"Синдром острова Табор", або Як на Росії звернули увагу, що Крим вимирає і дичавіє

Нарешті на Росії почали помічати ті довгострокові наслідки, які принесла із собою на півострів "русская вєсна". Але при цьому традиційно роблять неправильні висновки

Володимир Миленко
Журналіст Depo.ua
"Синдром острова Табор", або Як на Росії…

Доктор медичних наук, кандидат філософських наук, професор, головний спеціаліст Інституту лідерства в управлінні охороною здоров'я 1-го МДМУ ім. І.М. Сеченова; професор кафедри невиробничої сфери та соціальних технологій Академії праці і соціальних відносин; голова асоціації незалежних вчених "Росія XX-XXI". Я спеціально розпочав текст із перерахування звань і посад цієї людини – звуть її Ігор Олексійович Гундаров, – аби під час перечитування його слів не виникало питань щодо кваліфікації і реалістичності наведених ним даних. Отже, кілька днів тому, 28 вересня, на сайті "Независимой газеты" з'явилася стаття "Про зростання смертності в Республіці Крим", передрукована з газетної версії видання.

Стаття, в якій наводяться, в принципі, шокуючі цифри. Цифри про різкий стрибок смертності і кількості злочинів у анексованому Криму. Причому "сучасна медицина не здатна пояснити причину надсмертності в Криму". Це говорить, нагадаю, доктор наук, працівник одного із найкращих медичних вузів Росії. Звісно, існують різні версії, але, до честі пана Гундарова, він пише про те, що "гіпотеза про відстрочену дію негативних умов перебування в складі України не підтверджується" (а легко було б списати все на "укропів", правда?) - бо "з 2005 по 2013 рік смертність в Україні, Автономній Республіці Крим (АРК) і Росії безперервно знижувалася".

Я не буду наводити цифри, за лінком у попередньому абзаці можна ознайомитися із ними самостійно. Давайте поговоримо краще про ту гіпотезу, якою оперує сам доктор наук. "Синдром НДР". З одного боку, ця версія виглядає досить презентабельно і реалістично. Але Ігор Гундаров забуває про одну суттєву відмінність: в НДР не просто жили з мрією, вони намагалися її втілювати. Ось вам дані про кількість людей, які загинули при спробі втекти до ФРН тільки в одній, хоч і ключовій, точці кордону двох світів – Берлінського муру. А скільки ще людей тікало в інших місцях, через треті країни… Цілком логічно, що, витративши стільки сил, нервів, переживши досить серйозний, почасти навіть страшний тоталітарний радянсько-німецький режим, частина жителів НДР розчарувалася у новій реальності. В Криму ж зовсім інша ситуація (можна ще згадати, що в колишній НДР, причому центральній і найнаселенішій частині, включаючи Берлін, "об'єднувач" Гельмут Коль і його партія вже 1994 року програли парламентські вибори - тоді як "Единая Россия" 2016 року в анексованому Криму показала один із найвищих результатів на Росії).

Кримчани ніколи по-справжньому не хотіли на Росію. В тому числі й тому, що вони ніколи не жили за такого режиму, як жили німці в НДР. Їх ніхто не притісняв, ніхто не контролював і не заганяв ні в які рамки (хіба що власні бандформування, але яким боком тут Україна). Аргументи "Хто ж змінить сонячний курортний Крим на якийсь Курськ чи навіть сирий дощовий Санкт-Петербург" не витримують ніякої критики – серед НДРівських біженців були дуже забезпечені за східнонімецькими мірками люди, легендарний фільм Вольфґанґа Беккера показує якщо й не типову, то у всякому разі не фантастичну картину.

Кримчани не ризикували нічим. І не отримали – на відміну від східних німців, перед якими дійсно відкрився весь цивілізований світ, які стали вільними – нічого. Тому говорити про "синдром НДР" не зовсім коректно. Я б провів іншу паралель.

Пам'ятаєте такий радянсько-болгарський фільм "В пошуках капітана Ґранта"? Саме фільм, в книжці епізоду, який я згадаю нижче, не було. Там герої картини в кінці своїх мандрів знайшли острів Табор, де і врятували капітана Гранта. Але доля двох його матросів була печальною – один помер, інший здичавів. Так от – Крим після "русской вєсни" став таким островом Табор. Причому мало не в прямому сенсі.

І з кримчанами почало відбуватися те, що сталося із матросами Гаррі Ґранта. Опинившись на нікому не потрібному острові, одні вимирають, інші дичавіють (кількість і якість злочинів є ідеальним цьому доказом). Це не "синдром НДР", це "синдром острова Табор". От тільки свого капітана Ґранта в Криму немає – бо не може бути в принципі. В говорухінському фільмі є епізод, коли здичавілого матроса "Британії" везуть на "Дункан", він починає плакати – і один із героїв реагує на його сльози фразою: "Ти плачеш, значить, ти знову став людиною". Так от – людиною не можна стати. Нею можна бути. Або не бути, перетворившись на дикуна – як режисер згаданого мною фільму, який 2000-го заявляв, що Путін має завдячувати своїй перемозі "рабській психології народу: покажи йому нового царя, він за нього і голосує", 2005-го вступив до "Единой России", а 2011-го на передвиборчому з'їзді новітньої КПРС першим запропонував нове висунення кандидатури Путіна в президенти Росії. Вниз – можна, нагору – ні. А всі ті, хто були на півострові на момент його анексії людьми – вони або виїхали, або перейшли в режим "внутрішньої еміграції", або сидять, або убиті.

Саме тому нинішньому окупованому (пів)острову залишається або вимирати, або дичавіти. Третього шляху не існує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme