Візит Трампа до Брюсселя: Союз крамаря і бюрократів

Сеанс "водіння слона по вулицях" пройшов помірковано добре. Президент США Дональд Трамп зустрівся вчора з керівництвом ЄС та НАТО, дотерпів до кінця цих зустрічей, і не влаштував при тому публічного скандалу

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Візит Трампа до Брюсселя: Союз крамаря і…

Звичайно, зовсім без напружених моментів теж не обійшлося – досить згадати хоч би штурханину з прем'єр-міністром Чорногорії Душко Марковічем в процесі якої Трамп пробив собі дорогу в перший ряд на офіційному фото. Але решту часу до образ дією Трамп не переходив, і обмежувався хіба лиш різкими й екстравагантними заявами. До чого, власне, всі давно союз звикли.

На початку свого візиту Дональд Трамп зустрівся з головами Європейської ради та Єврокомісії Дональдом Туском і Жан-Клодом Юнкером. Проговорили вони 45 хвилин, після чого до них приєдналась верховний комісар ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні. За півгодини всі розійшлися. За чутками, такий "полегшений" графік європейці влаштували, побоюючись, що поважний гість "втомиться" і скотиться в неадекват. Хоча це, можливо, і злі антитрампівські плітки.

У підсумкових коментарях учасники зустрічі переконували журналістів в тому, що розмова була продуктивною. Хоча, якщо судити з суті повідомлень, "продукту" вийшло небагато. Зокрема, Туск повідомив, що США і ЄС повинні співпрацювати в боротьбі з тероризмом, який є абсолютним злом. В чому ніхто не сумнівався і до цієї зустрічі. Також сторони, на думку Туска, "перебувають на одній лінії" стосовно україно-російського конфлікту. Що, в перекладі з дипломатичної на людську, скоріш за все, означає намір зберегти антиросійські санкції.

Натомість все, що стосується інших політичних моментів, пов'язаних зі стосунками з Росією, виглядає вже не так райдужно. "Я не можу сказати, що у нас на сто відсотків є спільна позиція щодо Росії" – заявив за результатами зустрічі Туск. Хоча, судячи зі спільного наміру обох сторін зберігати санкції, цдеться не так про те, чи потрібно протидіяти Кремлю, як про те, хто і скільки повинен за це платити.

Натомість у тих темах, де між новим президентом США і керівництвом ЄС були реальні розбіжності від самого початку президентства Трампа, зустріч, цілком сподівано, закінчилась нічим. Зняття митних бар'єрів у торгівлі між ЄС та США, питання екології та клімату – стосовно всіх цих речей не те що не було досягнуто консенсусу, але сторони, схоже, й не приступили до якогось зближення позицій. "Ці теми залишились відкритими" – як дипломатично окреслив ситуацію Туск.

"Напівуспіхом" завершилась і зустріч Дональда Трампа з посадовцями НАТО, де президент США вкотре повторив свій улюблений спіч. Трамп заявив лідерам країн НАТО, що вони повинні збільшити свої оборонні витрати як мінімум до 2% ВВП, тоді як зараз лише п'ять з 28 членів альянсу виконують це зобов'язання. Втім, якихось чітких обіцянок щодо перегляду витрат на оборону Трамп ні від кого не дочекався.

Не досяг цілей і тактичний план Трампа залучити всю військову потугу країн – членів НАТО до боротьби з Ісламською державою. На надання матеріальної допомоги – у вигляді обладнання чи навіть літаків-заправників члени НАТО погодились. Але надсилати свої контингенти для участі в безпосередніх бойових діях наразі не поспішають.

Повна гармонія стосунків США і решти членів альянсу спостерігалась у тих самих темах, де Трамп зійшовся і з ЄС – протидії Путіну та тероризму. "НАТО майбутнього повинна зосередитися на тероризмі і міграції, а також на погрозах з боку Росії" – зазначив президент США.

З одного боку, особливого сенсу від вчорашньої зустрічі ніби й не було. ЄС і США продемонстрували згоду в тому, стосовно чого і раніше погоджувались – і висловили стандартний і звичний набір взаємних претензій. НА чому і розійшлися.

Втім, вчорашні дипломатичні заходи продемонстрували, що в якийсь спосіб можливо взаємодіяти і з "вашингтонським клоуном", як поза очі називають Дональда трампа в німецькому зовнішньополітичному відомстві. І що якими б екстравагантними ідеями стосовно парникового ефекту – чи міжнародної торгівлі, якщо на те пішло – не керувався би президент США, у тому, що Захід мусить зупинити Путіна та Ісламську державу, все ще панує повна згода. Це розуміє навіть Дональд Трамп.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme