"Спраглі до знань": Чому російські шпигуни загрозливо розплодилися в Австралії

Після того, як академічні обміни із США та Великою Британією, які російська розвідка охоче використовувала для своїх цілей, сильно ускладнилися, ціллю подібних "університетських атак", що мають на меті промисловий та технологічний шпіонаж, схоже, стала Австралія

Журналіст відділу «Світ»
"Спраглі до знань": Чому російські шпигу…

Сьогоднішня заява голови австралійської Служби безпеки та розвідки Майка Берджесса про "безпрецедентний" рівень шпигунства в Австралії виглядає, як практично повний повтор його ж твердження, озвученого в серпні минулого року. Єдина відмінність – цього разу безпосередній керівник Берджесса, глава міністерства внутрішніх справ Австралії Пітер Даттон, уточнив, що йдеться не лише про Китай, з яким у Канберри давні й непрості стосунки в цій сфері, але й про Росію.

При тому міністр хоч і поскаржився, що ворожих шпигунів повно в усіх сферах життя, але прозоро натякнув, де саме їх найбільше. "Ми бачимо, як науковці та академіки, що приїжджають, проникають в університетську спільноту з метою таємно збирати розвідувальну інформацію. Це завдає удару в саме серце наших уявлень про вільний і чесний академічний обмін", – сказав Даттон.

В цьому місці виникає резонне питання – чому ціллю технологічного шпигунства стала Австралія, яка, попри цілком пристойний рівень університетської освіти, на роль "Мекки західного хайтеку" ніби як не претендує? Відповідь очевидна. Хвиля антиросійських санкцій з боку країн Заходу, яка супроводжувалась скороченням консульських служб (десь – цілеспрямованим, а десь – викликаним російськими "контрсанкціями" у вигляді висилки дипломатів) призвела до того, що довготривалі академічні обміни між Росією та США були практично зупинені, а у випадку з ЄС – помітно ускладнилися. Стосовно Британії – то там "тепличних умов" для наукових обмінів ніколи й не існувало, і то не тільки з Росією, а з усіма, хто не входить в Співдружність. Будь-який навіть український науковець, що хоч раз в житті отримував британську візу, запам'ятає це надовго. З росіянами, особливо після "солсбєрєцкого шпіля", напевно, теж не краще.

І тепер ліквідовувати технологічне відставання за лекалами радянського розвідувального співтовариства російські шпигуни масово вирушили до Австралії. Що не могло не залишитись непоміченим тамтешньою розвідувальною спільнотою. Яка в 2018 році, занімівши від ентузіазму й працелюбства китайських розвідників, протягнула через парламент країни рішення про те, що промислове шпигунство є кримінальним злочином (до того, вочевидь, це було адміністративним правопорушенням, чи як?). І зараз, скоріше за все, готується радикально скоротити кількість російських, китайських та іранських "вчених" та "запрошених лекторів" у стінах своїх університетів та в складі працівників своїх хайтекових компаній.

А загалом, вся ця ситуація чимось нагадує історію з 50-х років минулого століття. Коли третій секретар радянського посольства Володимир Петров, а в реальності - радянський розвідник Володимир Пролетарський, який в реальності також займався збором "чутливої" політичної інформації та технологічним шпіонажем, в обмін на політичний притулок і грошову нагороду розкрив таємну мережу агентів СРСР на Заході, а крім того передав владі Австралії документи з дипмісії. Тоді, внаслідок свідчень Петрова-Пролетарського, вдалося викрити більш ніж 600 радянських шпигунів, включно з легендарним Кімом Філбі. Не відомо, чи вдасться Берджессу та його людям повторити "подвиг пращурів". Але в тому, що Австралія, хоч і доволі дружня до мігрантів, але зовсім не така безнадійно довірлива країна, як то може здатися, російські шпигуни, здається, скоро переконаються.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme