Теракт в Дагестані: Помста ісламістів чи нова війна Кремля з кавказькими кланами

Стрілянина у кавказькому регіоні, який Путін захотів зробити "взірцевим", виглядає як виклик російському президенту. Питання лиш в тому, хто є його автором — недобита в Сирії Ісламська держава чи незадоволені політикою Кремля місцеві еліти

Журналіст відділу «Світ»
Теракт в Дагестані: Помста ісламістів чи…

Вчорашній теракт в дагестанському Кизлярі пройшов, практично, за "європейським" сценарієм. Озброєний місцевий молодик відкрив стрілянину по людях біля православної церкви. Четверо осіб загинули на місці, п'ята - на операційному столі. Кілька поранених залишаються у вкрай важкому стані. Підстрелили і двох місцевих силовиків, які намагались спинити терориста.

Нападник, врешті-решт, був убитий. Адміністрація Кизляра пізно ввечері назвала його ім'я - це 22-річний Халіл Халілов. Він був ісламістом, і чи то реальним членом ІД — чи то її симпатиком. При тому реальним, а не "зарахованим до ІД посмертно", як то нерідко практикувалося в російській історії. У помешканні Халілова знайшли відеосюжет з його "клятвою вірності ІД", а за лічені години після теракту в "Твіттері" з'явилося повідомлення арабською мовою про те, що "один з солдатів ІД Халіл Ель-Дагестані" скоїв напад на "місце молитви християн" і вбив п'ятьох людей.

Російські силовики проводять слідство, але йтиме воно, вочевидь, достатньо формально. Немає людини — немає проблеми. Хоча комусь із рідних і близьких терориста цілком можуть і співучасть пришити. Для покращення показника розкриття злочинів.

В сухому залишку, вчорашній теракт вийшов символічним за багатьма показниками. Перший із них — це наочне і криваве спростування путінської доктрини про те, що "з Ісламською державою треба боротися в Сирії, щб вона не прийшла в Росію". Стрілянина в Кизлярі продемонструвала, що бомбардування сирійської опозиції і всіх, хто під руку підвернеться, не допомагає захиститись від Ісламської держави. Зовсім.

Другий символічний момент полягає в тому, що теракт вчинено саме в Дагестані, де Володимир Путін вирішив перед президентськими виборами навести "зразково-показовий" лад. Наводнивши республіку московськими силовиками, слідчими генпрокуратури та бійцями спецпідрозділів, Кремль відправив у відставку весь дагестанський уряд, посадив за грати виконувача обов'язків прем'єр-міністра республіки, колишнього прем'єр-міністра, мера Махачкали — і десятки інших посадовців. "Посадки" відбувались за корупцію, яка, безумовно, в Дагестані і справді процвітала. За оцінками російських аналітиків, більше двох третин економіки в цій республіці перебуває в тіні. І от Москва вирішила показати, хто в Дагестані справжній господар, зламавши місцевий традиційний кланово-олігархічний устрій.

Тому не виключеним є і варіант, що вчорашній теракт - це була не спонтанна акція "сплячої боївки ІД", а дзвіночок від місцевих еліт стосовно того, що знищивши корупціонерів з їхніми приватними арміями, які тихо і спокійно дерибанили московські дотації для регіону (70% дагестанського бюджету приходило з Москви) Путін ризикує отримати наступ ісламістського підпілля, яке стримували дотепер місцеві етнічні клани. І які, в свою чергу, мають міцні зв'язки з салафітським ісламістським підпіллям. Так це чи не так, можна буде судити за кілька тижнів. Якщо раптом "антикорупційний хрестовий похід на Дагестан" буде зупинений — це стане свідченням того, що в Кремлі прислухались до погроз Махачкали.

Втім, як би не обернулась справа із "дагестанським стрільцем" та наслідками його теракту, наразі зрозуміло одне. Навіть колосальні повноваження спецслужб та армії, які є у путінській Росії, не можуть послужити надійним захистом від терористів-одинаків. Тим паче в регіонах, де через корумпованіть місцевих еліт радикали мають підтримку помітної частини населення.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme