Теракт в Крайстчерчі: Чому тероризм докотився до Нової Зеландії

Добре підготований, кривавий і масштабний теракт в Крайстчерчі навряд чи вплине на стосунки між конфесіями у Новій Зеландії, але може підірвати релігійний мир в регіоні, де протистояння між християнами і мусульманами і без того існує вже довгі роки
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Теракт в Крайстчерчі: Чому тероризм доко…

Кожна наступна година приносить дедалі більше жахливих подробиць про інцидент зі стріляниною у мечетях Крайстчерча. Чотири десятки загиблих, десятки важкопоранених, життя яких висить на волосині. Насправді, “один з найпохмуріших днів” у історії Нової Зеландії, як то справедливо завважила прем'єр-міністр країни Джасінда Ардерн.

Є і четверо затриманих, один із яких - Брентон Таррант, 28-річний білий австралієць з ультраправими поглядами. Який перед тим, як піти вбивати мусульман у мечеті, залишив довгий і плутаний маніфест, суть якого зводилась до того, що від іммігрантів — все зло у цьому світі, і вбивати треба як самих “зайд”, так і лідерів, які дозволяють їм селитися в своїх країнах. Загалом, складається враження, що Таррант, свідомо чи ні, але явно імітував іншого масового вбивцю, норвезького неонациста Андерса Брейвіка. Втім, навіть місцеві ультраправі з “Новозеландського національного фронту” за лічені години жорстко засудили теракт.

Причетних до теракту, звичайно, знайдуть і покарають. Тим паче, що принаймні частина з них не особливо й ховалася, ведучи пряму трансляцію свого “подвигу” в соціальних мережах. Але наслідки теракту, здається, надовго переживуть не тільки короткий інформаційний ажіотаж довкола події, але й тривалі (а скоріше за все - пожиттєві) терміни ув'язнення для вбивць.

Оскільки стрілянина в мечетях Нової Зеландії — це новий, і вкрай неприємний етап у стосунках Заходу із мусульманами. Атака на мечеті з вбивством мирних людей в принципі не може мати виправдань. Але особливо прикро виглядає той факт, що її здійснили на острові, де тероризму дотепер фактично не було. Ані мусульманського — ані якого завгодно іншого.

Очевидним наслідком стрілянини цілком може стати хвиля антизахідного чи антихристиянського насильства, яке мусульманські радикали спробують подати як свою “помсту невірним” (тим паче, що за іронією долі масове вбивство мусульман трапилось саме у місті з назвою “Церква Христова”. І так само, як за реальні чи уявні злочини “всіх іммігрантів” у Крайстчерчі постраждали цілком невинні в тих злочинах люди, що просто зібрались на молитву — так і внаслідок “помсти” постраждає, звичайно, не виродок Таррант і його поплічники — а мирні християни на недільній молитві десь у країні з мусульманською більшістю населення.

І якщо міжконфесійний мир на самій Новій Зеландії, скоріше за все, порушено не буде, то, приміром, на недалеких Філіпінах та у Малайзії, де і без того стосунки християн з мусульманами зовсім-зовсім не прості, постріли в мечетях Аль-Нур та Лінвуд Масджід мозжуть мати довге — і криваве — відлуння.

А окрім того, після терактів на кшталт того, що трапився в Кайстчерчі, Захід втрачає моральне право говорити про “агресивний іслам”. Бо після того, як представники секулярної і начебто ліберальної культури (а таррант явно не був жодним релігійним фанатиком) беруть до рук автоматичну гвинтівку і йдуть вбивати мусульман у мечетях — при тому мусульман, які гарантовано не є ісламськими радикалами — розмови про “агресивність, притаманну мусульманам” виглядають якось не дуже переконливо.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme