The National Interest: Як Польща битиметься з Росією у випадку війни

Прем'єр-міністр Польщі Ярослав Качинський робить все для збільшення військових витрат, підживлюючи Війська територіальної оборони 

The National Interest: Як Польща битимет…

Depo.ua наводить переклад статті The National Interest.

Провладна партія "Право і справедливість" частіше за все потрапляє у новини через її постійні конфлікти з Євросоюзом. Але один з більш цікавих аспектів зовнішньої політики, який менше висвітлюється, є збільшення військових витрат і реформування збройних сил Польщі. Один з ключових моментів оборонної політики партії "Право і справедливість" - створення нового підрозділу в польській армії під назвою "Війська територіальної оборони" (ВТО). Ці війська в основному орієнтовані на те, щоб протистояти різним формам гібридної війни Росії, і автори концепції цих військ взяли за основу українські та прибалтійські структури та засоби організації. Але ці війська виявилися справжнім громовідводом, оскільки всередині Польщі навколо них розгорілися неабиякі суперечки в зв'язку з тим, що їм дістається найкраща зброя і кращі люди.

Основа Військ територіальної оборони була закладена у грудні 2015-го, через кілька місяців після перемоги "Права і справедливості" на виборах у Сейм.

ПіС разом з польськими консерваторами представила Росію як одну з головних загроз національній безпеці Польщі, нагадавши про авіакатастрофу під Смоленськом, в якій загинуло багато військових лідерів Польщі, а також на події в Україні і в Прибалтиці. Антоній Мацеревич, тодішній міністр оборони Польщі від партії "Право і справедливість", висунув ідею створення на регіональному рівні добровольчої легкої піхоти, яка могла б доповнювати національні збройні сили. За основу свого плану Мацеревіч взяв попередні документи по створенню таких сил, підготовлені Міністерством оборони при колишньому уряді.

Після парламентських виборів 2015 року команда змінилася. Уповноваженим з реалізації плану створення Військ територіальної оборони був призначений колишній член Бюро стратегічного планування польського Генерального штабу і член групи, що підготувала в 2007 році текст Стратегії національної безпеки Польщі Гжегож Квасняк. У листопаді 2016 року створення Військ територіальної оборони було закріплено в законі, де вони були названі п'ятою колоною польських збройних сил, що підпорядковується Міністерству оборони, але виходить за рамки звичайної командної ієрархії в польській армії.

Функції Військ територіальної оборони є відображенням процесу їх формування. Крім функцій захисту ключових об'єктів інфраструктури і забезпечення додаткового захисту військових об'єктів, вони за очікуваннями, повинні будуть протидіяти кампаніям з дезінформації, кібероперацій, а також підтримувати патріотичні ідеали та допомагати стабілізувати ситуацію в разі розвитку кризи чи введення воєнного стану. Окрім цього, вони мають забезпечувати безпеку в зонах прибуття сил союзників і вести боротьбу з диверсантами ворога.

Мацеревіч зазначав, що вони зможуть протистояти російському спецназу. На відміну від регулярної польської армії всі гарнізони і бази з підготовки Військ територіальної оборони будуть розташовуватися недалеко від місця проживання їх членів.

Бійці цих військ зможуть зберігати частину обмундирування у себе вдома, але зброя залишатиметься на складах. Також вони отримуватимуть гроші за участь в заняттях і підготовці, а ті з них, хто потрапить в резерв першої черги, зможуть розраховувати на підвищену платню. Ці війська будуть подібні резервним в країнах Прибалтики. Чисельність ВТО буде досить значною, а саме 15 бригад - близько 15 тисяч осіб. На цей час чисельність цих військ становить приблизно 7 тисяч осіб. І мета полягає в тому, щоб повністю укомплектувати їх до 2019 року.

Необхідність швидкого збільшення чисельності ВТО призвела до збільшення суперечностей в Польщі. Міри, які були прийняті Мацаревічем, розглядалися як спроба надати пріоритет ВТО в порівнянні зрегулярним польським військам. Відмічалося, що дві сотні військових-сержантів були переведені з регулярної армії у ВТО. При цьому, психологічні стандарти, як і військова підготовка для офіцерів були м'якішими у ВТО, ніж в регулярній армії. Це породило чимало критики, яка лунала від польської військової спільноти. Зокрема, говорилося, що Мацаревіч створює погано підготовлений і занадто великий офіцерський корпус. Інші кажуть, що перекидання військовослужбовців сержантського складу позбавляє армію цінних кадрів і негативно позначається на її боєготовності і професіоналізмі. Хтось навіть висловив припущення, що Мацеревіч хоче таким чином підпорядкувати Генштаб Військам територіальної оборони. Деякі генерали навіть пішли у відставку в зв'язку з цими суперечками.

Мацеревіч віддає перевагу ВТО не тільки в сенсі персоналу. Ці війська у пріоритетному порядку отримують і військову техніку: вони стали одними з перших, хто отримав нові гвинтівки MSBS від FB Radom. Війська територіальної оборони отримали ці гвинтівки раніше, ніж спецназ польської армії і її бойові частини. Пояснювалося це тим, що у цих військах більш свіжий персонал, якому буде набагато простіше освоїти нові гвинтівки з ергономікою АR

Регулярні ж війська звикли до ергономіки типу АК у автоматів Wz. 88 Tantal або Wz. 96 Beryl, тому їм буде складніше пристосуватися до нової гвинтівки. Що стосується самої гвинтівки, то MSBS володіє поліпшеною ергономікою, показниками віддачі, збірки і стрілецькими характеристиками в порівнянні з гвинтівками, що знаходяться на озброєнні зараз. Ця зброя більш наближена до стандартів НАТО.

В результаті цих суперечок, деякі опозиційні політики, зокрема з "Громадянської платформи", називали ВТО приватною армією Мацеревіча. "Громадянська платформа" намагалася підпорядкувати ВТО Генеральному командуванню армії, але ці спроби були відкинуті ПіС. "Право і справедливість" також відкинула спроби зробити польську армію аполітичною, на зразок армії США. Політики з "Громадянської платформи" були стурбовані у зв'язку з тим, що ВТО, покликані боротися з дезінформаційними кампаніями, можуть бути використані проти політичної опозиції.

Цілі створення Військ територіальної оборони здаються вельми благородними: вони повинні стати добровольчої силою, готовою протистояти диверсійним діям іноземних держав, забезпечувати підтримку в періоди кризи і давати відсіч у разі вторгнення ворога.

Однак створити такі сили не позбавивши регулярну армію її потенціалу та боєготовності, виявилося вкрай складно. Тільки час покаже, чи зможуть Війська територіальної оборони виконувати свої функції разом з професійною польською армією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme