Cанкції проти Росії: Чому Трамп імітує підтримку Мюллера

Трамп намагається переконати громадян США, що Білий дім працює в одній команді з прокурором Мюллером, а не є об'єктом уваги слідства

Журналіст відділу «Світ»
Cанкції проти Росії: Чому Трамп імітує п…

У мінфіні США врешті зробили те, що від відомства очікували вже декілька тижнів. Було запроваджено санкції проти обвинувачених у втручанні в американські вибори, в тому числі проти Агентства інтернет досліджень, відомого як "фабрика тролів".

Ще в лютому спецпрокурор Мюллер висунув обвинувачення 13 росіянам, які працювали на "фабриці", та ще трьом організаціям у втручанні в вибори президента США.

І от через місяць виконавча влада зреагувала — навіть з певним "перевиконанням плану". До санкційного списку внесені прізвища 19 фізичних осіб, більшість з яких фігурували у звіті Мюллера. До списку, звичайно ж, потрапив Пригожин, "шеф-кухар Путіна", який контролює як "фабрику тролів", так і чимало інших специфічних путінських проектів.

Мінфін США також оголосив про санкції проти ГРУ Росії та ФСБ. Очільник ГРУ Ігор Коробов та п'ять старших офіцерів служби внесені до списків. Нові санкції передбачають заборону на в'їзд до Сполучених Штатів та замороження будь-яких активів, які фігуранти списку можуть мати в країні.

Росіян звинувачують у змові з метою обдурити Сполучені Штати. На додаток до того двох фігурантів обвинувачують у банківському шахрайстві, а чотирьох - у крадіжці особистих даних.

Для чого ці нові санкції адміністрації Трампа, адже караючи росіян за втручання у вибори, Білий дім, як не крути, ставить під певний сумнів легітимність чинної влади, хай навіть всі й розуміють, що Трамп виграв би вибори і без російської допомоги? Відповідь очевидна. Якщо спостерігати за прогресом у розслідуванні Мюллера не вживаючи жодних заходів, у стороннього спостерігача — скажімо, у пересічних громадян США — може скластися враження, що кожен наступний результат слідства — це черговий доказ вини чинної адміністрації.

Натомість якщо після кожного свіжого результату реагувати на його появу більш чи менш ефективними зовнішньополітичними акціями, враження у спостерігачів складається зовсім інакше. Американські слідчі знаходять нові й нові сліди російського втручання, а американська влада негайно карає винуватців. Себто Мюллер і адміністрація, можна сказати, взагалі працюють в одній упряжці — один знаходить, інші карають, державна машина виконує свої функції, все чудово. Ну а заяви демократів у Конгресі про те, що "санкції навіть близько не відповідають масштабу атак" - як це констатував учора Адам Шіфф з розвідувального комітету Конгресу, це всього лише форма міжпартійного протистояння, до якого всі в США давно звикли.

При тому епізод з фабрикою тролів однозначно не буде останнім з числа інцидентів, на які адміністрація чинного президента США буде вимушена реагувати прийняттям санкцій.

Наступним найбільш ймовірним епізодом, стосовно якого доведеться "комусь щось заборонити", стануть звинувачення Росії в причетності до узгодженої операції з проникнення до комп'ютерних систем, пов'язаних з енергетичними мережами та іншою критичною інфраструктурою.

Співробітники ФБР та міністерства внутрішньої безпеки зафіксували, що російські хакери — за підтримки держави — здійснили проникнення і розвідку ІТ-систем в енергетичній, ядерній, авіаційній сферах промисловості США. Залишити це без відповіді Трампу не вдасться.

Паралельно з тим рішення спецпрокурора Мюллера заглибитись в стосунки The Trump Organization, про що свідчить вилучення документів в цій організації призведе до двох цілком сподіваних наслідків. По-перше, може стати відомо про нові канали, через які Росія могла впливати на політичне життя в США — як під час виборів, так і до них. А по-друге, все це дасть новий імпульс критиці Трампа в Конгресі, яка не тільки дає певні політичні переваги представникам Демократичної партії, але вимушує і республіканців зайвий раз задуматись, чи не занадто великими є репутаційні ризики для партії, якщо вона продовжить підтримувати Трампа.

Це поєднання вимусить Білий дім активізувати санкційну політику — хоча б для того, щоби залишатись у статусі свідка російських злочинів, а не їх співучасника.

Чи вплинуть нові санкції на погіршення економічного становища Росії? Питання суперечливе, і негативна відповідь на нього має право на існування. Але позитивний ефект від них теж є — оскільки на їх тлі будь-яка спроба заговорити у США про послаблення важливих секторальних санкцій проти російської економіки є, м'яко кажучи, малоймовірною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme