Світові ЗМІ про автокефалію: Символічний розрив та релігійна революція

Україна знову опинилась на перших шпальтах найповажніших світових видань. Оцінка вчорашніх подій у більшості випадків коливається між позитивною і нейтральною. За винятком російських видань, звичайно

Світові ЗМІ про автокефалію: Символічний…

Автокефалія української церкви не змінить радикально життя вірнян, але вона буде черговим важливим символічним розривом з Росією, пишуть журналісти Washington Post Девід Стерн та Емі Ферріс-Ротман у статті "Напруженість між Росією та Україною поширилась на візантійський світ православної церкви".

Росія, яка вважає себе лідером православного світу, рішуче заперечує проти української автокефалії, констатують журналісти. Посадовці РПЦ навіть порівнюють надання Україні прав автокефалії з розколом між православною та римо-католицькою церквами в 1054 році.

"Москва виставляє Україну агресором, а прагнення до автокефалії зображує як наступ. Але для українців це оборона", - заявила в коментарі журналістам доцент кафедри історії та російських і східноєвропейських досліджень Уесліанського університету (США) Вікторія Смолкін.

На думку американських журналістів, у сьогоднішній ситуації важливим є не тільки протистояння України й Росії, але й розбіжність, що має набагато більш глибоке коріння. Вона походить від багатовікової боротьби між Москвою і Константинополем за першість серед більш ніж 250 мільйонів православних, а також до геополітичної стратегії Путіна, покликаної оголосити його режим "головним в світі захисником традиційних християнських цінностей".

А втрата України "дійсно підриває всю їхню рекламу своєї ролі в світі або, так би мовити, маркетингове просування", - вважає директор Центру православних досліджень при Фордемскому університеті (США) Джордж Демакопулос.

"Через чотири роки після того, як Росія анексувала український півострів Крим, Україна заявляє про свою територіальну незалежність, вимагаючи власної національної Церкви. Для Росії криза є як геополітичною, так і духовною. Ставки настільки високі, що для протесту проти релігійної автономії України Росія може досить жорстко реагувати на появу глибокого розколу в християнському світі", - пише The Atlantic. Журналісти цього видання вважають, що хоч рішення Синоду і може призвести до подальшого зростання напруги у відносинах України та Росії, але відтепер Москву позбавлено підстав претендувати на особливу ідентичність на міжнародній арені.

"Все зводиться до того, чи може Росія продовжувати бути прапороносцем православ'я, яким Путін її змальовує, втративши значну кількість вірних та території... Не викликає подиву, що Путін не готовий відмовитись від цього іміджу", - пише видання.

"Вчорашнє рішення є перемогою України у більш широкій боротьбі проти Росії, яка охоплює анексію Криму в 2014 році та постійну підтримку проросійських сепаратистів, що борються проти Києва на сході країни. Але воно викликало осуд російськими чиновниками, які попередили, що подія загрожує викликати найбільший християнський розкол в тисячолітті", - пишуть журналісти Financial Times.

"Християнські православні церкви, до яких по всьому світу належать 300 млн вірних, стоять перед розколом, - пише журналіст німецького видання Tageszeitung Бернхард Клазен в статті "Церковна боротьба Києва з Москвою". - Причиною є прагнення України до церковної незалежності від Росії. Російська православна церква в якості реакції на ці прагнення 14 вересня прийняла рішення вийти з усіх структур, комісій та обговорень світової спільноти православних церков, в яких бере участь Вселенський Константинопольський Патріархат ".

"Константинополь забрав у Москви Київ", - в матеріалі з таким заголовком російський "Коммерсант" розповідає про історичне рішення священного синоду Константинопольської церкви і його можливі наслідки. "Синод скасував документ про перехід Київської митрополії під юрисдикцію Московського патріархату, прийнятий 330 років тому. Також знято анафему з невизнаного в православному світі Київського патріарха Філарета", констатує російське видання.

"Це легалізація розколу, - приводить видання заяву керівника прес-служби патріарха Московського і всієї Русі Кирила священика Олександр Волков. - Константинополь своїми діями переходить червону межу і катастрофічно порушує єдність світового православ'я".

"На думку Варфоломія, Київська митрополія нібито помилково належала Москві протягом більше 300 років, - коментує ситуацію для "Коммерсанта" керівник Центру з вивчення проблем релігії і суспільства Інституту Європи РАН Роман Лункін. - Однак у очах РПЦ анексія території - вже привід зробити розкол світового православ'я реальністю".

Константинополь тепер може зіткнутися з ворожістю і конкуренцією з боку РПЦ та інших церков на своїй канонічній території - Туреччині, в Західній Європі, на Близькому Сході і в США, прогнозує Лункін. "Дії Константинополя також можуть спровокувати православний парад суверенітетів - Південна Осетія, Абхазія, Чорногорія, Македонія, країни Африки можуть зажадати Томос і для себе. Розпочнеться розвал інших патріархатів, похитнеться весь православний світ", - підсумовує російський експерт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme