"Спрощені посвідки": Як Путін вирішив засипати українцями "демографічну яму"

Рішення російського уряду спростити правила отримання тимчасових та постійних посвідок на проживання для багатьох категорій громадян України є спробою як "закріпити" біженців із ОРДЛО, так і простимулювати "укорінення" найбожевільніших із українських заробітчан

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Спрощені посвідки": Як Путін вирішив за…

Коли у квітні, на прес-конференції у Пекіні російський президент Володимир Путін публічно роздумував про те, що Росія, ймовірно, видаватиме в спрощеному порядку своє громадянство всім без винятку українцям, а не тільки мешканцям окупованих анклавів на Донбасі, це сприймалося радше як спроба відвернути увагу від початку роздачі російських паспортів у ОРДЛО. Втім, тодішні заяви Путіна, здається, отримали певне практичне продовження. Зокрема, російський уряд вніс сьогодні до Держдуми законопроект, що передбачає можливість отримання посвідки на постійне проживання на Росії для громадян України.

Законопроектом пропонується без урахування наявних урядових квот видавати дозвіл на тимчасове проживання всім, хто "є громадянином України або особою без громадянства, які постійно проживали на території України, визнані біженцем або отримали тимчасовий притулок на території Російської Федерації". Хоча біженцями справа не обмежується - закон передбачає чимало пільг і "спецалістам", і багатьом іншим категоріям громадян. При тому скорочуються терміни розгляду заяв про видачу дозволів на тимчасове проживання - з шести до чотирьох місяців. Також пропонується істотно розширити коло іноземних громадян, які зможуть отримати посвідку на постійне проживання на Росії без дозволу на тимчасове проживання. При цьому посвідку на постійне проживання буде анульовано, якщо безперервно протягом будь-яких двох календарних років після її отримання іноземець не повідомить про підтвердження свого проживання на Росії.

Законопроект буде розглянуто Держдумою "в пріоритетному порядку" - принаймні, так пообіцяв журналістам голова нижньої палати Думи В'ячеслав Володін. Додавши, що "ті, хто пов'язаний з нашою країною своїм корінням і розмовляє російською мовою, у кого живуть тут рідні, хто отримав тут освіту і готовий працювати на благо Росії, не повинні стикатися з бюрократичною тяганиною".

Цілей проекту, здається, є декілька. Але ключова з них, вочевидь, передбачає своєрідне "закріпачення" біженців з ОРДЛО та тих українських заробітчан, які, попри все, продовжують працювати на Росії. Саме для того, щоб жорстко "прив'язати" їх до Росії, і введено норму про щорічну процедуру підтвердження факту проживання в країні. Давати громадянство їм Путін явно не поспішає, тверезо оцінюючи можливості свого пенсійного фонду. Але й відпускати цих людей російському президенту, зважаючи на демографічну яму, в якій перебуває Росія, також не вигідно. Тому посвідки на постійне проживання - це спосіб створити у цієї категорії людей ілюзію того, що "Росія їх прийняла" - але при тому скромно самоусунутись від соціальних зобов'язань перед ними.

Цими людьми, вочевидь, спробують засипати російську "демографчну яму" - катастрофічне співвідношення між працівниками та пенсіонерами, яке з кожним роком погіршується, незважаючи навіть на підвищення пенсійного віку. Зокрема, тільки минулого року кількість пенсіонерів збільшилась на 600 тисяч осіб - і в найближчі 6-8 років кількість пенсіонерів та найманих працівників зрівняється. Натомість "українці на посвідках" сплачуватимуть податки, але навзамін не отримають нічого, окрім "стабільності". І цей факт, який російська влада явно намагається сховати під товстим-товстим шаром розмов про "захист російськомовних", настільки чітко домінує над всією історією із "посвідками на постійне проживання", що вся ініціатива, здається, приречена на тиху кончину. Рівно як і ті, хто піддасться на нехитрий трюк російської влади, особливого сантименту не викликають.

А позитивний момент цієї програми як для українців, так і для решти сусідніх з Росією держав, полягає здається, у тому, що спроби "відкачати російськомовних" з пострадянського простору - це фактичне свідоцтво капітуляції у політиці "гуманітарного впливу" на сусідні держави. Бо всілякі спроби "заманити проросійських кріпаків" і назавше залишити їх у Росії - це визнання того факту, що "русского міра" вже немає - і ніколи не буде. В Кремлі махнули рукою на цю доктрину, а ті, хто жили поза межами Росії, але все ще мали до неї якісь сантименти, мають всі шанси розчинитися на неозорих російських просторах. Разом зі своїми посвідками на постійне проживання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme