Повернення на Місяць: Нащо Трамп заганяє США у космічні витрати

Американці збираються повернутися на Місяць вже за п'ять років, втім, наразі навколо проекту чимало питань

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Повернення на Місяць: Нащо Трамп заганяє…

Аби реалізувати задумане, NASA потрібно добряче попрацювати.  За планом, астронавти спорудять базу недалеко від поверхні небесного тіла. Тож мандрівники спершу дістануться до цієї точки, а вже звідти вирушать на місяць. Місію назвали "Артеміда", і вона тривалий час викликає ажіотаж у світових ЗМІ. 

Вже з десять років триває робота над створенням ракети, яку називають Системою космічних запусків (Space Launch System) та капсулою Orion, в якій подорожуватиме команда.  У 2021-му збираються проводити їхні спільні тести, пише Лорен Граш для The Verge

А от спорудження бази лише в перспективі. Для цього та іншого етапу проекту потрібні гроші, яких наразі у NASA немає. Як, втім, немає і стабільності: агентство трусить від кадрвих перестановок. За останні місяці свої посади залишило одразу кілька менеджерів. Директор NASA Джим Брайденстайн зазначив, що сподівається на нових керівників, які зможуть краще оцінити витрати і скласти правильний розклад. Критики вважають, що топи агентства поплатилися високими посадами лише через те, що NASA прагне зробити нереальне. 

Терміни проекту переносилися вже багато разів. Якщо перший політ ракети з капсулою всередині планувався на 2017-й, тепер випробування призначили на 2021-й. На наступному етапі у капсулі мають вже розмістити людей, а транспортний засіб - облетіти навколо місяця. І нарешті, третє завдання - доставити астронавтів у космічну базу. 

Спорудження бази -  задача не з легких. Спершу розробники прагнули створити такий собі космічний готель, де астронавти могли б певний час знаходитися, тренуватися і навіть робити дослідження. 

Концепт такої бази вперше презентували у 2017-му. Вона являла собою систему об'єднаних модулів різного призначення. Від початку планували заселити перших мешканців у 2024-му, а підкорювати Місяць вже у 2028-му. Втім, Дональду Трампу план видався надто повільним, тому за розпорядженням адміністрації президента США, з нього прибрали один етап. Тепер вже у 2024-му астронавти мають дістатися на базу, перебути там короткий час, і продовжити політ на Місяць. В підсумку з гігантського космічного готелю на кресленнях база перетворилися на скромний хостел всього з двох модулів. 

Втім, навіть його деякі хочуть викреслити з проекту. Адже спорудження бази надто дороге і лише робить задачу складнішою. Мовляв, доставляти людей на Місяць потрібно без пересадок, попередньо відправивши необхідне обладнання. 

Поки що NASA вдається відстояти базу, і космічній компанії Maxar вже доручили створити перші елементи майбутньої станції. Помешкання планують обладнати сонячними панелями та генераторами тяги, яка забезпечуватиме необхідну для місії енергію. 

Ще один момент - засіб, який, власне, здійснить приземлення, доставить астронавтів з бази на Місяць. Його збираються замовити комерційній компанії, але якій, - поки не зрозуміло. Lockheed Martin та Blue Origin вже представили власні концепти, але остаточно з виконавцем агенція ще не визначилась. 

Цікаво, що NASA має намір надати відносну свободу розробнику, а не контролювати кожен крок, як у більшості попередніх проектів. В агенції твердять про необмежену творчість, але такий підхід, в тому числі, зробить виконання банально дешевшим. 

Працюють і над розробкою скафандрів. Всерйоз агентство ще не зайнялося цим питанням, а наразі використовує застарілі моделі, які не підходять для подорожі на Місяць. 

Стверджують, проблема ще й в тому, що у конструкторів немає чіткої інформації, куди NASA спрямує свої кораблі наступні роки. Адже якщо, наприклад, Трамп носиться з ідеєю паломництва на супутник Землі, у Обами частіше говорили про подорожі на Марс чи до астероїдів. Оскільки ж всі ці локації мають різне навколишнє середовища, скафандри мають відповідати різним технічним характеристикам. 

Попри те, що місячна подоріж, здається, впевнено вписана у розклад, чим, власне, займатимуться на небесному тілі астронавти, все ще неясно. Тоді як створення універсального скафандра - завдання не з легких. Втім, у NASA вже анонсують, що такі моделі презентують вже незабаром, у 2020-му. 

Найбільшою ж проблемою залишається пошук коштів. У Білому Домі запросили додаткові $1,6 млрд фінансування для агенції. За оцінками Брайденстайна, найближчі п'ять років потрібна "понаднормова" сума складатиме від $20 до $30 мдрд. Втім, скоріше за все, на такі витрати Конгрес згоди не дасть, і вся програма опиниться у фінансовій пастці. 

При цьому надамбітна мета "на Місяць у 2024-му" реальна, лише якщо всі процеси розвиватимуться злагоджено і без затримок. З такою кількістю невирішених задач, це видається малоймовірним. 

Сам президент Дональд Трамп намагається уникнути звинувачень у надмірному форсуванні подій і піджартовує у соцмережах.

"За всі гроші, які ми витрачаємо, NASA не повинно говорити про політ на Місяць - ми це зробили 50 років тому. Вони повинні фокусуватися на одній з набагато більших речей, включаючи Марс (а Місяць його частина)", - написав президент США у Twitter. 

Насправді ж поспіх і увага Білого дому до місії зрозумілі. Адже якщо у листопаді 2020-го Трампа переоберуть на другий термін, у 2024-му він, ймовірно, встигне увійти в історію як куратор другої експедиції американців на Місяць. Для амбітного лідера перспектива більш як приваблива. А от схуднення американського бюджету президента США, схоже, обходить менше. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme