Токійський лікнеп: Що дізнається Зеленський у Японії про переговори із Путіним

У Володимира Зеленського в Токіо був чудовий шанс довідатися у свого старшого японського колеги, як саме виглядають і до чого призводять спроби повернути "за допомогою переговорів" території, колись загарбані Росією

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Токійський лікнеп: Що дізнається Зеленсь…

Візит чинного українського президента до Японії – принаймні, якщо вірити його прес-службі – вийшов вкрай складним і насиченим.

Зеленський з дружиною, зокрема, "взяли участь в інтронізації імператора Нарухіто". Завдяки чому Зеленський "став першим українським Президентом, запрошеним на інтронізацію". Що і не дивно – якщо врахувати, що попередній раз японський імператор сходив на трон 30 років тому.

Іще Зеленський "обговорив низку економічних питань та ініціатив з бразильським колегою Жаїром Болсонару". Сторони поговорили про розширення товарообігу між країнами, обговорили перспективи співпраці у космічній галузі і обмінялися запрошеннями. Зокрема, Болсонару погодився завітати до України вже наступного року.

Немає сумніву, що президент Франції, який вчора, на відміну від Зеленського, помітну частину свого дня витратив на переговори з Путіним по Донбасу, буде втішений новою дружбою українського колеги. Особливо якщо врахувати той факт, що менш ніж два місяці тому президент Бразилії особисто і в негарний спосіб образив першу леді Франції Бріжит Макрон, міністр освіти Бразилії назвав "ідіотом" самого Еммануеля Макрона, а президент Франції у відповідь щиро побажав бразильцям обрати собі адекватнішого президента. Втім, це подробиці.

Іще Зеленський зустрівся з ніби вже як не президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим. Який пообіцяв підтримувати територіальну цілісність і суверенітет України. Така обіцянка від вже не зовсім президента може бути дорогого варта. Можливо, навіть більшого, ніж важили б слова чинного глави Казахстану. Назарбаєва Зеленський також запросив до Києва.

У Японії Зеленський, скоріше за все, побачиться з федеральним президентом Німеччини Франк-Вальтером Штайнмайєром. Автора відомої формули він запросить до України тільки завтра. Чи, може, все-таки не наважиться?

Втім, у цьому потоці зустрічей з шаблонним формулюванням про "глави держав домовилися нарощувати товарообіг між країнами", одна зустріч стоїть окремо. Йдеться про зустріч з прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе. І штука навіть не в тому, що Японія з 2014 року виділила нам майже 2 мільярди доларів фінансової допомоги. І не в тому, що вона, здається, єдина з усіх країн даного регіону ввела санкції проти Росії за анексію Криму і ведення бойових дій на Донбасі.

Штука в тому, що в японського "спадкового прем’єра" є колосальний досвід роботи в специфічній сфері, у якій Володимир Зеленський іще зелений новачок. І це мирні переговори з Росією.

Батько чинного прем’єра Японії, Сінтаро Абе, впродовж усього терміну перебування на посаді міністра закордонних справ робив все можливе, щоб повернути Японії Курильські острови і підписати мирний договір з СРСР. Його син, ставши прем’єром, поклявся на могилі батька завершити цей процес. Іде сьомий рік – і результату немає. Путінська Росія, яка увесь цей час розповідає про "готовність до компромісу", відмовилась віддати Японії навіть два менших острови. На що були згодні в Кремлі в часи, коли там мешкали генсеки, а не Путін. Себто Москва ніби як і "згодна" повернути тих два клаптики суші, але навзамін Токіо повинно скасувати антиросійські санкції, назавжди відмовитись від будь-яких претензій на інші два острови (і закріпити це у законодавстві країни), вигнати американські бази зі своєї території і... І так – до безконечності. Бо навіть якби були виконані всі ці умови, Лавров придумав би нові. Фінальним акордом, вочевидь, мало б бути входження до Російської Федерації, і згода на призначення Москвою губернатора Японського автономного округу.

Будемо надіятись, сам факт спілкування із політиком з таким досвідом позитивно вплине на українського президента та його міжнародно-політичну позицію. Тим паче, що Зеленський запросив до Києва і Сіндзо Абе, так що в разі потреби урок можна буде і повторити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme