Розслідування Danske Bank: Як родина Путіна відмивала кошти

Можна "піднімати Росію з колін", говорити про "відродження національної величі" і готувати серію "аншлюсів" у сусідніх державах. Але якщо є можливість сховати від податків якусь дещицю грошей, конвертувати в долари і вивести за кордон — це треба зробити

Роман Федюк

Родина президента Росії Володимира Путіна, а також посадовці ФСБ займались конвертацією, виведенням з країни та відмиванням коштів сумнівного походження. До такого висновку прийшло керівництво Danske Bank, розслідувавши підозри, що виникли в працівників естонської філії банку.

Історія ця почалась давно. Ще в 2013 році, коли співробітники філії Danske Bank виявили, що одна з зареєстрованих у Лондоні фірм, яка мала рахунки у Danske Bank, Lantana Trade LLP, надала Реєстраційній палаті неправдиві відомості, повідомивши, що не займається активною діяльністю і має дуже обмежений фінансовий оборот. Насправді у компанії були великі депозити і щоденні транзакції на мільйони євро.

Кінцевими власниками Lantana і пов'язаних з нею компаній були росіяни, але їх особистості були добре сховані за ланцюжком офшорок, зареєстрованих на Маршаллових і Сейшельських островах.

Деталі були передані фінансовій розвідці Естонії і керівництву Danske Bank, який почав повноцінне розслідування лише в 2017 році. Велику Британію, за даними британської преси, банк ні про що не поінформував.

І от учора в Danske Bank заявили, що провели ретельне розслідування , щоб дійти до суті того, що відбулося в естонській філії.

Результати доповіді за результатами розслідування оприлюднені в датському виданні Berlingske та британській The Guardian.

За даними цих ЗМІ, менеджери Danske Bank виявили, що Lantana тісно пов'язана з "Промсбербанком", маловідомим банком в підмосковному Подольську. Топ-менеджери "Промсбербанка" одночасно були і представниками Lantana.

При тому одним з членів правління "Промсбербанка" був Ігор Путін, двоюрідний брат президента Росії, а основним акціонером - банкір Олександр Григор'єв, який, за даними OCCRP (Центр по дослідженню корупції і організованої злочинності), пов'язаний з ФСБ. Іншим був Олексій Куликов, заарештований в 2016 році і звинувачений в "великомасштабному шахрайстві". "Промсбербанк" "ліг" в 2016 році, коли виявилося зникнення 3 млрд рублів. Кінець історії.

При тому, за даними The Guardian, всі троє були тісно залучені в скандал з Deutsche Bank, який визнав, що в 2011-2015 роках його московська філія займався "дзеркальними угодами" — нехитрою схемою, яка дозволяла російським VIP-клієнтам переводити рублі в долари через пов'язані юридичні особи, які "купували" і "продавали" однакові обсяги цінних паперів.

У Куликова був рахунок в Danske Bank, а кілька закритих банком в 2013 році рахунків були замішані в дзеркальних угодах в Deutsche Bank. Серед них рахунки Chadborg Trade LLP, Cherryfield Management і Financial Bridge.

Коли розслідування перестало бути таємницею, у Москві захвилювались. Зокрема, до Талліна була відправлена делегація росіян, які настояли на зустрічі з правлінням філії Danske Bank і погрожували співробітникам банку розправою.

Точний масштаб шахрайства наразі невідомий. Але за словами слідчого Бурке Файлса, який займається міжнародними фінансовими розслідуваннями, він міг досягати 2,2-3,3 млрд доларів.

Наразі Григор'єв і Кирилов сидять у в'язниці. У квітні 2015 року в "Промсбербанка" відкликали ліцензію. Британські компанії, замішані в афері, були ліквідовані. Lantana була розформована в грудні 2015 року. Грошей, що "зникли" з російського банку, звичайно, не знайшли.

Претендуючи на роль десь посередині між генсеком та російським імператором, Путін толерував родину, яка продовжувала займатись незаконною конвертацією і незаконним виведенням грошей. А скоріше за все, і сам був причетний до процесу. Як "барига" середньої руки в якомусь райцентрі. Звичайно, суми були далеко більші — але це ні на що принципово не впливає.

Тому, напевно, щодо "відродження СРСР", в Росії і вийшла заминка. Жоден радянський генсек, і ніхто з їхнього оточення — окрім, можливо, потомства Леоніда Ілліча Брєжнєва — у подібні ігри не грав. А той самий Брєжнєв, звичайно, був швидше руйнівником, ніж будівничим СРСР.

А загалом, результати цього розслідування заставляють по-новому глянути на можливі перспективи персональних санкцій проти російської еліти і боротьбу з брудними російськими грішми в світових фінансових центрах. Навіть якщо "Сам" норовить тримати свої гроші подалі від Росії, в якій він, здається, може практично все — то наскільки більше хочеться вивести кошти з країни решті російської еліти, чия впевненість у завтрашньому дні помітно менша. Хочеться — але тепер не можна. Крим, Донбас, і хакерські ігри перед американськими виборами заважають.

Фото EPA

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ