Сеанс вдаваної неадекватності: Для чого Лавров погрожував Європі "розривом стосунків"

В Росії залишилось не так-то й багато зв'язків з Європою – окрім чисто комерційних поставок енергоносіїв та закупівлі обладнання та машин, які щороку скорочуються. Але Кремль вперто продовжує лякати ЄС "розривом стосунків", розраховуючи на політичні дивіденди

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Сеанс вдаваної неадекватності: Для чого…
Фото: Getty Images

Заява міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова про те, що Москва готова до розриву відносин з Євросоюзом, справила сподіваний масштабний ефект. Логічним питанням "а що це було?" задалися як в Берліні та Брюсселі, так і в більшості інших європейських столиць. Хоча особливо гострою реакція ЄС і не була.

А пояснювати, що "слова міністра вирвали з контексту", кинулася не тільки прес-служба російського МЗС, але й прес-секретар Путіна, Дмітрій Пєсков. Вони наввипередки переконували реципієнтів, що Лаврова "не так зрозуміли", і що він говорив виключно про можливість розриву стосунків з ЄС за ініціативою Брюсселя.

Звичайно, слід завважити, що сумнівні фрази Лавров видав не на дипломатичній зустрічі, і навіть не для офіційних російських ЗМІ, а під час інтерв'ю для відвертої інформаційного смітника, яким є YouTube-канал журналіста-пропагандиста Володимира Соловйова. Але Лавров надто давно працює кадровим дипломатом, щоб не розуміти, що його слова відстежуються не залежно від того, кому і за яких умов вони сказані. Та й версія про "виривання з контексту" звучить вкрай непереконливо. Що автоматично ставить перед нами питання про те, якою ж була реальна мета цієї явно "добре обдуманої імпровізації" російського дипломата?

Звичайно, на Росії зараз навіть ходить конспірологічна версія про те, що довівши до абсурду "готовність Росії протистояти ЄС і санкціям", Лавров, насправді, в такий спосіб протестував проти того, що дедалі більше чутливих питань зовнішньої політики Кремль з його повноважень передає в руки прихильника "жорсткої лінії" Дмитра Козака. Який і так є куратором політики Росії на пострадянському просторі, а зараз ще й на стосунки з ЄС замірився.

Але припустити, що "вірний кінь Путіна" зайнявся акціями протесту в ЗМІ, все-таки якось не виходить. Більш ніж ймовірно, що заява Лаврова була зважена і узгоджена з Кремлем. І ціль її була більш приземлена. Після холодного прийому, який влаштували високому представнику ЄС Жозепу Боррелю за його візит до Москви депутати Європейського парламенту, після обіцянок самого Борреля, не покладаючи рук, працювати над санкціями проти Росії, в Москві вирішили "рятувати діалог з Європою".

Тільки робити це не з позиції "терпили", який погоджується на частину вимог ЄС, перестає калічити опозиціонерів на мітингах та випускає лідерів опозиції з тюрем. В Кремлі вирішили продемонструвати, що Москві не дуже-то й потрібен отой самий діалог з Європою. І що від цього діалогу готові відмовитися не те що якісь ветерани ФСБ, які керують зараз Роією, а навіть тамтешній головний дипломат. Досить тільки Європі прийняти ще один-однісінький, навіть невеличкий санкційний пакет – і все, повний розрив. В чому саме полягатиме цей "повний розрив", Лавров пояснити не зміг. Чи то баржа "Фортуна" піде руйнувати недобудований "Північний потік – 2", а скінчивши – візьметься за просто "Північний потік". Можливо, російські олігархи влаштують сеанс публічного спалення кіпрських паспортів. А може, забувши про Куршевель, кинуться будувати люксусові курорти десь в Нечорнозем'ї. Хтозна.

Але цей маленький демарш, вочевидь, дасть можливість адвокатам Росії – включно з тим самим Боррелем – влаштувати черговий сеанс демагогії на тему того, що "нехтувати інтересами Росії відверто небезпечно". Хто і наскільки повірить подібним тезам – покаже час. Але той факт, що російська дипломатія, із подібними "запланованими істериками", дедалі більше скидається не на цирк навіть, а на якийсь середньовічний балаган, стає дедалі більш очевидним.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"