Сім бомб у США: Хто лякає американських демократів підривом Клінтонів та Обами

Відправник вибухових пакетів із таймерами, скоріше за все, і не сподівався завдати реального удару по своїх цілях. Але інцидент багато каже про політичну атмосферу у США періоду правління Дональда Трампа - а також сприяє її подальшій радикалізації

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Сім бомб у США: Хто лякає американських…

Кількість "трубних бомб", відправлених американським політикам-демократам, зросла до семи. На додачу до вибухових пристроїв, відправлених Бараку Обамі, Хілларі Клінтон, Джону Бреннану та Еріку Холдеру, ФБР перехопило іще дві бомби, направлені конгресмену Максіну Уотерсу. Інших два вибухових пристрої, як відомо, були надіслані фінансисту Джорджу Соросу та телекомпанії CNN.

Чи ця кількість є фінальною, чи по лабіринтах американської пошти блукає ще якась кількість смертельних подарунків, на разі невідомо.

За даними джерел західних ЗМІ в правоохоронних органах, вибухові пристрої не справляють враження надто смертоносних чи професійно виконаних.

Як механізм для підриву у бомбах використовувалися серійні цифрові годинники, а вибуховий речовиною був порошок, який використовується в піротехніці.

Заряди в пластикових трубках були начинені битим склом, що мало виконати функцію вражаючого елементу. Слідчі вважають, що виробник бомб намагався зробити їх якомога легшими, щоб бандероль з ними можна було відправити поштою через поштовий ящик, а не з відділення.

Всі без винятку отримувачі бомб є традиційними цілями для критики з боку американських правих загалом - і чинного президента США Дональда Трампа зокрема.

Втім, учора увечері Трамп заявив, що "вся потуга уряду буде використана, щоби провести розслідування", для якого не пошкодують "жодних коштів чи сил". Також він засудив використання насильства як методу тиску на політичних супротивників і закликав американців виражати свою думку на виборах. Із засудженням тауких методів боротьби виступила родина Трампа та співробітники Білого дому.

Звичайно, складно прогнозувати результати слідства, але, скоріше за все, за розсилкою бомб навряд чи напряму стоять якісь ворожі спецслужби чи терористичні організації (попри стилізований прапорець Ісламської держави на одній із бомб). Власне, частина американських політиків - наприклад, губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо - вже встигли заявити, що розсилка бомб представникам однієї з партій є актом "чисто американського політичного тероризму". А син фінансиста Джорджа Сороса, якому відправили одну з вибухових посилок, опублікував в The New York Times статтю, в якій пов'язав цей сумнівний подарунок із нагнітанням ненависті в американському суспільстві, розпочатому під час передвиборної гонки Дональда Трампа в 2016 році. На його думку, розсилку вибухових пристроїв "не можна розглядати у відриві від нової норми політичної демонізації, що стала для нас бичем".

З одного боку, такою вже є специфіка життя політиків - вони нерідко стають мішенню для відвертих божевільних. Досить згадати невеселу історію з Кеннеді.

Але, з іншого боку, радикалізація політичного життя у США впродовж останніх двох років стала очевидною для всіх. І гротескні маленькі бомбочки сьогодні цілком можуть перетворитись на справжні бойові пристрої завтра.

Кому вигідна ця радикалізація і розбрат всередині американського суспільства? Відповідь, здається, очевидна. Під час розслідувань роботи російських тролів у соцмережах - хоч у Twitter, хоч у Facebook - аналітики помічали одну дуже характерну деталь. Російські тролі не намагались напряму агітувати за Путіна чи Росію. Вони намагалися встрянути в будь-яку суперечку на гостру та болючу для американців тему - будь то право на купівлю зброї, проблеми з імігрантами чи що завгодно іще - і довести її до сварки, спрямовано загострюючи градус обговорення, ображаючи інших учасників, перетворюючи розмову на істеричний крик. І бомбова атака на демократів та демократичні ЗМІ - це чергове загострення дискурсу. Вище від якого - тільки початок громадянської війни.

Скоріше за все, розсилка вибухових пристроїв - це справа рук все-таки громадян США. Але за цим проявом ворожнечі та ненависті явно стоїть пропаганда. Яку щедро розповсюджують російські агенти. І якої, чесно кажучи, не цурається і чинний президент США.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme