Тонка червона лінія: Чому американські ЗМІ відмовили Трампу у "свободі слова"

За допомогою відвертої дезінформації про свою "вкрадену перемогу" Трамп не тільки розколює американське суспільство і підштовхує ситуацію до масштабного хаосу. Він ще й стимулює американські ЗМІ вводити самоцензуру — яка в майбутньому може зіграти злий жарт зі всією політичною системою США

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Тонка червона лінія: Чому американські З…

Пауза з оголошенням результатів президентських виборів у США продовжує розтягуватися. Втім, чинний президент США робить все можливе, щоби її заповнити.

Нічого оригінального він наразі не пропонує — все обмежується звинуваченнями на адресу демократів (які "крадуть перемогу"), виборчих структур та комісій (які продовжують рахувати бюлетені, хоча він попросив їх зупинити цей процес) та преси і соцмереж (які просто "відбилися від рук").

Слід відзначити, що ЗМІ платять йому тією ж монетою. Коли Трамп в черговий раз вийшов в ефір зі своїми історіями про махінації у виборчих структурах, де рахують "недійсні бюлетені" на користь Байдена, ряд великих кабельних телеканалів США просто відключив трансляцію. При тому йдеться не про якісь кишенькові газетки демократів, а про MSNBC, ABC, CBS, CNBC і NBC.

"Ми перебуваємо в незвичайному становищі: ми не тільки перериваємо президента США, але і виправляємо його", - заявив у цей момент ведучий MSNBC Брайан Уїльямс. "Ми перериваємо трансляцію через те, що сказане зараз президентом Сполучених Штатів здебільшого є неправдою", - висловився ведучий CNBC Шепард Сміт. Додавши, що факти маніпуляцій не доведені, і Трамп не надав жодних доказів на підтримку своєї точки зору. "Президент Трамп бездоказово заявив, що президентські вибори були корумповані і проходять з порушеннями... Наша робота - поширювати правду, а не безпідставні теорії змови", - заявила головна редакторка USA Today Ніколь Керолл, після чого видалила записи трансляції промови Трампа з акаунтів газети в соціальних мережах.

З одного боку, йдеться про очевидну цензуру. Оскільки президент США — як і хто завгодно інший — має право висловлювати свою думку. Ну, принаймні до того моменту, поки суд не визнає цю думку, наприклад, наклепом. І припинення трансляції виглядає як замах на свободу слова.

З іншого боку, зрозуміти — а почасти й виправдати — журналістів можна. Оскільки безкінечні тиради про "вкрадені голоси", "корумповані вибори", "недійсні бюлетені", по-перше, явно неправдиві. По-друге, вони підштовхують країну до неконтрольованого і масштабного хаосу.

Якого наразі ще не дуже помітно — все обмежується штовханиною між демонстрантами та поліцією. Але перші дзвіночки — на кшталт "Хаммера" з озброєними людьми, які їхали з Вірджинії до Пенсильванії "розібратися" і припинити "незаконний підрахунок" силою — вже залунали. На щастя, поліція "трампівських месників" відловила, забрала зброю, а найбільш буйних відправила до буцегарні. І все це відбувається в момент, коли фінальних результатів виборів все ще немає, і воювати ніби як немає із чим. Нескладно здогадатися, що у випадку програшу Трампа кількість охочих "захистити чесні вибори" обчислюватиметься сотнями тисяч. Поліції може не вистачити. Навіть з Нацгвардією разом.

У такий спосіб, цьогорічні президентські вибори у США — і риторика, яку використовує чинний президент країни — не тільки поляризують суспільство, викликають сварки чи загрожують громадському спокою. Заяви Трампа підштовхують журналістів США до обмеження інформації. До цензури та самоцензури. І, з одного боку, транслювати те, що говорить Трамп — це підносити запалений гніт до порохової бочки. З іншого боку, переривати пряму мову в ефірі — це початок цензури, чи, в даному випадку, самоцензури. Що може мати також фатальні наслідки — хоча й не такі швидкі та очевидні, як натовпи озброєних ідіотів на вулицях.

Бо самоцензура — це така мерзенна штука, що застосувавши її бодай один-єдиний раз, при тому навіть із цілком благородною і виправданою метою, потім дуже і дуже непросто зупинитися.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme