Справа "Сбербанку": Як російські аналітики звинуватили Меркель у "путінізмі"

Заяви про те, що "Північний потік-2" є виключно економічним проектом, які так люблять європейські політики, були блискуче спростовані двома російськими аналітиками. Які довели, що газогін є не тільки політичним проектом – але й способом видурити гроші з російського бюджету і розподілити по кишенях друзів Путіна

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Справа "Сбербанку": Як російські аналіти…

Позавчора із аналітичного підрозділу Sberbank CIB було звільнено Олександра Фека – за "непрофесіоналізм". Ще за день така сама доля спіткала і керівника підрозділу Sberbank CIB Олександра Кудріна. На перший погляд – подія, що не має особливого значення ні для кого на цьому світі, окрім самих звільнених та, можливо, їхніх родин.

Але причина звільнення фахівців – вельми цікава. У звіті стосовно "Газпрому" аналітики Олександр Фек і Анна Котельникова чітко заявили про нерентабельність будівництва газопроводів "Північний потік-2", "Турецький потік" і "Сила Сибіру".

Автори доповіді відзначали, що вигоду від будівництва експортних газопроводів отримують не акціонери "Газпрому" (серед яких і російська держава, що володіє 50% акцій гіганта) , а підрядники. Серед них – "Стройгазмонтаж" Аркадія Ротенберга і "Стройтранснефтегаз", половина акцій якого належать родині Геннадія Тимченко. А ще - трубний завод Миколи Егорова, університетського товариша Путіна.

Звіт негайно "відкликали", аналітиків – з тріском звільнили. Втім, текст "пішов у люди" – його зміст можна прочитати в деяких сміливіших російських ЗМІ. А англійська версія – так і взагалі цілком доступна.

І як апофеоз цього дійства – сьогодні глава "Сбербанку" Герман Греф під час Петербурзького міжнародного економічного форуму заявив, що приніс вибачення главі "Газпрому" Олексію Міллеру за звіт аналітиків Sberbank CIB. "Я особисто подзвонив і приніс вибачення і Олексію Борисовичу Міллеру, і всім тим людям (про яких йшлося в звіті аналітиків)"

Зрозуміти обережну позицію Германа Оскаровича можна. В поріділих рядах російських економічних реформаторів не так давно значився міністр економічного розвитку Улюкаєв, який любив посперечатися із виконавчим директором "Роснафті" Сєчиним. Що трапилося після однієї такої суперечки із лібералом Улюкаєвим декілька місяців тому – всі, загалом, знають. Він відсиджує свої вісім років суворого режиму.

Міллер – у російському політикумі фігура можливо й дещо меншого калібру, ніж Сєчин, але сваритись із ним Греф явно не має бажання. Не кажучи вже про власне Ротенберга й Тимченка, які є соратниками "Самого" з молодих літ.

Примітним є факт, що навіть вибачаючись за звіт, Греф ніде не назвав його "неправдивим". "Недопустимим" – так. "Базованим на припущеннях" – так. А от "неправдивим" – ні. Така собі дуля в кишені з боку недобитого ліберала із команди Чубайса-Гайдара.

Але найцікавішими в цій ситуації є не тільки і не стільки власне внутрішньо-російські драми й комедії.

За останніх півроку канцлер Німеччини фрау Ангела Меркель як мінімум разів із двадцять заявила про те, що "Північний потік – 2" є "виключно економічним проектом". "Геноссе Шредер" навіть сьогодні заявив, що у ЄС "немає альтернативи" "Північному потоку – 2".

А от російські інвестиційні аналітики чомусь вважають інакше. Вони не сильно зосереджуються, звичайно, на політичній складовій проекту та долі українського чи польського транзиту – вона їм просто байдужа. А от у тому, що увесь цей проект є дерибаном російської казни і, по суті, різновидом відмивання грошей – вони не сумніваються.

А потім цих аналітиків викидають із їхньої компанії. Їх екс-керівник повзає на пузі перед соратниками Путіна із вибаченнями. А фрау Меркель і далі повторює про "виключно економічний характер" "Північного потоку – 2". Фактично, займаючись політичним лобіюванням економічних злочинів. Життя продовжується.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme