Штурм парламенту і зачистка мітингувальників: Як росіяни спровокували бійню у Тбілісі

Події у грузинській столиці розгортаються з шаленою швидкістю: під час протестів постраждало вже 70 людей, хоча ще кілька днів тому Грузія видавалася спокійною і благополучною країною

Серед постраждалих – 30 активістів і 38 співробітників правоохоронних органів. Одна з учасниць протесту, співробітниця ЗМІ, втратила око

Акція почалася о 19-й, а завершилася на світанку. Висловити протест зібралося близько 10 тисяч мешканців міста.  Мітингарі спробували штурмувати парламент, у відповідь поліція застосувала силу. 

Попри кров, гумові кулі і затримання, опозиція стверджує, що не відступиться і продовжуватиме протестувати, але мирно. Біля будівлі філармонії споруджують барикади. Мітингарі вимагають відставки спікера парламенту Іраклія Кобахідзе, міністра МВС Георгія Гахарія, переходу країни на пропорційну виборчу систему. 

Depo.ua зібрав інформацію про конфлікт. 

Отже,  причиною для масових протестів стали дії російських депутатів у стінах парламенту країни. 

Російська делегація на чолі з депутатом Держдуми Сергієм Гавриловим прибула у країну на з'їзд Міжпарламентської асамблеї православ'я. Протести проти приїзду Гаврилова почалися ще до початку асамблеї. На заході у Палаці державних церемоній приїзд російського парламентаря називали ганьбою, адже він відкрито підтримує російську агресію проти Грузії. 

На з'їзд асамблеї до Грузії завітали представники 25 країн, Росія ж є головою асамблеї і разом з Грецією фактично ділить лідерство в організації. 

Під час виступу у парламенті Грузії Гаврилов зайняв крісло спікера, що ще більше обурило грузинів. Посол України у Грузії Ігор Долгов вийшов із зали на знак протесту. Представники партій "Єдиний національний рух" і "Європейська Грузія" разом з активістами зайшли у зал парламенту під час перерви, висловили своє обурення і зайняли трибуну, після чого росіяни залишили будівлю. 

Як наголосив голова фракції "Грузинська мрія", росіянин вмостився у спікерське крісло без погодження, тому засідання асамблеї треба перервати. Самі росіяни пояснюють, мовляв, причиною "дій радикалів" стали "фейки" про те, що Гаврилов брав участь у війні в Абхазії та Південній Осетії. Російський парламентар виправдовується, що зброї до рук ніколи не брав. В окупації крісла голови парламенту іншої країни після того, як російська армія окупувала частину її територій, крамоли не бачить. 

Обурення розділили і нинішні лідери країни. "У парламенті Грузії немає місця для російських депутатів! Ця конференція повинна бути негайно перервана і члени Думи повинні залишити країну", – написав у Facebook один з лідерів правлячої партії "Грузинська мрія – Демократична Грузія" Арчіл Талаквадзе. 

"Це була помилка протоколу, політичне значення якої організатори, на жаль, не врахували. На цю обставину мала бути відповідна реакція. Я вже говорив з головою парламенту, висловив свою жорстку позицію", – стверджує голова партії Бідзіна Іванішвілі.

Солідарний з думкою і прем'єр країни Мамукі Бахтадзе. "Цей факт (поведінка росіян у грузинському парламенті, –ред.) шкодить ідеї свободи нашої країни, грузинському парламентаризму! Я повністю поділяю справедливий протест грузинського суспільства і звертаюся до організаторів – нехай негайно пояснять суспільству причини того, що сталося і проявлять жорстку реакцію в зв'язку зі тим, що трапилося!" - написав він на сторінці у соцмережі. 

Президентка країни Саломе Зурабішвілі також обурилася ситуацією. "Використання релігії для досягнення політичних цілей є звичайною практикою для Росії! І якщо це так, чому і ми граємо в цю політичну гру?" – заявила лідерка країни. 

Втім, слова і солідарність для обуреного народу виявилися недостатніми. Опозиціонери закликали грузинів змусити владу відповідати за завдану росіянами образу. "Результатом політики" Грузинської мрії "стала образа нашої держави у вигляді приїзду Гаврилова. Відповідальним формально є Іраклій Кобахідзе, який допустив, щоб Сергій Гаврилов сіл в те крісло. Відставка Кобахідзе є обов'язковою. Це не політична акція, грузинське суспільство не сперечається про те, чи повинна чи влада змусити нас прийняти образу. За цю образу грузинський народ змусить "Грузинську мрію" заплатити ціну", –заявила депутатка від "Європейської Грузії" Елене Хоштарія.

Те, що правляча партія допустила таку ситуацію, опозиція називає "ляпасом історії Грузії".  І це твердження можна зрозуміти, адже скільки не повторюй про халатність у домовленостях, той факт, що захід за головуванням Росії проводиться у стінах парламенту Грузії, прийняти важко. Політичною мовою це фактично "сигнал про зближення з агресором". А такі сигнали грузинське суспільство, травмоване війною і анексією територій, чути не готово. 

Грузини продовжують вимагати від спікера Іраклія Кобахідзе взяти на себе політичну відповідальність. Можновладець перервав візит до Азербайджану і повертається у країну. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook