного видання наразі не уточнює. Цей співробітник ГРУ, як повідомляють британські спецслужби, їздив в Солсбері, щоб спланувати атаку. З чисто російською винахідливістю йому дали паспорт з номером, який лише на одну цифру відрізняється від номерів "Петрова" і "Боширова". Цей агент повинен був забезпечити вбивць необхідною інформацією, зокрема - планом провулка, в якому знаходиться будинок Скрипаля, і показати їм, через які двері Скрипаль входить і виходить зі свого будинку. Судячи із того, що "туристи" двері потім таки знайшли, цей безіменний герой впорався зі своїм завданням краще, ніж два його наступники.

Але вирахували, звичайно, і його. У чому причина такої успішності британського слідства?

Вочевидь, вона достатньо проста. Загальна кількість камер відеоспостереження у Сполученому Королівстві коливається, за різними даними, між 3.2 і 5.9 мільйонів. Пройти вулицею британського мегаполісу, міста, чи навіть села і не потрапити в поле зору камер спостереження — вкрай складно.

Звичайно, далеко не всі ці камери належать правоохоронним органам (як оперують менш ніж 10% від цієї кількості — щоправда, їхня техніка з'єднана в мережі і здійснює розпізнавання облич "на льоту", хоча, поки що, і з неідеальною точністю).

"Цивільні" камери, розміщені мешканцями на власних будинках чи власниками магазинів довкола закладів, для боротьби зі злочинцями в режимі реального часу, звичайно, не підходять. А от для розслідування вже вчинених злочинів — тим паче достатньо масштабних, для яких не пошкодують робочого часу поліцейських аналітиків — підходять будь-які пристрої відеофіксації.

Камери і розпізнавання облич — це тільки одна частина успіху, хоч, може, і найбільш вагома. Окрім неї помітну роль зіграв аналіз "великих даних" - все-таки за рік до Британії приїжджає чверть мільйона росіян, і знайти пару чи трійку із них з підозріло схожими номерами паспортів теж не так і просто. Принаймні, без централізованої і актуальної бази даних з належними фахівцями.

Ну а фінальний удар по російських агентах, здійснений активістами Bellingcat, став можливим завдяки існуванню соцмереж — та погано захищених російських баз даних. Чималу частину яких можна спокійно купити в сірих ділків не тільки у Даркнеті — а навіть на звичайних сайтах, декотрі з яких торгують, залишаючись на одному домені роками. Втім, це саме стосується і українських баз даних.

Саме за допомогою баз даних російського МВС з паспортною інформацією вдалоя відстежити бойовий шлях Боширова-Чепіги аж до його рідної Ніколаєвки. Кажуть, нещодавно ФСБ провело в зв'язку з цим навіть якісь акції проти російського поліцейського відомства- але зупинити торгівлю базами, яка успішно триває з початку 2000-х, це, вочевидь, не допоможе. Перебудувати корупційні правохоронні органи задля потреб зовнішньої розвідки Путіну не вдасться.

Тому, цілком ймовірно, роботу, яку дотепер робили (чи то мали робити) професійні російські розвідники, невдовзі віддадуть на аутсоринг. А який-небудь Пригожин невдовзі почне вербувати російських студентів у Британії та лондонських бандюганів, які вміють підходити до об'єктів, маскуючись від камер, не мають родичів у Амурській області і не фотографувались на тлі рідних казарм. А в разі провалу всіх цих людей можна буде оголосити якимись невідомими авантюристами — і навіть Bellingcat не знайде фотографій їх військових квитків із триколором.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme