Повернення на Місяць: Нащо Трамп заганяє США у космічні витрати

Американці збираються повернутися на Місяць вже за п'ять років, втім, наразі навколо проекту чимало питань

Ольга Черниш

Аби реалізувати задумане, NASA потрібно добряче попрацювати.  За планом, астронавти спорудять базу недалеко від поверхні небесного тіла. Тож мандрівники спершу дістануться до цієї точки, а вже звідти вирушать на місяць. Місію назвали "Артеміда", і вона тривалий час викликає ажіотаж у світових ЗМІ. 

Вже з десять років триває робота над створенням ракети, яку називають Системою космічних запусків (Space Launch System) та капсулою Orion, в якій подорожуватиме команда.  У 2021-му збираються проводити їхні спільні тести, пише Лорен Граш для The Verge

А от спорудження бази лише в перспективі. Для цього та іншого етапу проекту потрібні гроші, яких наразі у NASA немає. Як, втім, немає і стабільності: агентство трусить від кадрвих перестановок. За останні місяці свої посади залишило одразу кілька менеджерів. Директор NASA Джим Брайденстайн зазначив, що сподівається на нових керівників, які зможуть краще оцінити витрати і скласти правильний розклад. Критики вважають, що топи агентства поплатилися високими посадами лише через те, що NASA прагне зробити нереальне. 

Терміни проекту переносилися вже багато разів. Якщо перший політ ракети з капсулою всередині планувався на 2017-й, тепер випробування призначили на 2021-й. На наступному етапі у капсулі мають вже розмістити людей, а транспортний засіб - облетіти навколо місяця. І нарешті, третє завдання - доставити астронавтів у космічну базу. 

Спорудження бази -  задача не з легких. Спершу розробники прагнули створити такий собі космічний готель, де астронавти могли б певний час знаходитися, тренуватися і навіть робити дослідження. 

Концепт такої бази вперше презентували у 2017-му. Вона являла собою систему об'єднаних модулів різного призначення. Від початку планували заселити перших мешканців у 2024-му, а підкорювати Місяць вже у 2028-му. Втім, Дональду Трампу план видався надто повільним, тому за розпорядженням адміністрації президента США, з нього прибрали один етап. Тепер вже у 2024-му астронавти мають дістатися на базу, перебути там короткий час, і продовжити політ на Місяць. В підсумку з гігантського космічного готелю на кресленнях база перетворилися на скромний хостел всього з двох модулів. 

Втім, навіть його деякі хочуть викреслити з проекту. Адже спорудження бази надто дороге і лише робить задачу складнішою. Мовляв, доставляти людей на Місяць потрібно без пересадок, попередньо відправивши необхідне обладнання. 

Поки що NASA вдається відстояти базу, і космічній компанії Maxar вже доручили створити перші елементи майбутньої станції. Помешкання планують обладнати сонячними панелями та генераторами тяги, яка забезпечуватиме необхідну для місії енергію. 

Ще один момент - засіб, який, власне, здійснить приземлення, доставить астронавтів з бази на Місяць. Його збираються замовити комерційній компанії, але якій, - поки не зрозуміло. Lockheed Martin та Blue Origin вже представили власні концепти, але остаточно з виконавцем агенція ще не визначилась. 

Цікаво, що NASA має намір надати відносну свободу розробнику, а не контролювати кожен крок, як у більшості попередніх проектів. В агенції твердять про необмежену творчість, але такий підхід, в тому числі, зробить виконання банально дешевшим. 

Працюють і над розробкою скафандрів. Всерйоз агентство ще не зайнялося цим питанням, а наразі використовує застарілі моделі, які не підходять для подорожі на Місяць. 

Стверджують, проблема ще й в тому, що у конструкторів немає чіткої інформації, куди NASA спрямує свої кораблі наступні роки. Адже якщо, наприклад, Трамп носиться з ідеєю паломництва на супутник Землі, у Обами частіше говорили про подорожі на Марс чи до астероїдів. Оскільки ж всі ці локації мають різне навколишнє середовища, скафандри мають відповідати різним технічним характеристикам. 

Попри те, що місячна подоріж, здається, впевнено вписана у розклад, чим, власне, займатимуться на небесному тілі астронавти, все ще неясно. Тоді як створення універсального скафандра - завдання не з легких. Втім, у NASA вже анонсують, що такі моделі презентують вже незабаром, у 2020-му. 

Найбільшою ж проблемою залишається пошук коштів. У Білому Домі запросили додаткові $1,6 млрд фінансування для агенції. За оцінками Брайденстайна, найближчі п'ять років потрібна "понаднормова" сума складатиме від $20 до $30 мдрд. Втім, скоріше за все, на такі витрати Конгрес згоди не дасть, і вся програма опиниться у фінансовій пастці. 

При цьому надамбітна мета "на Місяць у 2024-му" реальна, лише якщо всі процеси розвиватимуться злагоджено і без затримок. З такою кількістю невирішених задач, це видається малоймовірним. 

Сам президент Дональд Трамп намагається уникнути звинувачень у надмірному форсуванні подій і піджартовує у соцмережах.

"За всі гроші, які ми витрачаємо, NASA не повинно говорити про політ на Місяць - ми це зробили 50 років тому. Вони повинні фокусуватися на одній з набагато більших речей, включаючи Марс (а Місяць його частина)", - написав президент США у Twitter. 

Насправді ж поспіх і увага Білого дому до місії зрозумілі. Адже якщо у листопаді 2020-го Трампа переоберуть на другий термін, у 2024-му він, ймовірно, встигне увійти в історію як куратор другої експедиції американців на Місяць. Для амбітного лідера перспектива більш як приваблива. А от схуднення американського бюджету президента США, схоже, обходить менше. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ