Урок Італії для Зеленського: Чому смертність від коронавірусу настільки відрізняється в різних країнах

Від коронавірусу немає ліків. Але вчасне і швидке тестування хворих може зменшити кількість смертей у рази – якщо не в десятки разів. Принаймні, так демонструє досвід країн, які зуміли взяти ситуацію під контроль навіть без китайського "концтабору", і досягнути статистики смертності від коронавірусу, таки порівнянної з сезонним грипом

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Урок Італії для Зеленського: Чому смертн…

Той факт, що в різних країнах смертність від коронавірусу відрізняється в десятки разів, помітили як дослідники, так і пересічні спостерігачі. Класичним прикладом тут є Італія та Південна Корея. Обидві країни зазнали нищівного удару COVID-19. Звичайно, зараз Корея – з 8 тисячами заражених – помітно відстала за розмахом епідемії від Італії, де підтверджених випадків близько 28 тисяч. Але місяць тому Сеул навіть вів перед у цих невеселих "перегонах".

Але всі ці моменти все рівно не пояснюють, чому при 28 тисячах заражених в Італії наразі померло 2158 осіб, а в Південній Кореї з 8 тисяч – 81 особа.

Певну роль, в принципі, може зіграти той факт, що у складі населення Італії близько 29% осіб перейшли 60-літній рубіж, в той час як Корея відносно "молодша" – там старших за 60 тільки 15%. Але навіть двократна різниця у кількості людей літнього віку, які є особливо вразливими до дії вірусу, не може пояснити майже десятикратної різниці у рівні смертності.

А наступним цікавим моментом є той факт, що за даними корейських медиків, пік епідемії прийшовся на молоде населення країни – зокрема, 30% випадків було зафіксовано у віковій групі від 20 до 30 років. В той час як в Італії головний удар – якщо вірити статистиці - прийшовся по чоловіках після 60 років. З яких 28% палять.

В цьому місці можна було б збудувати чарівну расистську теорію про різну фізіологію корейців та італійців. У перших, мовляв, хворіє молодь – і полежавши в ліжку тиждень, біжить на роботу. А в других хворіють здебільшого старі та немічні. І невдовзі помирають.

Але все, здається, не зовсім так. Штука в тому, що в Південній Кореї один з найвищих на планеті показників тестування – ще 8 березня кількість перевірених становила 3700 осіб на кожен мільйон населення. В Україні для досягнення подібного показника, наприклад, слід протестувати без малого 150 тисяч осіб. З того часу активне тестування, звичайно, не припинялося. Натомість в Італії було перевірено аналізи 862 осіб на мільйон.

При тому фактор масованого тестування не зменшує рівня смертності, оскільки ліків від коронавірусу, які можна "вчасно дати" пацієнтові, наразі не існує. Тести можуть допомогти тільки у стримуванні розповсюдження епідемії – за допомогою вчасної ізоляції тих, хто занедужав. Що південним корейцям і вдалося здійснити вкрай ефективно, переламавши жахливий вірусний пік, який "забезпечила" одна з релігійних сект.

При тому Сеул ще й помітно "прикрасив" свою статистику, виявивши, що молодь хворіє не набагато менше за людей літнього віку. Зважаючи на соціальну активність – можливо навіть більше. В такий спосіб Південна Корея продемонструвала, що активна діагностика таки рятує життя – попри відсутність вакцини. Просто хворим треба сидіти вдома. І людям літнього віку теж слід сидіти вдома. Попри недозакупленість гречки, солі й туалетного паперу.

Натомість державі, напевно, слід таки забезпечити якийсь більш доступний і масовий механізм тестування, ніж той, який є зараз. Бо, з одного боку, відсутність статистики про хворих – це плюс у паперах і звітах. Але дуже, дуже великий мінус для країни, де 14% населення мають вік 55-64 роки, а 16.3% - старші за 65 років.

Де більш ніж 2 мільйони людей, хворих на цукровий діабет, і мільйони – в інших групах ризику. Смерть 21-річного професійного футболіста Франциско Гарсії від коронавірусу через супутній онкологічний діагноз – яскраве свідчення того, що не тільки вік може стати причиною невеселого кінця.

При тому зараз, окрім двох типів "класичних" тестів, активно випробовуються й інші системи діагностики – зокрема, китайська та ізраїльська системи штучного інтелекту, які відстежують вірусну пневмонію за допомогою комп'ютерної томографії легень з достовірністю, близькою до 90%.

Можливо, окрім "вечірніх посиденьок" з олігархами з метою зібрати кошти на боротьбу з епідемією, що теж є справою в наших реаліях цілком логічною,  українській владі варто було б звернути увагу на досвід тих, хто зумів якщо й не здолати, то в рази послабити епідемію – за допомогою інформування населення, вчасної діагностики та здорового глузду.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme