Залишилися "Однокласнікі": Як Трампа заблокували у всіх соцмережах і куди він тепер писатиме

Улюблений рупор чинного президента США Дональда Трампа – соціальна мережа Twitter, заблокувала його сторінку назавжди. Також  Трампа заблокували Facebook, Instagram, Twitch, Snapchat, PayPal i Shopify, Pinterest, Reddit, Discord та TikTok. Який, за іронією долі, сам Трамп намагався заборонити

Марія Гурська

 

 

Це стало безпрецедентним випадком. Ще ніколи соцмережі так гаряче і злагоджено не забанювали одного із найвагоміших політиків світу. І це при тому, що в житті цього політика вони займають ключове місце - складно пригадати президента, більш активного в соцмережах ніж Дональд Трамп.

За що забанили Трампа

У блозі Twitter від 8 січня 2021 року з’явилося оголошення про те, що акаунт @realDonaldTrump заблоковано назавжди.

"Після ретельного огляду нещодавніх твітів з облікового запису @realDonaldTrump та контексту навколо них - зокрема, як їх отримують та інтерпретують у Twitter та поза ним - ми назавжди призупинили обліковий запис через ризик подальшого підбурювання до насильства", – йдеться у повідомленні.

Передумовою до таких заяв стали події 6 січня у Вашингтоні. Частина прихильників Трампа, які мітингували у столиці США проти затвердження Конгресом результатів виборів президента (які виграв Джо Байден), увірвалися до Капітолію (місцеперебування Конгресу США). Під час заворушень не обійшлося без жертв – п’ятеро людей, включно з правоохоронцями, загинули.

І саме Трампа звинувачують у підбурюванні до насильства під час мітингів. По-перше, він безпосередньо анонсував протести 6 січня та виступив перед своїми фанатами із промовою. У його словах цього дня на перший погляд не було прямого заклику до насильства, втім саме він спрямував своїх прихильників до Капітолію, а його вислови можна було трактувати геть по-різному.

Уривок з його промови передає Palm Beach Post. "А після цього ми підемо туди вниз, і я буду там з вами, ми підемо вниз ... до Капітолію і будемо підбадьорювати наших відважних сенаторів, конгресменів і конгресменок, - сказав Трамп натовпу.  - І ми, мабуть, не будемо так сильно вболівати за деяких з них. Тому що ти ніколи не повернеш нашу країну зі слабкістю. Ти повинен проявляти силу і повинен бути сильним".

Обіцянка була частиною промови, яка, за словами місцевих журналістів, була "запальною" навіть за стандартами Трампа. Він додав, що вибори "сфальсифіковані радикальними демократами і фейковими новинами".

"Ми ніколи не здамося. Ми ніколи не поступимося. Це не відбудеться. Ви не поступаєтеся, коли йдеться про крадіжку, - говорив Трамп. - Нашій країні вистачило. Ми більше не збираємось це терпіти. Ви справжні люди. Ви люди, які побудували цю націю. Ви не люди, які зруйнували цю націю"… І ще: "Я знаю, що всі тут незабаром пройдуть до будівлі Капітолію, щоб мирно і патріотично почути ваші голоси". "Зараз Конгресу залишається протистояти цьому сильному нападу на нашу демократію".

Настрої збуреного натовпу лягли на добре підготовлений грунт дезінформації, яку поширював Трамп, "удобрений" ще й присутністю праворадикальної організації, яка підтримує чинного президента США (і яка, за даними ЗМІ, найімовірніше, планувала заколот). Ще за кілька місяців до виборів Трамп і його команда розпочали активну інформаційну атаку на електорат, яка продовжувалася протягом усієї президентської гонки і не завершилася навіть після підрахунку голосів не на користь політика. Він стверджував, що єдиний шлях до його програшу полягав у фальсифікації виборів, результати яких він усіма правдами та неправдами намагався заперечувати. Крім того, запевнювали громадян США, за умови перемоги кандидата від демократів усі Сполучені Штати впали б у соціалізм та комунізм, а "власником США стане Китай".

Останньою краплею для блокування Трампа в соцмережах та масового обурення суспільства, (а за результатами опитування Reuters та Ipsos  57% жителів США тепер хочуть, щоб Трампа негайно усунули з посади) стала його реакція на початок насильницьких дій з боку протестувальників та погроми у Капітолії. Точніше, за зауваженнями багатьох співгромадян, в тому числі його однопартійців, фактична відсутність відповідної таким діям реакції.

Під час активних та агресивних дій на території Капітолію Трамп спочатку відмовчувався, а потім, вже на активні вимоги відреагувати, додав кілька твітів, закликаючи учасників протесту до мирного вирішення ситуації.

"Будь ласка, підтримайте нашу капітолійському поліцію і правоохоронні органи. Вони дійсно на боці нашої країни. Залишайся спокійними!", - написав Трам і ще:  "Я прошу всіх в Капітолії США зберігати мир. Ніякого насильства! Пам'ятайте, МИ - Партія Закону та Порядку - поважайте Закон і наших великих чоловіків і жінок в синьому. Дякуюі!".

Врешті, Трамп опублікував відеозвернення, втім, відмовився критикувати тих, хто атакує Капітолій. У своїй промові він хоча і попросив прихильників повернутися додому, але також нібито схвалював їхні дії, та при цьому повторював безпідставні звинувачення у "викраденні виборів".

Соціальні платформи, такі як Facebook, YouTube та Twitter згодом видалили цей відеозапис, остерігаючись додаткового розпалу ситуації.

Які соцмережі забанили Трампа

8 січня Facebook та Instagram тимчасово заблокували облікові записи Трампа, зазначивши, що заборона буде діяти "принаймні до кінця терміну його повноважень", внаслідок заворушень у Капітолії США . 

До ініціативи блокування також приєдналися інші великі платформи, включно із Twitch та Snapchat,  PayPal i Shopify – платформа електронної комерції, яка закрила магазини, керовані кампанією Трампа та організацією Trump. Згодом блокування ввели навіть Pinterest, Reddit, Discord та TikTok (який Трамп, за іронією долі, намагався заборонити).

Втім, найболіснішим ударом для Трампа стало довічне блокування у Twitter – саме за допомогою цієї платформи президент США, а до того підприємець активно (дуже-дуже-дуже активно) ділився зі світом своїми думками та позиціями, які регулярно включали у себе теорії змов та дезінформацію.

"Очевидно, що масштаби його брехні і образ запаморочливі, але він також був відомий  розпалюванням різноманітних теорій змов задовго до президентства. Він торкався тем від добре відомих, на кшталт родоводу, до тих, які зараз виглядають ще огиднішими – наприклад, потурання антивакцинаторам. Справді, що стосується останнього, мене турбувало те, що після приходу Байдена він може повернутися до цієї теми, щоб розпалити гнівні дискусії і привернути до себе увагу", – писав у Twitter дослідник соціальних мереж  та співавтор книги "Війна лайків" Петер Сінгер – людина, яка, за його ж словами, прочитала буквально усі твіти президента США, починаючи з першого.

Трамп і Twitter були разом не менше 10 років. З 2011 року риторика Трампа в соцмережі, за даними дослідників, змінилася на більш войовничу й сварливу. При цьому Twitter від повної відсутності модерації контенту поступово перейшов до цілісної позиції щодо мови ненависті і закликів до насильства тощо. Потім Twitter перейшов до додавання на аккаунт спеціальних ярликів про дезінформацію та блокування окремих твітів президента, перш ніж перейти до бану.

Спочатку соцмережа заблокувала конкретний твіт Трампа із відеозаписом, про який ми писали вище.

 

Незабаром після обмеження відео Твіттер заборонив ще одне повідомлення Трампа, який скаржився на "священні вибори", які були "позбавлені великих патріотів".


За кілька годин компанія наклала 12-годинне блокування на аккаунт президента. Спочатку здалося, що ситуація трохи покращується – Трамп видалив сумнівні твіти, а Твіттер запропонував відновити обліковий запис. Трамп навіть встиг викласти ще одне відеозвернення, де врешті прийняв результати виборів президента. 

Втім, політика компанії знову змінилася: у ЗМІ повідомлялося, що як через зовнішній тиск, так і на вимоги команди Твіттера. Тож у вечір п’ятниці компанія оголосила про довічне блокування акаунту Трампа. 

Як забанений Трамп намагався пробратися в Twitter і що тепер

Але Трамп не здався і в цьому випадку. Втративши особистий обліковий запис, президент США вирішив скористатися офіційним акаунтом американських президентів @POTUS. 

 

″Як я вже давно говорив, Twitter зайшов надто далеко, забороняючи свободу слова, і сьогодні ввечері співробітники Twitter скоординувалися з демократами та радикальними лівими, після чого було видалено мій акаунт з цієї платформи, щоб змусити мене замовкнути", – написав Трамп з облікового запису @POTUS.

Втім, вдалий "обхід системи" обмежився кількома хвилинами – душе швидко твіти Трампа було видалено, доступ до облікового запису – заблоковано, а сам офіційний акаунт, за заявою компанії, буде переданий новій адміністрації Байдена. 

Трамп не здався і на цьому етапі. Він спробував запостити ті ж твіти на акаунті своєї виборчої кампанії @TeamTrump – і теж ненадовго. Після цих спроб Твіттер додав у "чорний список" ще й цей обліковий запис.  Ба більше, блокування Трампа пішло ще й далі: у вечір п’ятниці Google оголосив, що заблокував у своєму магазині популярний серед прибічників Трампа додаток Parler – посилаючись на відсутність там модерації контенту.

За умов усього вище сказаного, Трамп оголосив, що веде перемовини із розробниками – про створення нової соціальної платформи, про яку не відомо нічого крім того, що вона має бути безперешкодним майданчиком для повідомлень Трампа.

Паралельно з'явилося повідомлення, що Трамп перейшов у Telegram, але насправді це старий канал, який і раніше дублював його твіти і публікував повідомлення. Хоча не виключено, що від туги за соцмережами вже майже колишній американський президент не заведе собі канал в Telegram, який стане розкручувати. Є ще Вайбер, ВКонтакте і "Однокласнікі". В останньому випадку Трампу було би дуже комфортно, адже користувачі "Однокласніков" так само як він обожнюють теорії змов, антивакцинаторів і ковіддисидентів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ