США проти Путіна. Як нові санкції проти Росії вплинуть на Україну

Сенат США слідом за Конгресом, переважною більшістю голосів підтримав санкційний пакет проти Росії, Ірану і КНДР

США проти Путіна. Як нові санкції проти…

Прийнятий палатою представників США законопроект із назвою "Countering America's Adversaries Through Sanctions Act" ( "Про протидії супротивникам Америки за допомогою санкцій") досить сильно розхвилював російських дипломатів та навіть європейських. У ЄС навіть заявили, що будуть готові на власні кроки, якщо законопроект підриватиме енергетичну безпеку.

На Росії ж від замміністра закордонних справ Сергія Рябкова, котрий курує американський напрям, можна було почути, що санкції є "руйнуванням перспектив нормалізації російсько-американських відносин, результатом чого стане перетворення США в джерело небезпеки для Росії".

Враховуючи таку заяву, самі санкції для Росії є дуже болючою відповіддю і, по суті, сигналом про закриття вікна можливостей налагодження стосунків через "друга Трампа".

Тепер документ має відправитися на підпис у Білий дім. Дональд Трамп навряд чи піде на ветування, оскільки воно все одно буде подолано спільними зусиллями демократів та республіканців, про що їхні представники неодноразово заявляли. Звичайно, Трамп може зіграти у "міжпартійні консультації" для вироблення зважених підходів до санкцій і врахування інтересів Білого дому, затягнути трошки час. Проте тут він буде переслідувати виключно власні інтереси. Справа в тому, що Конгрес США проголосував за виділення коштів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Думаю, не варто нагадувати, що її будівництво було однією з обіцянок Трампа у передвиборчій гонці. Всі спроби США змусити Мексику будувати стіну власним коштом, звичайно, провалилися. Цілком можливо, що гроші на будівництво буде ще одним "пряником" для того, щоб Трамп швиденько підписав санкційний документ. Котрий, насправді, є історично важливим.

Що він означає для Росії

Нові санкції нівелюють надії, які породили результати зустрічі Путіна і Трампа в Гамбурзі. Вони закривають можливості для компромісів і залишають Москві лише один варіант - конфронтацію. Але схоже на те, що варіант із конронтацією свідомо прорахований США, оскільки він призведе виключно до погіршення позицій Росії, своєрідний цугцванг.

"Друг Трамп" - головна ставка російського президента Путіна не зіграла. Для Путіна цей факт також є провалом позитивного сценарію його президентської кампанії. Трамп виявився слабким президентом, котрий не зміг протистояти політичним опонентом, втримати зовнішньополітичну лінію з точки зору нормалізації відносин з Москвою. Його банально з'їли інформаційною кампанією та критикою через зв'язки з Кремлем, який втрутився у американські вибори. Між іншим, у цьому винен і сам Кремль, навіть тому, що відкрито хизувався публічною підтримкою Трампа.

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков називає санкції "сумними з точки зору російсько-американських відносин і перспектив їхнього розвитку". Вікно можливостей для позитивного сценарію, справді, схоже закриється із підписанням цього документу. Оскільки, воно означатиме втрату Трампом самостійності у зовнішній політиці стосовно Росії.

На що розраховані санкції

Головна мета вбачається у повному розвороті політики Росії в Україні, ліквідацію втручання цієї держави у зовнішні процеси (вибори в США як приклад, котрі і стали головним локомотивом санкцій), припинення агресії.

Нове санкційне законодавство не має терміну дії. Якщо говорити про економіку, то для Росії багато положень, котрі були прийняті сенатом США ще 15-го червня, були пом'якшені, втім передбачається розширення саме секторальних санкцій. Мінфін США зможе накладати обмеження на російські держкомпанії, що працюють в залізничному, металургійному і гірничодобувному секторах.

Скорочується термін надання кредитів для російських нафтогазових підприємств до 60 днів замість нинішніх 90, а для банків - з 30 до 14 днів.

Окрім цього, США можуть перекрити головну лазівку, яку використовували для обходу санкцій - поширити обмеження на авансування експортних угод, приватне розміщення акцій і відстрочки платежів для імпортерів.

Санкції ускладнюють процес кредитування, а також можуть стати причиною згортання співпраці західних компаній з Росією. Втім, головний удар, звичайно, буде нанесений по газовій галузі, котра приносить левову частину прибутків у бюджет завдяки експорту в Європі.

Вводиться жорстке обмеження на інвестиції в будівництво, ремонт і обслуговування російських експортних газопроводів, включаючи продаж, лізинг або надання послуг, технологій, інформації та іншої підтримки на суму понад $1 млн або більше $5 млн протягом 12 місяців. Може бути заблокований "Північний потік 2". Законопроект дає президенту США право застосовувати такі обмеження консультуючись з європейськими союзниками, що знімає пряму загрозу для учасників "Північного потоку 2", але це козир в рукаві. Саме "газовий пакет" у Європі викликав незадоволення. Росія через санкції може втратити ринок. США, цілком можливо, спробують поставляти скраплений газ на європейський ринок. Постраждати від цього може і Україна, котра щорічно має близько $2 млрд за транзит російського газу.

Окрім цього, у документі є досить цікава вимога.

"Міністр фінансів за погодженням з Директором національної розвідки і Держсекретарем США не пізніше 180 днів після прийняття закону, а згодом щорічно, повинен надавати відповідним комітетам Конгресу відкриту Доповідь про олігархів і напівдержавні організації Російської Федерації. У ньому повинні бути представлені дані про ключові політичні фігури Росії і олігархів; ідентифікований рівень їх близькості до Володимира Путіна і інших членів російської правлячої еліти; встановлені масштаби їх статків і джерела доходів; перелік їхніх родичів, включаючи подружжя, дітей, батьків, їхні активи, включаючи інвестиції, бізнес-інтереси, власність, яка приносить доходи; виявлення зарубіжних компаній, афілійованих з цими особами".

Це означає, що США будуть тиснути на російську еліту та олігархів, персонально, знаходячи компромат. Таким чином, цілком можливо, олігархи будуть поступово грати проти Путіна всередині країни заради збереження власних активів.

Чим може відповісти Росія

По-перше, Москва вишле 35 американських дипломатів та обмежить максимальну кількість співробітників американських дипмісій в Росії. По-друге, може заарештувати американську дачу в Срібному Бору. Досить кумедно, але реально виглядає і санітарна перевірка "Макдональдс". Щоправда, такі дії дорівнюють нулю. Економічно вдарити по США Росія не може. Єдині козирі в рукаві - створення точок напруги у різних частинах світу.

Якщо говорити про Сирію, то ця країна навряд чи стане знову полігоном конфронтації між США та Росією. У ній, навпаки, відбуватиметься співпраця заради знищення ІДІЛ. І Сирія буде тим кейсом, завдяки якому відбуватимуться постійні контакти між Росією та США.

Але є Афганістан, де Росія підтримує талібів. Є Венесуела, котра стоїть на межі громадянської війни. США, за допомогою санкцій, намагаються скинути владу Мадуро, а Росія відкрито його підтримує. Є також Іран, проти якого США введе санкції і відмовиться від дотримання багатосторонньої угоди щодо обмеження іранської ядерної програми. Цілком можливо, що наслідком цього стане конфлікт американців із європейцями. І Росія спробує на цьому отримати вигоду.

Що буде в Україні

Щодо України - Росія не піде на поступки і у США це розуміють. Все, що влаштовує Москву тут - нав'язаний сценарій із виборами та інтеграцією Донбасу в Україну у ролі сателіта Москви, та вплив на нашу політику. Цей варіант наразі є утопічним без зміни влади в нашій державі на проросійську. Тому війна продовжиться. Активне стягування техніки і боєприпасів на Донбас разом з великою кількістю російських офіцерів, про що стає відомо з різних джерел в останні кілька місяців, свідчить про найближчу ескалацію.

Цілком можливо, що Росія піде на загострення в Україні і спробує протиснути зміну формату переговорів, або свій вихід з "Мінська" і створення нового формату без України, або принципово інакший "нормандський формат" і власну роль у ньому. Головна мета - втримати ініціативу і просувати власні умови.

Втім, всі геополітичні трюки з війнами і конфронтацією грають, в першу чергу, проти Росії. Її фінансові резерви виснажуються, а удар по бізнес-інтересах олігархів може вибити з-під ніг Путіна стілець влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme