Радість від Мюллера: Чи атакує Трамп демократів "Українагейтом"

24 березня Трамп може святкувати, як свій новий день народження. Але результати розслідування спецпрокурора Мюллера в інтерпретації генпрокурора Барра - це не кінець звинувачень проти Трампа і фінальна поразка демократів, а тільки початок нового раунду. Крапку в цій справі поставлять президентські вибори

"Змови не було" - це словосполучення, десятки разів повторене в твітах і заявах чинного президента США Дональда Трампа, учора знайшло своє підтвердження у результатах розслідування спеціального прокурора США Роберта Мюллера. 22 місяці розслідування, 500 опитаних свідків і 2880 судових повісток - все це знадобилося спецпрокурору Мюллеру, щоб дійти до висновку про те, що Дональд Трамп, члени його виборчого штабу, та інші близькі до президента люди не координувалися з російською владою в їх спробах втрутитися у вибори, "незважаючи на численні пропозиції підтримки команді Трампа від пов'язаних з Росією людей".

Принаймні, такими є озвучені генеральним прокурором США Вільямом Барром фрагменти зі звіту спецпрокурора Мюллера. Саме на цих результатах і намагаються сконцентруватися прихильники чинного президента, розпочинаючи свою логічну і сподівану атаку проти опонентів-демократів. Зараз, коли загроза фатальних для чинного президента результатів розслідування ніби минула, його прихильникам необхідно щось робити із рейтингом Трампа, який після зимового "епічного шатдауну" вперто не бажає рости. І масована атака на позиції демократів із застосуванням всіх можливих засобів - включно з "українагейтом" виглядає логічним тактичним ходом.

Наприклад, голова національного комітету Республіканської партії Ронна Макденіел вже почала критику демократів за те, що їхні "атаки на президента були несправедливі". Адміністрацію президента Барака Обами вона звинуватила в нездатності протидіяти Росії у втручанні у вибори. Натомість Дональд Трамп - молодший опублікував твіт про те, що посла США в Україні слід замінити - явно натякаючи на історію з "Українагейтом" (Луценко проти Йованович), яка, потенційно, теж може бути розгорнута в атаку на демократів.

Втім, протилежна сторона наполягає на дещо інших моментах. По-перше, результати розслідування наразі бачив тільки лояльний до Трампа генпрокурор. Члени Демпартії вимагають публікації всіх результатів розслідування. І цю позицію розділяють, за даними соцопитувань, близько 80% громадян США - як противників Трампа, так і його прихильників. Зважаючи на цей факт, в публікації повних результатів зараз зацікавлені як демократи, так і республіканці. Перші в надії знайти моменти, які б працювали на їхню користь, а другі - маючи бажання розвіяти можливі підозри виборців та інсинуації конкурентів.

Другий слизький для Трампа момент полягає в тому, що насправді розслідування Мюллера мало відповісти на два питання - чи змовлявся Мюллер з росіянами для допомоги на виборах і чи чинив він перепони правосуддю, коли ці та інші правопорушення його та його прибічників намагалися розслідувати. І якщо відповідь на перше питання Мюллер дав, а Барр її чітко ретранслював публіці, то мовчанка стосовно другої цілі розслідування виглядає пікантною.

Чи то Мюллер самоусунувся від цього питання, чи то Барру не сподобались результати Мюллера - але в чотиристорінковому "переказі" генпрокурора для Конгресу на цю тему немає жодного слова. Що служить додатковим стимулом для публікації повних результатів розслідування. А в разі, якщо в них ніяк не досягнута друга мета, цілком може послужити причиною для початку нового розслідування з іншим виконавцем.

Окрім того, існує третій момент. В процесі розслідування Мюллера офіційні звинувачення були пред'явлені 34 підозрюваним. Серед них 6 колишніх співробітників передвиборного штабу Дональда Трампа і 26 росіян, а також 3 компанії пов'язані з російським Агентством інтернет-досліджень (більш відомим на наших теренах як "ольгінські тролі". Тому попри заяви Трампа про "полювання на відьом", демократи можуть аргументувати очевидну користь від розслідування, яке дозволило вичистити "чорних овець" з оточення президента, і визначити масштаби російського впливу. І до цього слід додати, що різні аспекти діяльності особисто Трампа, а також його компаній і оточення як і раніше продовжують розслідувати ще сім комітетів конгресу. Предметами розлідування є і зміст розмов Трампа з Путіним, які Білий дім вже відмовився розкривати, і діяльність Trump Organization, і багато інших питань.

З одного боку, в США існує негласне правило про те, що президента держави не притягують до кримінальної відповідальності за злочини, які не становлять небезпеки для держави (себто залучають звичайно - але після завершення перебування на посаді). Але, з іншого боку, ніхто не може завадити Конгресу продовжити масштабну атаку проти оточення Трампа - включно з його родиною та бізнес-імперією.

Якими будуть результати вчорашнього розслідування для України? Швидше за все, оточення чинного президента США таки спробує реалізувати "Українагейт" в тій чи іншій формі. Втім, як уже писало Depo.ua, вістря цього скандалу буде спрямовано не так проти тих чи інших українських владних структур, які навіть з точки зору адміністрації Трампа відігравали в цій історії роль статистів, як проти "засилля демократів у Держдепі та ФБР". При чому в обох випадках вогонь критики буде не надто щільним і максимально прицільним - щоби не завдати зайвої шкоди самим відомствам, які перебувають зараз під контролем прибічників Трампа. Тому, скоріше за все, ми почуємо традиційний хіт про "поганих папередників" - щоправда, англійською мовою.

Ця історія, теоретично, може негативно вплинути на неофіційну партію "грантоїдів-єврооптимістів" в Україні. Якщо новий-старий господар Банкової вирішить розіграти подібну карту. Інша річ, що подібна атака може бути ризикованою, оскільки, дещо покращивши стосунки з адміністрацією Трампа, неминуче погіршить стосунки з Конгресом, нижню палату якого контролюють демократи. Не кажучи вже про те, що і результати наступних президентських виборів у США можуть принести черговий неприємний сюрприз українській еліті, яка не може вриматись від того, щоб продемонструвати свою прихильність до того чи іншого кандидата у заокеанських політичних перегонах. Хоча саме сьогодні Україна теоретично може виторгувати в США корисні для себе "пряники" в обмін на допомогу у війні з демократами. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна