"Трампова допомога": Чим допоможе Україні перемога Помпео та Конгресу над жадібністю президента США

Злагоджена робота дипломатичного та фінансового відомств США, а також вищого законодавчого органу країни, примусила Дональда Трампа скасувати скандальне рішення, яке могло не тільки привести до припинення фінансової допомоги союзникам Вашингтону, в тому числі — й Україні, але і спровокувати колосальну політичну кризу в США

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Трампова допомога": Чим допоможе Україн…

Учора в Державному департаменті США та у Конгресі святкували перемогу. Причиною стало те, що президент США Дональд Трамп відмовився від свого плану заморозити виділення суми у більш ніж $ 4 млрд, призначеної на надання допомоги іншим країнам.

За інформацією Politico, проти ідеї скоротити фінансову допомогу виступали глава Мінфіну США Стівен Мнучін і держсекретар Майкл Помпео. Вони попередили пана Трампа, що цей крок "може завдати шкоди національній безпеці".

Жорстку протидію план скорочення зустрів і у Конгресі. Зокрема, спікер палати представників Ненсі Пелосі заявляла напередодні рішення Трампа про те, що скорочення допомоги закордонним партнерам США зруйнує довіру між двома ключовими партіями США, що призведе до повномасштабної бюджетної (і не тільки бюджетної) кризи влади. Рішення Трампа відмовитись від одноосібного переписування бюджету привітали навіть республіканці, заявивши, що в іншому випадку вони були би втягнуті у конгресову "війну, в якій у них не було б шансів на перемогу".

Відмовляючись від свого плану "взяти і зекономити купу грошей", Дональд Трамп проявляв видиме незадоволення. Зокрема, за словами високопоставленого представника адміністрації, президент США "ясно дав зрозуміти", що США "повинні знати, куди ідуть їхні гроші". Хоча для цього, на думку посадовців Держдепу, йому просто слід прочитати відповідну документацію, яка може бути наданою на першу ж вимогу.

Рішення Трампа має безпосереднє відношення і до України. Оскільки США у 2019 фінансовому році, який закінчується, до слова, 30 вересня, планували надати Україні понад 695 мільйонів доларів технічної допомоги на програми у сфері безпеки і оборони, боротьби з корупцією, реформи енергосектору, охорони праці та гуманітарної допомоги.Частина цих грошей вже була надана. Ще частину надали би, не зважаючи на "Трампове скорочення". Але в тому, що повної суми в разі прийняття плану Трампа Україна б не отримала, сумніватися не доводиться.

Втім, пряма фінансова допомога — це була тільки мала частина ймовірної небезпеки. Оскільки в разі явного порушення президентом США двопартійних угод, на основі яких формується бюджет, наступний головний фінансовий документ країни формувався б набагато довше, ніж попередній. Якщо зважити на той факт, що і попередній бюджетний шатдаун тривав у США 35 днів, картина виходить не надто оптимістична.

Оскільки хаос, який тепер нерідко присутній в діях глави виконавчої влади США, цілком міг би пробратися і в Конгрес. Що не тільки б дало привід недоброзичливцям поговорити про "кризу влади" у США, але й реально зменшило би зовнішньополітичну активність Вашингтону — в тому числі й ту, що спрямована на протидію путінській Росії.

Таким чином, Дональд Трамп на третьому році президентства все ще вивчає всі ті важелі й кнопки, за допомогою яких відбувається керування державною машиною США. А члени його адміністрації, замість того, щоби займатися виконанням власних обов'язків, вимушені пояснювати йому, які експерименти не можна проводити в жодному разі. Решті світу залишається сподіватися, що наступним господарем Білого дому стане хтось, краще знайомий із функціонуванням американської держави. Ну, чи принаймні більш здібний у вивченні цієї справи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme