"Всебілоруський хурал": Чи зуміє Лукашенко легітимізувати владу через фейковий “конституційний орган”

Лукашенко впродовж останніх двох тижнів, фактично, презентував план легітимації власної влади за допомогою вигаданого "конституційного органу". Вийшло якось дуже непереконливо

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Всебілоруський хурал": Чи зуміє Лукашен…

Вчора екс-президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомив, що 11-12 лютого 2021 року відбудеться шосте Всебілоруське народне зібрання. На якому буде "підбито підсумки п'ятирічки", "розглянути програму соціально-економічного розвитку на 2021-2025 роки", і так далі, і тому подібне. Якщо комусь цікаво — можна навіть зайти на сайт цього чудового заходу. Напевно, саме так виглядали б офіційні ресурси в Радянському Союзі, якби він не розпався до появи масового інтернету.

Але за чисельними пропагандистськими кліше якось губиться той факт, що цьогорічний "всебілоруський хурал", як називають подібні зібрання мешканці країни, буде критично важливим для Лукашенка. В першу чергу тому, що за допомогою цього химерного "владного органу" нелегітимний керівник Білорусі має намір повернути собі владу у "майже законний" спосіб.

Спочатку кілька слів про те саме Всебілоруське зібрання, що, як вважає білоруська влада, "з наукової та практичної точки зору є вищою формою демократії - особливою формою народовладдя, що дозволяє громадянам країни більш широко брати участь в справах держави". В реальності ж ідеться про заходи, до болю схожі на з'їзди КПРС. В якості делегатів виступають члени уряду, представники парламенту, а також "делегати трудових колективів" - довірені особи, вибрані керівниками державних підприємств, закладів освіти та охорони здоров'я. Цих осіб вибирають під щільним наглядом влади та представників спецслужб. Після чого "представників народу" організовано звозять до столиці, де вони й голосують за все, що скажуть люди на трибунах.

І от подібному "органу" Лукашенко пропонує передати гігантський масив владних повноважень. По-перше, законодавчих, давши можливість зібранню змінювати, не багато не мало, конституцію країни. Окрім того, виконавчих — при тому найвищого рівня. "Якщо ми знімаємо деякі обов'язки з президента, їх же треба кудись передавати. Уряду і парламенту ці повноваження не підходять. Куди їх пересувати? Треба шукати такий орган" - заявив нещодавно білоруський президент.

І негайно цей орган "знайшов": "У нас є Загальнобілоруське народне зібрання. Тому деякі повноваження доведеться передати. Якщо розчинити повноваження президента, які передаватимуться парламенту, уряду, міністрам, губернаторам, буде повний бардак, який ми в середині 90-х пережили".

У такий спосіб Лукашенко намагається створити орган з гігантськими повноваженнями — і незрозумілим, але явно нелегітимним способом формування. Навіщо?

Відповідь, схоже, лежить на поверхні. Впродовж останніх місяців всі без винятку зовнішньополітичні партнери Білорусі вимагають від Лукашенка або негайно призначити демократичні вибори або, принаймні, якось врегулювати свій статус, провівши конституційну реформу. Напочатку конституцію планували міняти на загальнонаціональному референдумі — але, зважаючи на протестний потенціал в суспільстві, до волевиявлення білоруського народу Лукашенко останнім часом має стійку алергію.

Тому й було прийняти рішення використати для легітимації влади Лукашенка Всебілоруське народне зібрання. Яке колишній президент Білорусі може очолити, і провести демократичні вибори нового президента — з нульовими повноваженнями.

Або ж "депутати від колективів трудящих" "обнулять" білоруську конституцію — і повернуть повноваження Лукашенку після якоїсь чергової імітації виборів. Втім, зважаючи на рівень популярності Александра Григоровича в білоруському суспільстві, ймовірнішим видається перший варіант, за якого Лукашенко буде "начальником президента" - на кшталт аятоли в Ірані.

Всі ці тілорухи можливо, і здаються колишньому президентові Білорусі вельми дипломатичними й дієвими. Але в реальності досить складно сказати, чи вдасться Лукашенку обманути всім цим карнавалом бодай когось. Оскільки на Заході чітко розуміють, що орган, який не є представницьким, себто демократично обраним, не може висловлювати волю народу. В Росії так само чітко розуміють, що підтримка Лукашенка Кремлем стимулює в Білорусі антиросійські настрої. Можливо, саме тому, за даними джерел, російська Служба зовнішньої розвідки потроху створює в Білорусі проросійську партію в опозиції до Лукашенка. Ну а в те, що колишній президент зуміє в такий спосіб обманути самих білорусів, чомусь не віриться взагалі.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme