Сутінки Меркель: Чи справді "залізна канцлерін" втрачає кермо Європи

На добре чи на зле, але в здатності Меркель здійснювати адекватне лідерство в європейському політичному проекті засумнівалися не тільки громадяни Великої Британії та Східної Європи, але і партнери ХДС/ХСС по урядовій коаліції в Німеччині

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Сутінки Меркель: Чи справді "залізна кан…
GETTY IMAGES

Про те, що цьогорічні вибори ключових посадовців ЄС проходять в атмосфері нервозній та непередбачуваній, Depo.ua вже писав. Політичну кризу підігрівають як євроскептики та британські "брекзитери", так і східноєвропейські держави, в яких є свій погляд на те, хто і на яких умовах займе ключові посади в ЄС.

В результаті узгодження кандидатур на ці посади перетворилося на багатогодинні дипломатичні марафони, в результаті яких колишній фаворит на посаду голови Єврокомісії, член німецького Християнсько-соціального союзу Манфред Вебер відмовився від боротьби за пост, його суперник, голландський соціал-демократ Франс Тіммерманс, не отримав схвалення Італії і країн Вишеградської групи і компромісною кандидатурою була оголошена міністр оборони ФРН Урсула фон дер Ляєн.

Втім, як виявилося, все це, схоже, було лише початком. Оскільки після того, як німецькому плану і німецькій кандидатці попили крові у Європарламенті, примусивши Берлін засумніватись у тому, чи отримає дер Ляєн посаду на голосуванні 16 липня, зрада трапилась вже в самій німецькій правлячій коаліції.  

У четвер німецькі ЗМІ повідомили, що член Європейського парламенту від СДПН Єнс Геєр поширив прецікавий документ із промовистою назвою: "Чому Урсула фон дер Ляєн є неадекватним і недоречним кандидатом".

У якому, зрозуміло, був не список досягнень Бундесверу під керівництвом кандидатки, а довгий перелік її посадових провалів і невдач. Зокрема, за словами очевидців, в документі згадується колосально малий ефект від величезних фінансових витрат на Бундесвер, які так і не змогли поліпшити становище німецьких військових.

Ну і декілька інших особливостей кар'єри дер Ляєн - на кшталт того факту, що докторська дисертація кандидатки була оскаржена в 1980-х роках після повідомлень про плагіат, і чому майбутній міністерці оборони таки дали вчену ступінь, якось не зовсім зрозуміло.

Документ був поширений серед групи соціалістів, яка є другою за величиною в Європарламенті, і складається зі 153 депутатів. Що само по собі було жорстким ударом по кандидатці, яку підтримувала Меркель.

Але люди - істоти соціальні і документ, який національне керівництво СДПН і сам Геєр після початку скандалу вперто називають тепер "внутрішньою інформацією для членів партії", у вільному переказі очевидців почав розповзатись по ЗМІ.

Таким чином, усім учасникам європейського політичного процесу стало зрозуміло - Ангела Меркель на даний момент не може впливати не тільки на велику європейську політику, а навіть на своїх союзників у правлячій німецькій коаліції.

Дотепер більшість роздумів на тему того, чи не час Ангелі Меркель у відставку, базувалися головно на сумнівах стосовно фізичного стану фрау канцлерін. В неї трусилися руки на зустрічі із Зеленським - що видавалось не надто показовим. У багатьох здорових українців у схожих обставинах вони б теж трусилися.

Потім було ще два випадки публічного глибокого тремору, після чого учора Меркель приймала у Берліні нову прем’єрку Данії Метте Фредеріксен вже виключно сидячи. Вона не встала ані під час виконання національних гімнів двох країн, ані під час рапорту начальника почесної варти, який зі здивованим видом звітував перед двома дамами у білих стільцях.

Втім, справжнім символом завершення епохи Меркель можна вважати якраз не тілесну слабкість канцлерки - а її нездатність втримати управління навіть своєю власною коаліцією.

На тлі цих подій не тільки світова преса, але й однопартійці Меркель всерйоз задаються питанням, чи слід продовжувати агонію фрау канцлерін аж до передбаченого нею кінця кар'єри 2021 року. І річ не в тому, що Меркель тремтить на офіційних церемоніях чи слухає гімн сидячи. Проблема в тому, що з великими проблемами отримавши владу після останніх не надто вдалих виборів, фрау канцлерін не демонструє здатності ефективно використовувати цю владу - ані всередині Німеччини, ані поза її межами.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme