Темна сторона вейпу: Чому в Україні мовчать про смерті від електронних сигарет

Електронні сигарети, які позиціонувалися як безпечна альтернатива звичайним, стали причиною цілого ряду дивних смертей. Конкретний фактор, що призводить до смерті вейперів, наразі виокремити не вдалося – але в США попереджають про реальний ризик від використання подібного типу продуктів. В Україні попереджень не чути

Журналіст відділу «Світ»
Темна сторона вейпу: Чому в Україні мовч…

Впродовж останніх кількох тижнів реклама електронних сигарет і без того достатньо агресивна в Україні, просто затопила інтернет-ЗМІ. В хід іде все - починаючи від креативних баннерів про "рік користуюсь – політ нормальний" і закінчуючи явно "продавальними" статтями, над якими частина колег ставить сакраментальне "на правах реклами", а частина вигадує якісь дурниці на кшталт рубрики "новини компаній". Складається враження, що в компаній-продавців просто з’явився чималий бюджет для розвитку прибуткового бізнесу, а частина українських ЗМІ активно користується з цього.

Тим паче що електронні сигарети позиціонуються на нашому ринку – та й у світі загалом – як "безпечна альтернатива" традиційному тютюну. Чи, принаймні, альтернатива, яка донедавна вважалася безпечною.

Повідомлення із США, де "безпечні сигарети" вийшли на ринок раніше і використовуються масштабніше, ніж у нас, примушують сильно в цьому засумніватися. Наприклад, від 23 серпня до вчорашнього дня у США померло сім користувачів електронних сигарет – після важкої хвороби легень, що тривала декілька тижнів і здолати яку не змогли кращі американські лікарі. При тому ще чотириста користувачів електронних сигарет тільки у США зі схожими симптомами перебувають під наглядом лікарів – тому перелік, на жаль, може поповнитися.

Оскільки 60 осіб з числа постраждалих – мешканці Нью-Йорку, губернатор штату Ендрю Куомо заборонив продаж електронних сигарет на ввіреній йому території. Над схожими ініціативами працюють представники влади в Каліфорнії та Массачусетсі. А в адміністрації президента США терміново готують план загальнонаціональної заборони всіх ароматизованих рідин для вейпів – повинні залишитись тільки ті, що мають смак, власне, тютюну. Причиною, вочевидь, став той факт, що серед великої суміші рідин саме у "солоденьких" смаків на кшталт карамельного найчастіше знаходять сполуки, які при нагріванні стають канцерогенами.

Із семи померлих у США в двох випадках, як з’ясувалося, мало місце використання для паління – пардон, "вейплення" – "масла з вмістом каннабіоїдів". Простіше кажучи, якихось саморобних витяжок із конопель. Але в інших випадках "самодіяльності" ніби як не знайдено. Тому причину проблем із легенями постраждалих лікарям тільки доведеться знайти. Ускладнює ситуацію той факт, що постраждалі використовували електронні сигарети різних виробників і різні рідини для вейпу. Тому, не виключено, що причиною проблем є, власне, головна робоча рідина вейпу – суміш гліцерину і пропіленгліколю. Яка в деяких – хоч і вельми нечастих – випадках може стати причиною великих проблем зі здоров’ям.

До речі, в процесі розслідувань спливає чимало цікавих фактів. На кшталт наукової статті, випущеної в серпні цього року, про те, що у легенях вейперів знайдено істотно збільшену кількість специфічних ферментів протеази – вічного супутника всіх курців тютюну. Збільшення кількості цих ферментів супроводжує, зазвичай, бронхіт та емфізему.

На тлі подібної ситуації, вочевидь, все ж не варто говорити про те, що "вейп шкідливіший за традиційні цигарки". Але й рекламувати його без жодних застережень, як то нерідко роблять в Україні, теж є неетичним. Рівно ж як і використовувати в громадських місцях, як то практикує частина вейперів, переконана безвідповідальною рекламою в "повній безпечності" електронних сигарет.

Бо в останні декілька місяців складається нехороше враження, що електронні сигарети в Україні стають не "замісною терапією" для затятих курців, а модною тенденцією, що затягує чимало людей, які раніше не палили. Тому, можливо, на коробках із солоденькими "фруктовими" сумішами варто було б якщо й не малювати легені з емфіземою, як на звичайних цигарках, то вказати, скільки життів забрали по світу вейпи впродовж останнього місяця.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme