The Washington Post: Теорія ігор. Якщо в Путіна є компромат на Трампа, як він його використає

Уявіть, що ви - Володимир Путін. На столі перед вами лежить папка з написом "Трамп, Дональд"

The Washington Post: Теорія ігор. Якщо в…

Depo.ua наводить переклад статті Скота Радніца з Washington Post.

Всередині цієї папки є купа документів, зібраних вашими шпигунами, які доводять, що Трамп брав участь в непристойних або незаконних справах. В папці є деякі фінансові документи, аудіозаписи телефонних розмов та, можливо, фотографії Трампа, коли він був в Москві. Що ви вирішите, надати їх розголосу чи показати всьому світу?

А тепер уявіть, що ви - президент Трамп і вам повідомили про цю папку, яка лежить на столі у Путіна. В перерві у роботі ви сидите і роздумуєте, чи збирається він (а якщо так, то коли збирається) оприлюднити цей компромат. Як ви дієте по відношенню до Росії, якщо знаєте, що вас шантажують?

Може здатися, що цей сценарій взятий з шпигунського трилера, але деякі дуже серйозні люди вважають, що у Росії насправді може бути компромат - дискредитуюча інформація про Трампа - і що вона використовує ці матеріали для шантажу. Інакше, запитують вони, як можна пояснити чимало випадків, коли Трамп і представники його найближчого оточення шукали прихильності Росії або враховували її інтереси?

У той же час Росія вже точно більше не п'є шампанське на честь Трампа. Те, що адміністрація не скасовує санкції проти Росії, надає Україні летальну зброю і закрила два російських консульства, свідчить про те, що вона час від часу готова застосувати більш жорсткий підхід.

При такому поєднанні компромісної і жорсткої політики виникає цікаве питання: якщо Росія дійсно шантажує Трампа, і він про це знає, чому він вважає, що, якщо він зневажить інтересами Росії, це може зійти йому з рук? Яким чином Путін визначає, до якої міри він зможе терпіти зневагу інтересами Росії, перш ніж розкривати секрети Трампа? І яким чином уявлення Трампа про розрахунки Путіна впливають на його ставлення до Росії? Ретельно проаналізувати ці питання нам можуть допомогти інструменти теорії ігор.

Сценарій 1: Якщо компромат може серйозно дискредитувати Трампа

Давайте спочатку припустимо, що матеріал в папці занадто дискредитуючий для Трампа і містить, скажімо, об'єктивні докази того, що компанія Trump Organization займається відмиванням грошей, що може стати підставою для імпічменту Трампа або тюремного ув'язнення. На перший погляд, це могло б дати Росії потужні важелі впливу.

Однак, з точки зору Путіна, відсторонення Трампа від влади було б жахливим результатом, оскільки йому на зміну прийшов би віце-президент Пенс, який, швидше за все, дотримувався б більш жорсткої лінії щодо Росії. Це виключило б будь-яку можливість того, що Сполучені Штати найближчим часом знімуть санкції. Отже, з точки зору Путіна, компромат корисний лише до тих пір, поки він не оприлюднює його. І як тільки він цей компромат оприлюднить, той стане марним - і навіть контрпродуктивним.

Якщо ми подивимося на зворотній бік і припустимо, що Трамп знає, які карти має на руках Путін, і розуміє, що розголошення компромату в кінцевому підсумку завдасть шкоди інтересам Росії, він знатиме, що загроза шантажу з боку Кремля не заслуговує на довіру. Отже, у Трампа буде повна свобода дій, і він буде займати жорстку позицію щодо Росії, коли йому це буде зручно - але тільки до певного моменту.

До якого моменту? До того, коли для Путіна Трамп на президентській посаді більше не буде кращий за Пенса. Якщо з якоїсь причини Трампу довелося б зайняти вкрай жорстку позицію щодо Росії або зробити безрозсудні кроки, які створювали б загрозу початку ядерної війни, тоді Пенс міг би виявитися кращим варіантом. І в цьому випадку компромат можна було б використовувати більш переконливо, наприклад оприлюднити.

Сценарій 2: Якщо компромат не заподіє Трампу особливої ​​шкоди

Але давайте припустимо, що компромат не сильно зашкодить Трампу. Скажімо, в ньому містяться відеодокази побачення з російськими повіями або свідоцтва порушення моральних норм, які можуть означати для Трампа незначні юридичні ризики. Все це поставило б його в незручне становище або мало б відволікаючий характер, та неминучого імпічменту не сталося.

Як поставився б Путін до політично "пораненого" Трампа, який все ще чіпляється за владу? Дуже прихильно, якщо метою Росії є посіяти розбрат в США.

Якщо Трампу довелося б задуматися про наслідки, він побачив би, що загроза шантажу з боку Росії переконлива, і він, напевно, поміркував як слід, перш ніж перегинати палицю в своїх діях щодо Росії. Або пом'якшив би удар, нанесений жорсткою політикою, за допомогою обнадійливих слів, що сигналізують Путіну про те, що він може надати підтримку в майбутньому.

Однак цілком можливо, що Росія не наважувалася б оприлюднити наявну у неї інформацію, вважаючи, що дискредитація Трампа викличе більш пильну увагу до нього з боку Конгресу і громадськості та обмежить його можливості допомогти Росії в майбутньому.

А що як Трампа скомпрометують сили всередині США?

А як би Путін визначив потрібний момент, щоб зробити свій крок, якби у нього був не дуже серйозний компромат? Коли можливості Трампа настільки обмежені внутрішніми силами, що у нього більше немає свободи дій у зовнішній політиці, і він більш корисний Росії в якості "кульгавої качки", неефективний президент, що не має впливу.

Якщо в ході розслідування змови під керівництвом Мюллера або в ході розслідування ФБР щодо особистого адвоката Трампа будуть компрометуючі докази, Трамп буде змушений більше покладатися на прихильників в Конгресі (які, як правило, більш агресивно налаштовані по відношенню до Росії) і буде менш схильний проводити проросійську зовнішню політику.

Виходить, що в результаті посилення юридичної тиску Трамп виявиться в безвихідному становищі: кинути виклик Путіну і піддати себе ризику викриття, або ж допомогти Путіну - що теж небезпечно, оскільки це може зіпсувати його стосунки з республіканцями.

Про що ж говорять нам дії Трампа по відношенню до Росії?

Чи можна сказати, що дії Трампа по відношенню до Росії більш узгоджені з наявністю нешкідливого або серйозного компромату? Це залежить від того, які його справжні переваги. Якщо він щиро хоче бути жорстким, але змушений вести себе добре і не псувати відносин (в цьому і полягає суть теорії шантажу), тоді компромат незначний і нешкідливий.

Але якщо його справжні переваги носять проросійський характер, то його метання між сигналами своєї інтуїції і бажаннями його радників можна пояснити звичайною нерішучістю. Трамп може діяти безкарно, оскільки знає, що у Путіна є настільки серйозний компромат, що він ніколи ним не скористається.

Але оскільки тиск на нього всередині країни посилюється, ми можемо дізнатися більше. Майбутні можливості Трампа для маневру щодо Росії будуть залежати від того, наскільки серйозним є російський компромат: якщо він дуже серйозний, таких можливостей для маневру буде більше, якщо ж цей компромат може лише поставити його в незручне становище, таких можливостей буде менше.

Непередбачувані сценарії

Безперечно, на цей аналіз можуть вплинути й інші фактори. Наприклад, Путін може піддатися тиску з боку російських еліт, що зіткнулися з проблемами і вимагатимуть, щоб Путін негайно повернув їм "борг". Трамп може вирішити, що він політично невразливий і в будь-якому випадку стати на сторону прихильників жорсткої лінії. І, звичайно ж, не виключено, що Трамп ці сценарії ретельно не обдумував.

Інші пояснення поведінки Трампа з компроматом не пов'язані. Можливо, він прагне уникнути ядерної війни або вірить в силу дипломатії, хоча такої чемності щодо інших країн в нього нема. Або цілком можливо, що він просто захоплюється стилем керівництва Путіна або сподівається укласти в Росії велику угоду в сфері нерухомості після свого президентства.

Якщо для того, щоб продумати ці варіанти, Путін закликав на допомогу кремлівських фахівців з теорії ігор, він побачить, що наявності компромату недостатньо. Їм треба користуватися обережно. Але навіть в цьому випадку шантажувати іноземного лідера не так-то просто.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme