"Порка" Орєшкіна: Коли Путін звинуватить у "бідах Росії" Медведєва

Кремль розпочав полювання на "винних у занепаді російської економіки". Першими жертвами, вочевидь, стануть недобиті ліберали в уряді, але згодом справа цілком може дійти і до Медведєва

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Порка" Орєшкіна:  Коли Путін звинуватит…
Максим Орєшкін

Дивні й неадекватні законопроекти та навіть закони, прийняті російською Держдумою, давно вже нікого не дивували. Термін "скажений принтер", який міцно закріпився за російським законодавчим органом в самій Росії, виник, звичайно, не на порожньому місці. 

Проте сьогодні депутати російського парламенту вчинили річ принципово нову. Вони не просто розкритикували чинного міністра, але й відмовились приймати його доповідь, зобов'язавши посадовця повторно прийти для звіту в Держдуму за місяць.

Прикрий інцидент трапився з міністром економічного розвитку Росії Максимом Орєшкіним. Який прийшов сьогодні відзвітувати депутатам - як це роблять раз на рік всі російські міністри. Зазвичай подібні звіти відбуваються у форматі довгого й занудного перелічування досягнутих успіхів і наявних проблем. 

Приблизно в такому форматі виступав сьогодні і Орєшкін. До того моменту, коли голова Держдуми В'ячеслав Володін не перервав його виступ заявивши, що той не зміг розкрити обговорювану тему. А тема виступу Орешкіна звучала поетично: "Про пріоритети соціально-економічного розвитку на середньострокову перспективу і про хід реалізації національного проекту "Мале та середнє підприємництво і підтримка індивідуальної підприємницької ініціативи".

Орєшкін розповів парламентарям про сповільнення зростання світової екнонміки, на фоні чого зростання російського ВВП склало 2,3%, що є максимальним рівнем з 2012 року. А також про технопарки, зростання інвестиційної активності (яке "недостатнє"), про тиск на бізнес і виконання розпоряджень Володимира Володимировича Путіна щодо досягнення темпів росту вище за світові. 

Після чого ця ідилія у стилі звітно-виборчої конференції у колгоспній парторганізації раптом була перервана головою Держдуми, який зажадав від Орєшкіна конкретних пояснень, що саме робить його міністерство для того, щоб російська економіка розвивалася. "От не розповідь загалом, відповідно, не аналіз ситуації, а кроки", - суворо відрізав Володін.

А коли той почав щось ніби відповідати, одразу ж підкинув йому свіжу каверзу: запитання про те, скільки грошей регіони вже отримали на виконання так званих "травневих указів" Путіна. "Травневі укази" - це такий міфічний набір побажань президента Путіна, які передбачають, що зарплатня бюджетників (зокрема, вчителів) буде рівною середній зарплатні в промисловості, лікарі отримуватимуть щомісяця взагалі по дві середньомісячні зарплати в регіоні, і скрізь настане небачене "ізобіліє". Вперше цей утопізм був підписаний ще в 2012 році (без будь-яких механізмів фінансування, звісно), а потім, після успішного невиконання - знову підписаний в 2018 році.

Спійманий за живе Орєшкін відповів, що фактичне фінансування путінських указів "цього року поки нижче 10%" - не уточнивши, на скільки саме нижче.

Після чого події понеслися галопом.  Депутати від провладної "Єдиної Росії" заявили, що "взагалі шоковані такою відповіддю міністра". Володін розкритикував Орешкіна за те, що до регіонів "не повністю доходять кошти" (які, втім, нізвідки й не виходять - але то подробиці). Лідер ЛДПР Володимир Жириновський заявив, що "за Сталіна в ці міністерства направили б комісарів, а за Брежнєва представників Комітету державної безпеки". "Успіхи будуть тоді, коли зростання буде забезпечено не менше 3% в рік. А ми з вами минулий рік закінчили - 2,3%. А зараз прогноз нам озвучили 1,3%. Де тут рух?" - добив Орєшкіна Володін. Після чого злощасного міністра відправили на місяць для підготовки "належної" доповіді. 

Чому саме "скажений принтер" організовано й цілеспрямовано накинувся не медвєдєвського підлеглого?
Відповідей може бути дві. Перша полягає в тому, що, можливо, йдеться про сеанс публічного приниження Орєшкіна, який раніше цього тижня вчинив дурницю. Зокрема, він заявив, що йому, як "будь-якому управлінцю" було б цікаво попрацювати на посаді президента країни. Після чого, обдумавши сказане, він на другий день спростував цю думку. Але слово - не горобець, його почули і зробили висновки.

Втім, сеанс публічного катання по багнюці чинного міністра - і вдімова прийняти його звіт - в російській системі координат навряд чи може бути особистою помстою відносно юному (Орєшкіну - 36 років) міністру. Оскільки відмова прийняти його звіт - це потужний удар не тільки по ньому самому, але й по всьому російському уряду, який "не зміг" ні 3% росту ВВП намалювати, ні "травневі укази" вождя виконати.. 

Якби цей удар нанесли путінці-популісти (себто Жириновський та комуністи) - можна було б припустити, що вони просто заробляють трішки рейтингу. Але оскільки ініціатива явно виходила від кремлівського "важковаговика" Володіна, то очевидно, що десь на найвищому рівні дали санкцію почати пошук винних в економічних бідах Росії. І першими жертвами цього пошуку стануть саме дуже умовні "ліберали" на кшталт Орєшкіна. 

Бо не можна ж визнати, що причиною економічної катастрофи стали божевільні геополітичні вибрики чинного російського президента. У бідах російського народу - принаймні, з часу зникнення боярського стану - завше винні саме "західники", "фармазони", ну і всі решту, на кого вкаже пальцем цар. 

А позиція Володимира Володимировича Путіна, схоже, потроху міняється. І від розмов про "санкції нам на користь" справа рухається в бік пошуку і покарання "винних у бідах Росії". 
 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme