Слід Путіна: Чи буде війна між Косово і Сербією

Ситуація в Косово могла би рухатися в бік цивілізованого розлучення між Белградом та Приштиною. Якби для Кремля збереження конфлікту не було надто цінним важелем впливу на Захід

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Слід Путіна: Чи буде війна між Косово і…

На переший погляд, новини із Косово учора нагадували повідомлення про скорий початок війни. "Серби на півночі Косово почали зводити барикади на автошляхах та палити шини, аби завадити пересуванню косовського спецназу". "Колона сербської бронетехніки направилась до міста Рашка на кордоні з Косово". "Сербський винищувач помітили біля кордону з Косово". Паралельно із тим сербський президент розповідав, що всі підрозділи армії "знаходяться у повній бойовій готовності" - і готові протистояти усім можливим підступам косоварів супроти тамтешніх корінних албанців.

 

Втім, війна так і не розпочалася. Спецоперація косовського спецназу, в ході якої було затримано корумпованих поліцейських та митників, у етнічні чистки проти сербів, що заселяють північні райони Косово, так і не перейшла. Сербська бронетехніка залишилася у Рашці - і вперед, принаймні поки що, не вирушила. Починати війну через арешт кількох корумпованих співробітників поліції та митниці - серед яких, до слова, окрім сербів були й албанці та босняки - Бєлград, звичайно, не став. Місцеве населення, переконавшись, що саджають здебільшого силовиків - і начебто як за корупцію, потроху покинуло барикади. Із барикадами взагалі від самого початку вийшла цікава історія - саме на одній з них косівські спецпризначенці і спіймали російського дипломата - співробітника ООН. Якого, звісно, невдовзі відпустили - але заяви російського МЗС про "нечуване свавілля" вже встигли заповнити інформаційний простір. У відповідь на що влада Косово заявила, що подібних "дипломатів з барикадним ухилом" слід позбавляти імунітету й садити до в'язниці на загальних основах

 

Втім, всю історію можна було би назвати черговим "сезонним загостренням" - адже це далеко не перший перехід до стану "майже війни" впродовж останніх двох років. Який, скоріше за все, не матиме жодних практичних наслідків. Що, здається, викликає щирий і непідробний сум в російському зовнішньополітичному відомстві. Керівник якого Сергій Лавров впав у таку відвертість, що арешт десятка із гаком контрабандистів та їхніх "кришувальників" із митниці назвав "загостренням ситуації в Косово", яке "спровокували ті, хто хоче зробити з Балкан "санітарний кордон" з країн НАТО навколо Росії". Ні більше, ні менше.

 

Подібна заява проливає просто-таки разюче світло на роль "російського дипломата на барикадах", який, вочевидь, намагався не допустити появи отого "санітарного кордону". Зворушливою виглядає сама термінологія - адже "санітарний кордон" зазвичай встановлюють довкола зараженої якось небезпечною хворобою території. Якою в доволі прямий спосіб Лавров визнав власну батьківщину. Втім, якими б не були побажання Кремля в цій ситуації, від довгого й безрезультатного конфлікту з Косово вже втомлюються в самій Сербії. Недарма у нещодавньому виступі перед парламентом країни президент Александр Вучич заявив, що сербам не слід "продовжувати брехню і самообман", а варто визнати, що в Косово і Метохії "немає влади Сербії", і припинити "обманювати громадськість".

Вучич також підкреслив, що владі країни необхідно вирішити, якими будуть подальші відносини з Косово: збереження замороженого конфлікту або ж розвиток контактів з невизнаною республікою. Додавши, що сам він зі свого боку виступає за контакт і поліпшення стосунків з Косово.

 

Невідомо, якою наразі є підтримка позиції президента Вучича всередині Сербії. І немає сумнівів, що до подібного щасливого завершення конфлікту промине іще немало років. Але коли все це стане реальністю - а це рано чи пізно трапиться -  можна буде немало потішитись тому факту, що "санітарний кордон" довкола Росії таки буде щасливо добудований.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme