Мир між Кореями: Як Трамп "скрутив" Росію і Китай

Президентові США вдається не тільки віртуозно сваритися із союзниками, але й вирішувати місцями застарілі конфліктні ситуації. Примирення КНДР хай і не зі США, а тільки з південними сусідами, помітно обмежить можливості Китаю та Росії в регіоні

Журналіст відділу «Світ»
Мир між Кореями: Як Трамп "скрутив" Росі…

Третій міжкорейський саміт у Пхеньяні добігає кінця. Власне, його підсумкові документи вже підписані — і на учасників чекає головно культурно-розважальна програма. Документи, з одного боку, мають місцями здебільшого символічний характер — але декілька наявних абсолютно практичних пунктів вражають.

Зокрема, у контексті денуклеаризації Північна Корея задекларувала, що готова почати демонтаж основного ядерного об'єкту в Йонбені — в разі, якщо США будуть дотримуватися досягнутих раніше домовленостей.

КНДР також оголосила про фінальний демонтаж ракетного полігону і пускового майданчика в Тончхані — і готовності допустити іноземних спостерігачів, щоб ті переконалися в цілковитій непридатності об'єктів після демонтажу.

У сфері зниження інтенсивності військового протистояння обидві сторони прийняли рішення припинити великомасштабні артилерійські і польові навчання, а також польоти військових літаків поряд з демілітаризованою зоною на кордоні. Також планується створити буферну зону в Жовтому морі, в якій не проводитимуться військово-морські навчання.

У сфері економічної інтеграції сторони планують вже в цьому році почати роботи по з'єднанню залізничних і автомобільних доріг на півострові. У такий спосіб Південна Корея через російський Транссиб отримає сухопутний вихід на європейські ринки.

У культурній сфері КНДР і Південна Корея висловили намір відправити єдину команду спортсменів на Олімпійські ігри (як то вже було в 2018 році) і претендуватимуть на спільне проведення Олімпіади в 2032 році.

Окрім того, у Південній Кореї оголосили про створення нового телеканалу, який розповідатиме про побут, життя і традиції на півночі півострова. У спостережну раду нового телеканалу ввійде один з небагатьох південнокорейських фахівців у цій справі — колишній керівник управління розвідки країни.

При тому Кім Чен Ин заявив, що готовий відвідати Сеул в будь-який зручний для його колеги час. Якщо подія раптом трапиться в реальності, то це буде перший візит північнокорейського лідера до Сеулу за всю історію існування двох країн.

Президент США Трамп — пише захоплені твіти, не зважаючи на те, що справжнього примирення США з КНДР так і не відбулося. Втім, шанси на зняття американських санкції проти Північної Кореї, якщо не трапиться нічого радикального, близькі до стовідсоткових.

Провівши демонстративне примирення з Сеулом, Пхеньян не був вимушений відмовлятись від антиамериканської риторики (до чого не готове ні населення країни, ні, що важливіше, її лідер), але при тому отримав всі шанси рішуче покращити своє економічне становище за рахунок співпраці з Південною Кореєю.

Що, вочевидь, і стане одним із ключових наслідків сьогоднішньої угоди — та наступних кроків, спрямованих на нормалізацію стосунків.

Примирившись із Сеулом, Пхеньян отримає можливість вийти із зони економічного контролю Росії, яка, користуючись режимом санкцій, постачає Північній Кореї нафтопродукти контрабандою — отримуючи при тому можливість або заробляти на цьому процесі "преміальні", або ж вимагати можливості впливу на зовнішню політику Пхеньяну.

Нормалізація стосунків між Кореями зменшить залежність регіону і від Китаю, де, здається, також були не проти поманіпулювати Пхеньяном на власну користь. Принаймні, Японія зможе зітхнути спокійніше. А з часом, можливо, і спробувати інвестувати у немалий — і явно не переобтяжений товарами ринок.

А в разі, якщо у якийсь далекий від сьогодні день дві Кореї не тільки відправлятимуть спільну команду на Олімпіаду, але й обиратимуть єдиного керівника об'єднаної держави — та держава цілком може стати регіональним геополітичним центром, здатним кинути виклик багатьом більшим за розміром гравцям.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme