Сутінки популістів: Чому захиталася популярність Орбана і як це вплине на стосунки Угорщини з Україною

Ймовірна заміна партії влади в Угорщині з високою ймовірністю приведе до покращення двосторонніх стосунків з Україною. Проблема полягає в тому, що, намагаючись втримати залишки рейтингу, угорські популісти можуть активізувати конфлікти з сусідніми країнами

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Сутінки популістів: Чому захиталася попу…

Епоха фактично безроздільного домінування партії "Фідес" та Віктора Орбана в угорській політиці, ймовірно, підходить до завершення. Перші підозри стосовно цього могли закрастися іще минулого року, коли ця політсила втратила посаду столичного мера. Втім, великі міста і провінція часто голосують по-різному, тому надії на тотальну підтримку "Фідес"  поза межами Будапешта все ще зберігалися.

Але свіжі соціологічні дослідження, дані з яких оприлюднені Bloomberg, демонструють, що проблеми в угорської партії влади помітно масштабніші. Підтримка ключових опозиційних політсил — щоправда, сумарна — на даний момент вже переважає рейтинг "Фідес", у співвідношенні 34% проти 31%. З кінця літа праві популісти позбулися довіри близько 500 тисяч виборців — що в країні з населенням меншим за 10 мільйонів, з яких голосує близько 8-ми, вельми відчутно. І процес падіння рейтингу ніби як продовжується.

Причин для цього цілком достатньо. З одного боку, глибока економічна криза, викликана пандемією, не найкращим чином впливає на рейтинги влади у всіх без винятку країнах світу. З іншого боку, "Фідес", представники якої завше багато розповідали про відродження та насадження "традиційної моралі", останнім часом потрапили в низку гучних скандалів. Апофеозом яких, однозначно, стала історія з угорським євродепутатом та близьким соратником Орбана Йожефом Саєром, якого посеред карантину впіймали на бурхливій і багатолюдній гей-вечірці.

Логічним було би припустити, що економічні негаразди відштовхують від "Фідес" ту частину електорату, яка повелася на популістські обіцянки. В той час як історія з Саєром прийшлась не до вподоби прихильникам "традиційної моралі", які дотепер підтримували партію влади. Наразі "Фідес" намагається відіграти симпатії останніх, зокрема, прийнявши рішення, яке унеможливило усиновлення дітей для одностатевих пар.

Втім, говорити про скору політичну кончину чинної угорській партії влади, звичайно, дуже передчасно. Наприклад, на користь "Фідес" може зіграти, як не дивно, Євросоюз. Бо хоча депутати Європарламенту і затвердили норму, яка передбачає позбавлення доступу до коштів ЄС ті уряди, що не дотримуються верховенства права, але діяти вона почне тільки в 2021 році. І до того часу угорські популісти зможуть отримувати фінансову підтримку для підкошеної пандемією економіки. З рук "ненависних євробюрократів" та інших "приспішників Сороса". Завдяки цим грошам — а йдеться їпро мільярди євро — уряд Орабана може стабілізувати фінансово-економічне становище в країні, й повернути собі помітну частину втрачених симпатиків.

Ще одним, не раз випробуваним способом покращення рейтингу "Фідес", є наступний сеанс турботи про долю етнічних угорців, котрі мешкають за кордонами країни. Простіше кажучи, про черговий міжнародно-політичний скандал із сусідами під більш чи менш надуманим приводом. Якщо зважити, що наявні стосунки між Будапештом та Києвом і так вельми далекі від ідеалу, подальша їх деградація може мати вкрай негативні наслідки для обох сторін.

Не надто радує і те, що далеко не всі розчаровані у політиці Орбана вирушають до лав демократичної опозиції. Гублячи прихильників правої політики, угорська партія влади підштовхує їх до відверто кремлівських проектів — на кшталт націоналістичного "Йоббіка". Політики з якого їздять не тільки агітувати перед виборами на Закарпатті, але й до Криму та ОРДЛО — розповісти про свою із сепаратистами солідарність. І посилення яких теж навряд чи сприятиме нормалізації українсько-угорських стосунків. Тому, які б плюси не несло ослаблення партії Орбана, до моменту реального потепління між Києвом та Будапештом пройде іще далеко не один рік. Навіть за оптимістичним сценарієм.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme