"Смертоносне озброєння": Як США допоможе українському флоту битися з Путіним

Інформація західних ЗМІ недвозначно натякає на те, що обіцяне підсилення українського флоту бойовими кораблями США та береговим обладнанням таки відбудеться. Але диявол, як завше, криється в деталях

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Смертоносне озброєння": Як США допоможе…

Заяви про те, що США готуються надати істотну підтримку українському флоту, впродовж останніх трьох років спливали з дивовижною регулярністю. Останньою в цьому ряду, напевно, була доповідь верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі генерала Скапарротті перед сенатським комітетом у справах збройних сил.

У тій доповіді бравий генерал заявив, що США збираються допомогти українському флоту - але жодної конкретики не надав. Більше того, його слова про те, що "Нам потрібно вивчити їх (український - ред.) морський компонент, їхній флот", прямо наштовхували на думку про те, що жодних фінальних рішень іще не прийнято - і прийняті вони будуть ще не скоро. Втім, від доповіді Скапарротті минув рівнісінько тиждень, і The Wall Street Journal з посиланням на джерела опублікувала матеріал, в якому є певна доля конкретики стосовно того, як саме США готуються допомогти українському флоту.Неназвані американські посадовці повідомили журналістам, що США планують відправити Україні два судна берегової охорони, а також берегові радіолокаційні станції. Окрім того, США планують продовжити допомогу Україні в будівництві оперативного центру ВМС біля Одеси, і відправити військові кораблі для відвідування портів.

Посадовці США повідомили, що Вашингтон можуть направити додаткові кораблі берегової охорони і "додаткове смертоносне озброєння", щоб зміцнити військово-морські сили України. Із суднами берегової охорони все більш-менш зрозуміло. Скоріше за все, йдеться про фрегати типу Oliver Hazard Perry, які поступово виводяться з використання у флоті США, й інформація про можливу передачу яких Україні циркулює з жовтня минулого року. Із оперативним центром ВМС біля Одеси все теж більш-менш зрозуміло.

А от що викликає цікавість - це берегові радіолокаційні станції, які заплановано відправити в Україну, а також в Румунію, Болгарію та Грузію. І тут ключовим питанням є те, чи ці станцію функціонуватимуть як автономні, але досить обмежені "очі" для українських ВМС, чи мова йде про створення об'єднаної мережі РЛС вздовж значної частини чорноморських берегів. Із вільним обміном інформації всередині мережі - що забезпечить вичерпними розвідданими як країни-оператори РЛС, так і США, які отримають вагоме доповнення до супутникової системи спостереження за регіоном. За умов наявності адекватного ракетного компоненту і такої мережі РЛС, реальна бойова цінність російського флотського угрупування в Чорному морі якщо й не буде поділена на нуль - то помітно знизиться.

Втім, із "смертоносним озброєнням" якраз і виходить головна інтрига. Оскільки на фрегатах Oliver Hazard Perry, що передаються іншим країнам (і навіть на тих, що поки залишаються на службі в США), найцікавіші елементи озброєння - а саме пускові установки Mk 13 для зенітних керованих ракет SM-1MR та протикорабельних ракет Harpoon були демонтовані. А саме останні ракети - із дальністю польоту до 320 кілометрів - стали б логічним доповненням до створюваної США мережі РЛС на берегах Чорного моря. Оскільки в Азовське фрегати, в силу доволі глибокої осадки, "не впишуться".

Звичайно, в України є і власна перспективна ракета "Нептун" зі схожими до "Гарпуна" характеристиками, але тут є цілий ряд "але". По-перше, ракета усе ще не пішла в серійне виробництво. І навіть коли піде - в першу чергу нею оснащатимуть катери проекту "Лань" українського виробництва. Ну і корветів серії "Володимир Великий" - якщо вони колись таки будуть збудовані. По-друге, абсолютно не факт, що вдасться "спарувати" електроніку, в першу чергу - системи наведення американських фрегатів з українськими ракетами.

А без ракетного озброєння, із 76-мм гаубицями OTO Melara та 20-мм зенітними артилерійськими установками Phalanx CIWS американські фрегати стануть недешевими (попри навіть безкоштовну передачу) і не зовсім функціональними елементами майбутньої української морської потуги.

Втім, залишається надіятися, що аналітики Пентагону, які, ймовірно, за тиждень здійснили "аналіз української морської компоненти" (а саме стільки часу проминуло від заяви Скапарротті до вчорашнього витоку) врахували ці факти - і на фрегатах, окрім номінального артилерійського озброєння, будуть і компоненти, здатні перетворити немолоді фрегати на справжній фактор стримування путінської Росії в чорноморському регіоні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme