Санкції і план Путіна: Коли в Україні здорожчає пальне

Росія здійснила, напевно, найбільш потужний економічний удар від початку протистояння з Україною 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Санкції і план Путіна: Коли в Україні зд…

Росія сьогодні нанесла свій санкційний удар. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв повідомив про введення заборони на експорт до України вугілля, нафти і нафтопродуктів. Цю сировину тепер можна буде ввозити тільки на основі спеціальних дозволів. Які видаватимуть або дуже обраним компаніям - або нікому. Час покаже.

 

Також Медведєв оголосив про заборону на ввезення з України труб, багатьох продуктів машинобудування, і довгого списку всіляких інших речей - включно з бюстгальтерами, підп'яточниками (цікаво, що це?) і "фуфайками з рукавами" (невже бувають без?). Для цих товарів не передбачені навіть спеціальні дозволи.

 

Російський прем'єр обґрунтував своє рішення тим, що тиждень тому  Україна розширила список заборонених для імпорту російських товарів. "За цих умов ми змушені свої інтереси захищати і вжити відповідних заходів", - заявив Медведєв.

 

10 квітня уряд України і справді доповнив список заборонених для імпорту російських товарів формаліном, карбамідо-формальдегідним концентратом, пружинами для вантажних вагонів, електричною апаратурою для пристроїв залізничної автоматики та зв'язку, електропровідниками і скляною тарою. 

 

Якими будуть економічні наслідки, наразі спрогнозувати, звичайно, складно. Прийняті сьогодні російські санкції, на думку Медведєва, зупинять експорт до Росії українських товарів на суму в чверть мільярда доларів.

 

А от вартість всіх нафтопродуктів, які Україна отримувала від Росії, складає набагато більшу суму. За приблизної кількості імпортованих нафтопродуктів (без бензину) в 3-3.5 мільйони тон вартість можна оцінити десь в 4 мільярди доларів США. Якщо додати до цього іще 630 тисяч тон бензину - то і взагалі виходить щось в районі 5 мільярдів.

 

До цього, знову ж таки за даними минулого року, можна додати вугілля, якого імпортували ще на 2 мільярди доларів.

Великої трагедії в подібній забороні ніби й немає - вартість російських нафтопродуктів не так сильно вже й відрізняється від інших постачальників. Інша річ, що переважна більшість російських нафтопродуктів потрапляли до України по залізниці. А оперативно переорієнтуватись на купівлю в інших сухопутних сусідів - чи в рази наростити потужності портів Україна миттєво не зможе. Тим паче, що й перспективи купівлі нафти та нафтопродуктів у Білорусі теж виглядають не те щоби зовсім однозначно.

 

Звичайно, Україна наростила закупки нафтопродуктів у Польщі та країнах Балтики - за минулий  рік тільки НПЗ групи Orlen поставили 115 тисяч тон - але за якісь тижні наростити поставки до півмільйона тон на рік вони, звичайно, не зможуть. Тому декілька неприємних місяців з ймовірним різким здорожчанням пального (і, як наслідок, з цілком ймовірним стрибком інфляції) українцям, ймовірно, доведеться пережити.

Але якою може бути політична мета цього удару (а в тому, що він має політичні, а не економічні причини, сумніватися не доводиться)?

 

На другий тур президентських виборів ці санкції явно не вплинуть. І перетіканню голосів між Порошенком та Зеленським також ніяк не посприяють. Оскільки ефект від них стане помітним впродовж місяця-двох (якщо, звичайно не почнеться ініційована спекулянтами паніка).

 

А максимальний ефект від них стане помітним влітку, а також восени - коли завдяки аграріям відбудеться сезонне зростання попиту на паливо. Саме тоді - як, напевно, сподіваються в Росії - може розпочатись стадія незадоволення новим президентом України - ким би він не був. І коли соціальне незадоволення може привести до Верховної Ради вигідні для Росії сили.

 

Хоча надією вплинути на парламентські вибори сьогоднішнє рішення може не обмежитись. Наприклад, свіжоприйняті санкції можуть стати розмінною монетою для торгу про вигідну для Росії угоду щодо транзиту газу - що стало вельми актуальним в зв'язку з затримками в будівництві "Північного потоку - 2". Чи, наприклад, відміна заборони на продаж нафтопродуктів може бути виставлена на переговори стосовно реінтеграції «Л-ДНР» - разом із чисельними "громадянами Росії" з числа місцевих, яким Кремль готується активно роздавати свої паспорти.

Але є в цьому останньому економічному козирі Росії і своя слабина. В разі, якщо Україна зуміє витримати цей удар і не дасть конвертувати його в політичні преференції для Кремля, далі грати на економічному полі Володимиру Володимировичу вже буде банально нічим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme