Новий ОПЕК: Як Росія та Саудівська Аравія збираються підкорити світовий ринок нафти

Намір Росії спільно з Ер-Ріядом створити підконтрольну альтернативу ОПЕК свідчить про те, що автентична організація є непідконтрольною Кремлю і не задовольняє геополітичні апетити Володимира Путіна

Журналіст відділу «Світ»
Новий ОПЕК: Як Росія та Саудівська Араві…

Від зустрічі країн-членів ОПЕК у Відні ще до її початку чекали істотних наслідків. В першу чергу тому, що Росія на цій зустрічі від самого початку збиралась "протиснути" через організацію своє рішення стосовно істотного – на 1.5 мільйони баррелів на добу – підвищення видобутку нафти.

Минулого тижня глава Міненерго Росії Олександр Новак навіть стверджував, що Саудівська Аравія згодна з третього кварталу наростити загальний обсяг видобутку учасників ОПЕК + саме на таку величину.

Втім, уже вчора Wall Street Journal повідомив, що в Ер-Ріяді згодні наростити видобуток – але тільки на 500 тис. барелів на добу. Тим часом Іран взагалі заявив про готовність вийти з будь-яких угод в разі, якщо Москва і Ер-Ріяд підуть на збільшення видобутку. Оскільки, на думку тегеранських посадовців, збільшення видобутку і ймовірне зниження ціни на нафту саме в той момент, коли Іран перебуває під американськими санкціями і нарощувати свій видобуток і продаж не може – це підтримка Саудівською Аравією намагань Вашингтону погіршити економічну ситуацію в Ірані. Принаймні, з такою заявою виступив іранський міністр у справах видобутку нафти Біжан Намдара Зангане. Про те, що ініціатором збільшення видобутку є все-таки Москва, він скромно промовчав, але всім було й без того зрозуміло, що камінь цей був кинутий не тільки в саудівський, але й у російський город.

Минулої ночі моніторинговий комітет ОПЕК + ніби дійшов до компромісу, і рекомендував учасникам альянсу пом'якшити обмежувальні заходи і збільшити видобуток нафти з 1 липня – щоправда, не на 1.5, а на 1 млн барелів на добу. Однак чи буде підтверджено таке рішення на зустрічі міністрів у великому складі, наразі незрозуміло. І відповідь швидше негативна – оскільки той самий Загнане покинув засідання комітету іще до завершення, заявивши що "зустріч не є конструктивною". Можливо, зуміли б домовитись і без Ірану – але в списку незадоволених наростанням видобутку з'явилась Венесуела, Ірак та чимало менших експортерів, які фізично не можуть швидко наростити видобуток, і тому постраждають від ймовірного падіння ціни.

Вочевидь, зрозумівши, що досягнути контролю над ОПЕК + не вдасться, Росія і Саудівська Аравія, за інформацією Bloomberg, збираються запросити експортерів нафти, що беруть участь в угоді щодо обмеження нафтовидобутку ОПЕК +, в нову структуру, аналогічну ОПЕК.

Єдиною відмінністю нової організації буде той факт, що більші виробники нафти, до яких, зрозуміло, належать Росія і Саудівська Аравія, отримають в ній більше голосів. На відміну від ОПЕК, де діє принцип "одна країна - один голос".

Росії така організація потрібна, щоб маніпулювати видобутком і цінами на нафту у відповідності до потреб власного бюджету. Саудівській Аравії – для того, щоб забезпечити ізоляцію і зниження впливу Ірану в регіоні. І співпрацювати в цій справі Кремль готовий саме з проамериканським Ер-Ріядом, а не зі своїми тегеранськими друзями.

Втім, подібні мотиви є аж занадто очевидними і для решти учасників ОПЕК. Тому надіятись на масове входження експортерів у нову організацію наразі не доводиться. І протидіяти такому "картелю всередині картелю" збираються не тільки в Ірані, Іраку та Венесуелі – але й у Катарі, Еквадорі, та в інших країнах-експортерах. Які, звичайно, видобувають помітно менше Саудівської Аравії та Росії – але взявши курс на довготермінове збільшення видобутку, можуть привести ринок до цінової катастрофи.

Тому "суперОПЕК", скоріше за все, так і залишиться на разі мрією Москви та Ер-Ріяду. Або ж напівживою структурою, на кшталт створеного Росією у 2008 році Форуму країн — експортерів газу. Який мав стати "газовим аналогом" ОПЕК – але так і не здобув жодного реального впливу на глобальний ринок.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme